Lehet, hormonzavar okozza a tavaszi fáradtságát

Lehet, hormonzavar okozza a tavaszi fáradtságát

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2023.04.11 09:04

A tavaszi fáradtság nem egy ismeretlen fogalom, hiszen sokan tapasztalják a tavasz beköszöntével azt, hogy az átlagosnál aluszékonyabbak, fáradékonyabbak. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy előfordulhat, hogy valamilyen endokrin probléma okozza a panaszt, így érdemes utánajárni, ha elhúzódó problémáról van szó.

Kimerülnek a tartalékok a tél végére 

A tél nem csak a természet számára egyfajta vegetációs időszak, hanem az embereknek is. A legtöbben behúzódnak a négy fal közé, kevesebbet vannak a levegőn, többet pihennek. Ilyenkor kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, így a vitamin-és ásványi anyag raktáraink a tél végére kiürülnek. Nem csoda, hogy ekkor fáradtabbnak érezzük magunkat, melyre pluszban rátesz a napfény hiánya miatt a D-vitamin szintjének csökkenése, ami szintén hasonló tüneteket okoz (már csak azért is, mert a D-vitamin hiány több hormonzavart is generálhat.) 

Milyen hormonális problémák okozhatnak fáradtságot? 

Pajzsmirigy alulműködés

tavaszi fáradtság okaiA pajzsmirigy alulműködés egyik gyakori tünete az aluszékonyság, depressziós hangulat, motiválatlanság és fásultság. A betegeknek olykor csupán ez az egy panaszuk van, ám mellé jöhet még túlsúly, székrekedés, alacsony pulzus, menstruációs zavarok és vetélés/meddőség is. Ilyenkor érdemes ellenőriztetni a TSH, T3, T4 értékeket, melyet kiegészíthet egy ATPO vizsgálat is, ami a zavar esetleges autoimmun természetéről ad felvilágosítást. A pontos diagnózishoz hozzátartozik a mirigy ultrahangos vizsgálata is, mellyel a szerkezetéről, méretéről, göbök meglétéről kaphatunk képet. A probléma gyógyszeres kezeléssel orvosolható, melynek során pótlásra kerülnek a hiányzó hormonok. 

Mellékvese fáradtság

A stresszes életmód a hormonrendszerünk működését is befolyásolja. A kortizol szintje -melyet anti-stressz hormonként is ismernek-, ilyenkor megemelkedik. Azonban, ha tartós stressznek vagyunk kitéve, a mellékvese kifárad abban, hogy megemelt mennyiségű kortizolt kell termelnie- ennek következménye, hogy kezdetben egy darabig magas lesz a szintje, majd végül lecsökken. A mellékvese fáradtság egyik fő tünete a fáradékonyság, de teherbeesési nehézségekben is megnyilvánulhat, mivel gyakran progeszteronhiánnyal jár együtt, ami pedig elengedhetetlen a megfelelő beágyazódáshoz. A mellékvese fáradtság laborvizsgálattal (vérvétel mellett nyálteszttel mutatható ki). Fontos, a kortizol szintje napszakonként változik. Ha szükséges, gyógyszeresen kezelhető. 

Inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztencia - akárcsak a cukorbetegség- gyakran okoz fáradtságot, mely étkezések után nem sokkal kínozza a leginkább az érintetteket, főleg akkor, ha gyors felszívódású szénhidrátot fogyasztott. Ekkor ugyanis hirtelen megemelkedik a vércukor szintje, ami miatt az inzuliné is. Ám a sok inzulin miatt a glükóz szintje csökken, ami fáradtságban, álmosságban nyilvánul meg. Az állapot ezen kívül vérzészavarokat, meddőséget, túlsúlyt, PCOS-t is okozhat - mondja dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa. 

Az IR kezelésének legfontosabb mozzanata a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás, ám ha mindez nem bizonyul elegendőnek, akkor gyógyszeres kezelésre is szükség van. 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorno / Doktor Ur!

37 eves, erdelyi no vagyok, kb. 6 eve pajzsmirigy alulmukodesem van, mely autoimmun eredetu.
Jelenleg 12. hetes terhes vagyok, lombik eljaras folytan. Az itteni endokrinologusomhoz elegge rendszeresen jarok, utoljara a terhessegem 5. heteben voltam es akkor megnovelte a napi L-thyroxin adagomat 100-asra, majd azt javasolta, hogy keruljem a jodo es szedjek napi 100-200 mikrogram (remelem jol irtam?!) szellent es 6 het mulva, ha a vervizsgalat utan nem jon lennebb a TSH-ertekem 2,5-nel, akkor noveljem meg az L-thyroxin adagot 125-re.
A kerdesem az lenne, hogy valoban megfelelo-e szellent szedni, hanyadik terhessegi hetig javalott szedni es nem art-e a magzatnak? Kozben szedem az Elevit magzatvedo vitamint is.
Valaszat elore is koszonom,
L. Andrea

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
A szelén dózisa legyen max az Elevittel együtt 100 ugramm, melyet így szedhet a terhesség alatt.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Tejesen meggyőzött!

"Alapos körültekintéssel választottam Őt, és a legtöbb Facebook-os csoportban kíváló referenciákat kaptam. A személyes találkozás tejesen meggyőzött! "

További vélemények

Hírek

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek
Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK