Lehet, hormonzavar okozza a tavaszi fáradtságát

Lehet, hormonzavar okozza a tavaszi fáradtságát

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2023.04.11 09:04

A tavaszi fáradtság nem egy ismeretlen fogalom, hiszen sokan tapasztalják a tavasz beköszöntével azt, hogy az átlagosnál aluszékonyabbak, fáradékonyabbak. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy előfordulhat, hogy valamilyen endokrin probléma okozza a panaszt, így érdemes utánajárni, ha elhúzódó problémáról van szó.

Kimerülnek a tartalékok a tél végére 

A tél nem csak a természet számára egyfajta vegetációs időszak, hanem az embereknek is. A legtöbben behúzódnak a négy fal közé, kevesebbet vannak a levegőn, többet pihennek. Ilyenkor kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, így a vitamin-és ásványi anyag raktáraink a tél végére kiürülnek. Nem csoda, hogy ekkor fáradtabbnak érezzük magunkat, melyre pluszban rátesz a napfény hiánya miatt a D-vitamin szintjének csökkenése, ami szintén hasonló tüneteket okoz (már csak azért is, mert a D-vitamin hiány több hormonzavart is generálhat.) 

Milyen hormonális problémák okozhatnak fáradtságot? 

Pajzsmirigy alulműködés

tavaszi fáradtság okaiA pajzsmirigy alulműködés egyik gyakori tünete az aluszékonyság, depressziós hangulat, motiválatlanság és fásultság. A betegeknek olykor csupán ez az egy panaszuk van, ám mellé jöhet még túlsúly, székrekedés, alacsony pulzus, menstruációs zavarok és vetélés/meddőség is. Ilyenkor érdemes ellenőriztetni a TSH, T3, T4 értékeket, melyet kiegészíthet egy ATPO vizsgálat is, ami a zavar esetleges autoimmun természetéről ad felvilágosítást. A pontos diagnózishoz hozzátartozik a mirigy ultrahangos vizsgálata is, mellyel a szerkezetéről, méretéről, göbök meglétéről kaphatunk képet. A probléma gyógyszeres kezeléssel orvosolható, melynek során pótlásra kerülnek a hiányzó hormonok. 

Mellékvese fáradtság

A stresszes életmód a hormonrendszerünk működését is befolyásolja. A kortizol szintje -melyet anti-stressz hormonként is ismernek-, ilyenkor megemelkedik. Azonban, ha tartós stressznek vagyunk kitéve, a mellékvese kifárad abban, hogy megemelt mennyiségű kortizolt kell termelnie- ennek következménye, hogy kezdetben egy darabig magas lesz a szintje, majd végül lecsökken. A mellékvese fáradtság egyik fő tünete a fáradékonyság, de teherbeesési nehézségekben is megnyilvánulhat, mivel gyakran progeszteronhiánnyal jár együtt, ami pedig elengedhetetlen a megfelelő beágyazódáshoz. A mellékvese fáradtság laborvizsgálattal (vérvétel mellett nyálteszttel mutatható ki). Fontos, a kortizol szintje napszakonként változik. Ha szükséges, gyógyszeresen kezelhető. 

Inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztencia - akárcsak a cukorbetegség- gyakran okoz fáradtságot, mely étkezések után nem sokkal kínozza a leginkább az érintetteket, főleg akkor, ha gyors felszívódású szénhidrátot fogyasztott. Ekkor ugyanis hirtelen megemelkedik a vércukor szintje, ami miatt az inzuliné is. Ám a sok inzulin miatt a glükóz szintje csökken, ami fáradtságban, álmosságban nyilvánul meg. Az állapot ezen kívül vérzészavarokat, meddőséget, túlsúlyt, PCOS-t is okozhat - mondja dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa. 

Az IR kezelésének legfontosabb mozzanata a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás, ám ha mindez nem bizonyul elegendőnek, akkor gyógyszeres kezelésre is szükség van. 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!
Párom 6 hetes terhes, pajzsmirigy alulműködése van. Szült már 2 gyerkőcöt előző házasságában, 38 éves. A 2. baba hamarabb született meg, stresszes időszak volt. Mindkét gyereke egészséges. A pm-alulműködésre folyamatosan gyógyszert szed. Nem hízott meg, egészséges életet él.Én közben pereskedve válok az előző feleségemtől, bíróság dönt majd az én gyerkőceim elhelyezéséről.
3 éve vagyunk együtt, szeretnénk babát. Kedvesemet azzal ilyesztették meg, hogy veseelégtelenség, cukorbetegség, hasnyálmirigy-elégtelenség... alakulhat ki a babánál az ő pm-alulműködése miatt.Most az abortusz mellett döntött, s közben megszakad a szive. 38 évesen nyilván utolsó esélyünk lenne a babára. A tapasztalatok szerint mennyire valósak ezek a kockázatok?
Tisztelettel
ÁK

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
A leírtak alapján nem lehet megítélni, hogy párja jelenleg mennyire van egyensúlyban a bevezetett terápiával.
Amennyiben lehetséges,konzultációra szívesen fogadom önöket, mert az ami miatt, -a leírt információk- az abortusz mellett döntöt a párja, nem biztos, hogy rá nézve reális.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nemcsak gyógyszerrel gyógyít

A doktornő nagyon kedves és segítőkész. Igazán jó, hogy nemcsak gyógyszerrel de a természetes anyagok használatával, gyógyteákkal is gyógyít. Szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK