Nem tud teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében!

Nem tud teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.04.29 14:07

Egy nő életében az egyik legfontosabb döntése az, amikor elhatározza, hogy gyermeket szeretne. A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik, hogy már az első hónapokban foganatja lesz a próbálkozásoknak. Azonban olykor sajnos megesik, hogy még egy év után sem mutat pozitívat a terhességi teszt. A meddőség okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa beszélt.

Manapság minden gyermekre vágyó pár közel 15 százaléka meddőséggel küzd. Tévedés azt hinni, hogy ez kizárólag a nők problémája, ugyanis 30 százalékban a férfinél, és 20 százalékban mindkét nemnél található valamilyen eltérés. De hogy a nők esetében mik húzódnak meg leggyakrabban a háttérben?

A  női meddőség leggyakoribb okai

Amikor egy nő egy év próbálkozás után sem tud teherbe esni, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy ki lehessen deríteni a probléma okát. Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor semmiféle szervi elváltozás nem áll a háttérben – ez esetben ajánlott lelki okokat keresni-, viszont általában a következő betegségek miatt nem mutat pozitívat a terhességi teszt:

  • PCO szindróma (50%)
  • pajzsmirigy betegségek (8-15%)
  • agyalapi mirigy daganata
  • Petevezeték elzáródás (30%)
  • Endometriózis
  • Genetikai eltérések

Sorozatos vetélés

„Sajnos előfordulhat, hogy a megtermékenyítés sikeres, ám a többszöri vetélések különböző problémákra hívják fel a figyelmet. Klinikai tény, hogy a terhességek 10-15%-a végződik vetéléssel, a sorozatos vetélés, ezek többszöri előfordulását jelenti. A háttérben meghúzódhat: SLE, Antifoszfolipid szindróma (fokozott trombózishajlammal járó autoimmun betegség), genetikai rendellenességek, thrombophilia, anatómiai rendellenességek (pl. méh fejlődési rendellenesség) myoma, hormonális zavarok (PCO, pajzsmirigy betegségek, hormonhiány, pl. progeszteron elégtelenség). Továbbá valószínűsíthetően szerepet játszhatnak még a sorozatos vetélésben a hüvelyi fertőzések, fokozott, elhúzódó stressz, illetve a D- vitamin hiánya is.”- mondja dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

Kezelés

PCO szindróma:

Az egyik legfontosabb eleme a kezelésének a gyógyszeres terápia, viszont esetenként szükség lehet műtéti beavatkozásra is.  A gyógyuláshoz azonban életmódváltás is ajánlott: többek között diéta, rendszeres testmozgás, lelki egyensúly helyreállítása. Mindez kiegészíthető alternatív terápiákkal is. Amennyiben ez nem hoz eredményt akkor érdemes elgondolkozni az inszemináció, illetve a lombikprogram lehetőségén.

Pajzsmirigy betegségek:

Itt szintén fontos szerepet kaphat a gyógyszeres terápia mellett az életmódváltás, valamint a lelki okok felderítése és annak kezelése (pl. stressztűrés növelése). Súlyosabb esetekben szükség lehet komolyabb beavatkozásokra is (sebészi, izotóp terápia).

Agyalapi mirigy daganata:

pontos kivizsgálás alapján fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés meghatározása, illetve szükség esetén sebészeti beavatkozás lehet indokolt.

Petevezető elzáródás:

Ebben az esetben egyedül a műtéti beavatkozás lehet eredményes.

Endometriozis:

Laparoszkópiás műtét, hormonális terápia, életmód program, esetenként a mesterséges megtermékenyítés hozhat csak eredményt.

Az okok felderítése tehát kulcsfontosságú, hogy mihamarabb el lehessen kezdeni a szükséges terápiát. Hiszen a megfelelő hormonális háttér a biztos siker záloga, ami szinte 100 százalékos eredményt hozhat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Doktor Nő!

36 éves nő vagyok.5 évvel ezelőtti szülésem után pajzsmirigyműtétet hajtottak rajtam végre;a szövettani eredményem Hashimoto-tireoiditis.A meghagyott pajzsmirigyszövet sajnos azóta is nő és az anti-TPO szintem mindig magas.Az évek alatt 74 kilóról apránként 96-ra híztam,ami nagyon zavar.Az utóbbi időben-annak ellenére,hogy a hormonszintem rendben volt-rettenetesen éreztem magam(ólmos fáradtság,migrénes rohamok,nagyon fájtak a melleim stb.)Mivel magam is egészségügyi dolgozó(gyógyszerész) vagyok megpróbáltam kezembe venni a dolgokat.Meg kell mondanom hosszas utánajárás és kapcsolatok révén sikerült szó szerint kiharcolnom egy hormonprofilt!!Bebizonyosodott a gyanúm,hogy hormonális eltolódásom van.Hyperprolactinaemiát diagnosztizáltak nálam.Napi 150mg l-Thyroxint és 2*1 Bromocriptint szedek.Valamelyest javult a helyzet.Tudom,hogy az életvitelem sem használ,hetente legalább 64-76 órát dolgozom,ha az éjszakai ügyeletet is beleszámolom,de ezen nem tudok változtatni.
Mostanában sokszor érzem,hogy lüktet a pajzsmirigyem és az összes izületem is fáj.Az ujjaim mostmár annyira,hogy nem tudok kicsavarni egy ruhát vagy lecsavarni egy kupakot.Őszintén szólva rettegek az összes többi autoimmun betegségtől.A műtét óta sikerült asztmát is beszereznem.Az allergiateszt negatív lett,szóval valószínűleg ez is autoimmun.
Hallottam,hogy létezik autoimmun betegek részére diéta.Esetleg ebben tudna-e a segítségemre lenni,hogy mi az amit ehetek és mit nem?Javasolja-e esetleg,hogy a kislányom táplálkozásán változtassak?A nagymamám és az édesanyám is pajzsmirigybeteg.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Krisztina

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Krisztina!
Összkérdés, és sok a nyitott kérdés!
Amennyiben lehetéges a személyes találkozás , ez igen fontos lenne.
Milyen, most aTSh, és PRL eredménye?
Vércukor terhelés , inzulin rezisztencia vizsgálat történt-e?
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden szavamat meghallgatja

"A doktornő minden szavamat meghallgatja, alaposan foglalkozik a helyzetemmel, tüneteimmel, nem érzem úgy, hogy futószalagon ülnék. Nyitott a gyógyszeres kezelés mellet az alternatív kiegészítésekben, életmód változtatásban is, amit nagyon fontosnak tartok."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK