Még a teherbeesés előtt ellenőriztesse pajzsmirigy funkcióit

Még a teherbeesés előtt ellenőriztesse pajzsmirigy funkcióit

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2018.01.09 15:53
A pajzsmirigyzavarok sokszor semmilyen tünettel nem járnak, így gyakran előfordul, hogy vetélés után jön rá az illető, hogy bizony a szerv elégtelen működése okozta a tragédiát. Éppen ezért dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a pajzsmirigy funkciók vizsgálatát javasolja a családalapítás előtt álló nőknek.

A pajzsmirigyzavarok meddőséget, vetélést és koraszülést is okozhatnak

A pajzsmirigy által termelt hormonok igen fontos szerepet játszanak mind a teherbeesésben, mind a terhesség megtartásában. Fontos tudni, hogy a szerv alul-és túlműködése is komoly gondokat okozhat, hiszen probléma esetén meddőség, vetélés és koraszülés is előfordulhat. Szakorvosok szerint a legideálisabb a teherbeeséshez, ha a TSH értéke 1 mIU/l körül mozog.

A pajzsmirigy alulműködés igen szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével, hiszen a petefészek egy nagyon érzékeny szerv, amire a pajzsmirigy hibás működése negatív hatást gyakorol. A probléma ugyanis gátolja a normál tüszőérést, valamint a beágyazódást is, hiszen progeszteronhiányt vonhat maga után. Továbbá ilyenkor a prolaktin mennyisége is megemelkedhet, ami tovább nehezíti a teherbeesést és a baba kihordását. mondja dr. Békési Gábor PhD.

Magyarországon a legtöbben pajzsmirigy alulműködéssel küzdenek, melynek oka, hogy hazánk erősen jódhiányos területnek számít, pedig a jód igen fontos a pajzsmirigy hormonok előállításához. A betegség jellemző tünete a túlsúly, menstruációs zavarok, meddőség, hajhullás, fáradékonyság, depresszió, székrekedés, alacsony pulzus és a csökkent hidegtűrés.

Érdemes azonban tudni, hogy a pajzsmirigyzavarok nem mindig járnak figyelemfelhívó tünetekkel, ezért meglehet, hogy a női páciens csak akkor szembesül a problémával, miután már elvetélt. Éppen ezért még a teherbeesés előtt célszerű ellenőriztetni a pajzsmirigy funkciókat, mivel akkor még idejében kiderülhet, ha túl kevés (vagy túl sok) pajzsmirigyhormon van jelen.

Egyetlen vérvétellel megspórolható a pajzsmirigyzavar okozta vetélés

Ahogy már említettük, igen fontos a megfelelő pajzsmirigyhormon-ellátottság a zavartalan várandóssághoz, ám sajnos még nem szűrik kötelező jelleggel a problémát a terhesség elején, pedig érdemes lenne már a babavárás előtt meggyőződni a TSH, T3 és a T4 szintekről.

terhesség pajzsmirigyvizsgálat„A pajzsmirigy problémák igen nagy gondokat okozhatnak a terhesség során, ezért fontos, hogy a várandós nő úgy vágjon neki a terhességnek, hogy jók legyenek az értékei. Sajnos előfordul, hogy a zavar semmilyen tünettel nem jár, és csak a vérvételből derül ki, hogy „nincsenek rendben a pajzsmirigy funkciók”- figyelmeztet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Legtöbb esetben gyógyszeresen kezelhető

Amennyiben zavar áll fenn, azt a legtöbb esetben gyógyszeres terápiával hamar orvosolni lehet. Fontos megjegyezni, hogy alulműködés esetén a terhesség előrehaladtával a gyógyszer dózisát lehet, hogy növelni kell, mivel a baba eleinte az anyától „veszi el” a pajzsmirigy hormonokat, és ahogy nő, úgy egyre több hormonra van szüksége.


További híreink>>>

Téma szakértői

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens

Orvos válaszol

Tisztelt Cím ! én ugyanazt a levelet kaptam vissza amit én írtam, én kérdeztem vagyis szeretnék vlaszt kapni:
T Cim ! két hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy túlmúködésem van. Az endokrinológus Methothyrint rendelt napi 1tabl A szedés elkezdését követően kialakult egy kp fokú exophthalmus, alsó és felső szemhéj oedémával, könnyezéssel.-ami rettenetesen zavar, bár a PM laborértékeim normalizálódtak Mi a teeendő? ( szem UH., MR vizsgálat negatív ) Tisztelettel várom a választ Üdv : DR. Hack Erzsébet családorvos, gerontológus

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kolléganő!

Szemtünetei alapján nyilván Basedow kórról van szó. Ennek típusos jelei az Ön által leírt tünetek. A betegség javulásával a szemtünetek is enyhülnek majd. Amennyiben nem, és ez nagyon zavaró lenne, szteroid kezelés jön szóba. Ezt beszélje meg a szemész szakorvossal!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK