Kiugró vércukorszintek - mit tehetünk ellene?

Kiugró vércukorszintek - mit tehetünk ellene?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2018.03.06 11:20
Diabétesz esetén nagy gondot kell fordítani a helyes vércukorszint beállítására. Azonban előfordulhat, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában. Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, az Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.

Az sem jó, ha túl magas és az sem, ha túl alacsony

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása és ez a cukorbetegekre még inkább jellemző, sőt, igen veszélyes is, ha a vércukor értékek a normál tartományon kívül esnek. Pontosan ezért szükséges, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőrizzék vércukormérő készülék segítségével vércukor értékeiket, valamint az önkontroll eredményeit vércukor naplóba rögzítsék, így maguk is visszanézhetik az eredményeket, Ráadásul ez az orvosi kontroll során is nagy segítséget nyújtanak a kezelés megítélésére. Javasolt a méréseket reggel éhomra, étkezések előtt és után másfél órával és lefekvés előtt végezni. A mérések gyakorisága elsősorban terápiától függ: tablettás kezelés esetén elég ritkábban mérni, míg inzulinnal kezelt betegeknél sokkal gyakoribb mérések javasoltak. Az un. intenzív inzulin kezelésnél, labilis anyagcsere állapot esetén, - főként 1-es típusban- napi 6-7 mérés is szükséges lehet, hogy az értékeknek megfelelően módosítsák az inzulin adagját.

Mind a túl magas, mind a túl alacsony érték is veszélyes- előbbi esetben hiperglikémia, míg utóbbinál hipoglikémia áll fenn. Hogy ezt elkerüljük megfelelő dózisú inzulinra vagy gyógyszerre, valamint személyre szabott életmódprogramra van szükség. A hagyományos inzulinoknál az étkezések a készítmény beadás idejéhez kell, hogy alkalmazkodjanak, és általában napi hatszori étkezés szükséges. Az analóg inzulinok esetén erre nincs szükség, mert a hosszú hatású bázis inzulinokkal a hatás egyenletes, kevésbé fenyegeti a betegeket a vércukorérték ingadozása. A gyors hatású inzulin analógokat pedig közvetlenül étkezés előtt kell alkalmazni és 3x étkezés elegendő- magyarázza a szakember.

Érdemes a megfelelő készítmény mellett ügyelni az életvitelre is, hiszen számos olyan tényező lehet, mely hullámzó vércukor értékeket eredményezhet:

Változások a fizikai aktivitásban

A cukorbetegség terápiájában nagy szerepe van a rendszeres mozgásnak, hiszen az izommunka csökkenti a vércukor értékeket, és a hatása még az edzés befejezése után hosszabb időn keresztül megmarad.  Fontos, hogy az beteg próbálja ugyanolyan mennyiségű és intenzitású sportoláshoz, fizikai aktivitáshoz tartani magát, ugyanis az terápia ehhez van igazítva. Inzulin kezelés esetén fontos, hogy ne az inzulin beadást és étkezést követően azonnal sportoljon, hanem inkább a következő inzulinadás és étkezés előtti időben. Szükséges lehet az is, hogy az inzulint kapó személy esetenként edzés előtt és után is több szénhidrátot fogyasszon. Ha a beteg a megszokottnál kevesebbet vagy többet mozog, akkor az bizony a vércukor értékein is meglátszódhat. Fontos ilyen esetekben a gyakori vércukor mérés és ettől függően a gyógyszer vagy inzulin adag módosítása. Gondoskodni kell továbbá arról, hogy sportolásnál mindig legyen a betegnél szőlőcukor és keksz, hogy szükség esetén azonnal lehessen rendezni az esetleges hipoglikémiát. Minél gyorsabban rendezzük, annál kisebb a veszélye.

Nem mindegy, milyen alkoholt iszik

A cukorbetegek nagyon jól tudják, milyen fontos a megfelelően összeállított étrend követése, ám sokan bajban vannak az alkoholfogyasztással. Természetesen a cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk az alkoholokról, ám nem mindegy, mit isznak. A magas cukortartalmú italokat lehetőleg kerüljék (pl. desszert bor, likőrök), ám egy pohár száraz bor étkezés után megengedett. Tömény ital fogyasztása után azonnal egyen szénhidrátot, mert a májból történő cukor kiáramlást az alkohol blokkolja és ez hipoglikémiáhozvezethet.

Stressz

Dr. Porochnavecz Marietta, az EndokrinKözpont diabetológusa elmondása szerint a stressz nem csak a pszichére, hanem az egész szervezet működésére komoly hatást gyakorol. Nem kivétel ez alól a szénhidrát anyagcsere sem. A stressz ugyanis mind az inzulinrezisztenciában, mind prediabeteses állapotokban, mind a cukorbetegségben vércukor emelkedést okozhat. Nem ritka, amikor a mindennapos munkahelyi stressz miatt a betegnek jobban ingadozik a vércukor értéke, és emiatt gyakori inzulin adag módosításra van szükség- ennek mértékét meg kell beszélnie a kezelőorvosával.

Téma szakértője

  • Dr. Porochnavecz Marietta

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • 2- es típusú cukorbetegség kezelése
    • 1- es típusú cukorbetegség felnőttkori terápiája
    • gesztációs diabétesz diagnosztizálása és kezelése
    • predibétesz diagnosztizálása és kezelése
    • szövödményes cukorbetegség kezelése

     

    Véleményeket a Doktornőről itt olvashat>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.  

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő ! Régi, gyógyszeres , 2 es tip. diabeteszes férfi vagyok, és nagy örömmel olvastam a napokban a facebookon, h van egy társaság, ami Dr Prof Tóth András endokrinológus igazgató ajánlásával terjeszt egy kínai ragtapaszt, / DiaRemedium nevű / miszerint az pár nap használat alatt megszünteti a diabeteszes tüneteket., sőt megszünteti a betegséget is. Szeretném a véleményüket kérni, mivel tudtommal a diabetesz gyógyíthatatlan, és erős kétségeim vannak a társaság jó szándékaival szemben, de nagyom szeretnék meggyógyulni . A javasló dr. prof. stb endokrinológiai kutatóközpont igazgatóját sem sikerült megtalálnom a neten. Szíves válaszukat várva maradok tisztelettel Végh István

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves István.

Komolytalannak tartom ezt a hirdetést. Vannak olyan törekvések hogy tapasz formájában lehessen kezelni a betegséget. Ezek a világban még csak állat kísérletek szintjén tartanak .Mai tudásunk szerint a 2-es típusú diabetes nem gyógyuló betegség, csak jól kezelhető. Előfordulhat hogy fogyás, sok mozgás mellett csökken a gyógyszerszükséglet, vagy csak a diéta is elegendő. Fontos a szénhidrát anyagcsere egyensúlya, mert akkor nem várható a szövődmények kialakulása. Rendszeres kontroll, önkontroll elengedhetetlen.

Üdvözlettel : Porochnavecz Marietta dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szívből ajánlom mindenkinek

Porochnavecz doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállássa kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!!!!!!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK