Kiugró vércukorszintek - mit tehetünk ellene?

Kiugró vércukorszintek - mit tehetünk ellene?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2018.03.06
Diabétesz esetén nagy gondot kell fordítani a helyes vércukorszint beállítására. Azonban előfordulhat, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában. Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, az Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.

Az sem jó, ha túl magas és az sem, ha túl alacsony

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása és ez a cukorbetegekre még inkább jellemző, sőt, igen veszélyes is, ha a vércukor értékek a normál tartományon kívül esnek. Pontosan ezért szükséges, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőrizzék vércukormérő készülék segítségével vércukor értékeiket, valamint az önkontroll eredményeit vércukor naplóba rögzítsék, így maguk is visszanézhetik az eredményeket, Ráadásul ez az orvosi kontroll során is nagy segítséget nyújtanak a kezelés megítélésére. Javasolt a méréseket reggel éhomra, étkezések előtt és után másfél órával és lefekvés előtt végezni. A mérések gyakorisága elsősorban terápiától függ: tablettás kezelés esetén elég ritkábban mérni, míg inzulinnal kezelt betegeknél sokkal gyakoribb mérések javasoltak. Az un. intenzív inzulin kezelésnél, labilis anyagcsere állapot esetén, - főként 1-es típusban- napi 6-7 mérés is szükséges lehet, hogy az értékeknek megfelelően módosítsák az inzulin adagját.

Mind a túl magas, mind a túl alacsony érték is veszélyes- előbbi esetben hiperglikémia, míg utóbbinál hipoglikémia áll fenn. Hogy ezt elkerüljük megfelelő dózisú inzulinra vagy gyógyszerre, valamint személyre szabott életmódprogramra van szükség. A hagyományos inzulinoknál az étkezések a készítmény beadás idejéhez kell, hogy alkalmazkodjanak, és általában napi hatszori étkezés szükséges. Az analóg inzulinok esetén erre nincs szükség, mert a hosszú hatású bázis inzulinokkal a hatás egyenletes, kevésbé fenyegeti a betegeket a vércukorérték ingadozása. A gyors hatású inzulin analógokat pedig közvetlenül étkezés előtt kell alkalmazni és 3x étkezés elegendő- magyarázza a szakember.

Érdemes a megfelelő készítmény mellett ügyelni az életvitelre is, hiszen számos olyan tényező lehet, mely hullámzó vércukor értékeket eredményezhet:

Változások a fizikai aktivitásban

A cukorbetegség terápiájában nagy szerepe van a rendszeres mozgásnak, hiszen az izommunka csökkenti a vércukor értékeket, és a hatása még az edzés befejezése után hosszabb időn keresztül megmarad.  Fontos, hogy az beteg próbálja ugyanolyan mennyiségű és intenzitású sportoláshoz, fizikai aktivitáshoz tartani magát, ugyanis az terápia ehhez van igazítva. Inzulin kezelés esetén fontos, hogy ne az inzulin beadást és étkezést követően azonnal sportoljon, hanem inkább a következő inzulinadás és étkezés előtti időben. Szükséges lehet az is, hogy az inzulint kapó személy esetenként edzés előtt és után is több szénhidrátot fogyasszon. Ha a beteg a megszokottnál kevesebbet vagy többet mozog, akkor az bizony a vércukor értékein is meglátszódhat. Fontos ilyen esetekben a gyakori vércukor mérés és ettől függően a gyógyszer vagy inzulin adag módosítása. Gondoskodni kell továbbá arról, hogy sportolásnál mindig legyen a betegnél szőlőcukor és keksz, hogy szükség esetén azonnal lehessen rendezni az esetleges hipoglikémiát. Minél gyorsabban rendezzük, annál kisebb a veszélye.

Nem mindegy, milyen alkoholt iszik

A cukorbetegek nagyon jól tudják, milyen fontos a megfelelően összeállított étrend követése, ám sokan bajban vannak az alkoholfogyasztással. Természetesen a cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk az alkoholokról, ám nem mindegy, mit isznak. A magas cukortartalmú italokat lehetőleg kerüljék (pl. desszert bor, likőrök), ám egy pohár száraz bor étkezés után megengedett. Tömény ital fogyasztása után azonnal egyen szénhidrátot, mert a májból történő cukor kiáramlást az alkohol blokkolja és ez hipoglikémiáhozvezethet.

Stressz

Dr. Porochnavecz Marietta, az EndokrinKözpont diabetológusa elmondása szerint a stressz nem csak a pszichére, hanem az egész szervezet működésére komoly hatást gyakorol. Nem kivétel ez alól a szénhidrát anyagcsere sem. A stressz ugyanis mind az inzulinrezisztenciában, mind prediabeteses állapotokban, mind a cukorbetegségben vércukor emelkedést okozhat. Nem ritka, amikor a mindennapos munkahelyi stressz miatt a betegnek jobban ingadozik a vércukor értéke, és emiatt gyakori inzulin adag módosításra van szükség- ennek mértékét meg kell beszélnie a kezelőorvosával.

Téma szakértője

  • Dr. Porochnavecz Marietta

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • 2- es típusú cukorbetegség kezelése
    • 1- es típusú cukorbetegség felnőttkori terápiája
    • gesztációs diabétesz diagnosztizálása és kezelése
    • predibétesz diagnosztizálása és kezelése
    • szövödményes cukorbetegség kezelése

     

    Véleményeket a Doktornőről itt olvashat>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.  

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők
38éves túlsúlyos nő vagyok.
Jelenleg 160g-os ch diétával fogyókúrázom. Itthon szoktam mérni vércukor értékeimet.Reggel ill napközben a diéta mellett is (és előtte is) normálisak voltak az értékek.Az esti vacsora után viszont 2-3 órával még előfordul,hogy 6,5 értéket szoktam mérni,ami max 3,5-4óra után normalizálódik. Laborban voltam.glukoz 0p: 5,0 120p:5,4 Hb1Ac 4,8
Kérdésem az,hogy mitől lehet ez a vacsora utáni vércukoremelkedés,mert nagyon aggaszt?
Köszönöm válaszukat előre is

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Andrea !

A vércukorszint emelkedést étkezést követően természetes dolog, amennyiben 7,5 mmol/l alatti. nem jelent problémát. Vércukor terhelése alapján Ön nem cukorbeteg. Viszont inzulin reziszitecia kizárását javasolom, mert az szerepet játszhat túlsúlyban. Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Együttműködő

Miután megismerte a doktornő betegségem előzményeit, részletesen elmondta, hogy milyen lehetőségeim vannak a jobbulás reményében. Együttműködő volt abban, hogy nem kell feltétlenül, azonnal orvosságot szedni, hanem a már megkezdett diétát pontosította. Ellátott ismeretterjesztő anyagokkal, melyek segítik a megfelelő diéta kialakítását, meghatározta a további vizsgálatok menetét. Elégedett vagyok.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK