A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség kezelése

Módosítva: 2018.03.06 11:51
A cukorbetegség gyakori és alattomos anyagcsere betegség. A cukorbetegség tünetei olykor már csak a betegség előrehaladott állapotában jelentkeznek. Hazánkban sajnos már közel félmillió a cukorbetegek száma, ami évről évre egyre nő. A cukorbetegségben az inzulinhatás csökken, a vérből a sejtek nem jutnak cukorhoz, a cukor kiürül a vizelettel. A cukorbetegség súlyos szövődményekkel járhat.

A cukorbetegség típusai

1-es típusú cukorbetegség kezelése

Ilyenkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak. Ez sajnos bármely életkorban előforduló autoimmun betegség. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése kizárólag inzulinpótlással lehetséges.

2-es típusú cukorbetegség kezelése

A csökkent glükóz-tolerancia miatt jön létre az inzulin-rezisztancia. Kiváltója elsősorban a hasi zsírszövet megnövekedett mennyisége, tehát az elhízás. A 2-es típusú cukorbetegség kezelése életmódváltással, diétával és ezt kiegészítő gyógyszeres kezeléssel lehetséges.

Másodlagos cukorbetegség kezelése

Másodlagos cukorbetegségről beszélünk, ha a cukorbetegség hasnyálmirigy károsodás kapcsán alakult ki. A másodlagos cukorbetegség kezelése inzulinpótlással lehetséges. Az inzulinpótlás beállítása diabetológus szakorvos felügyelete alatt történhet, aki a vércukor kontrolljában szaktanácsadással is segítséget nyújt a cukorbetegeknek.

A cukorbetegség kezelése inzulinpótlással

A lecsökkent inzulintermelés miatt egy szint után már inzulinpótlás nélkül nem valósítható meg a cukorbetegség kezelése. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében használatos tabletták egyik csoportja a fokozza az inzulinérzékenységet, az inzulintermelést, míg a másik lassítja a szénhidrátok felszívódását. 

A cukorbetegség kezelése diétával és gyógyszeres úton

 A 2-es típusú cukorbetegség kezelése gyógyszeres módon történik, amit a diabetológussal egyeztetett diéta és életmódváltás egészít ki. Az inzulin-rezisztancia csökkentése a kezelés célja. Ehhez járul hozzá a testsúly normalizálása a testmozgással és a megalapozott diabetes diétával. Alapvető fontosságú mindkét típusú cukorbetegség kezelése alatt a zsírok, fehérjék és szénhidrátok megfelelő arányban történő bevitele.

A terhességi cukorbetegség kezelése        

Rendelőnk további specialitása a terhességi cukorbetegség kezelése és kontrollja. A vércukor-kontroll ilyenkor még szigorúbb a magzati károsodás elkerülése érdekében. A cukorbeteg kismamák diabetológiai és nőgyógyászati terhes-gondozására a Prima Medica neves szakértőkkel áll az anyukák rendelkezésre mind a születendő gyermek, mind a édesanya védelmében.   

Cukorbetegség kezelése magánrendelőnkben

A cukorbetegség kezelése, az inzulinos kezelés beállítása széleskörű ismereteket igénylő feladat.  Egyrészt a cukorbetegséghez társuló gyakori betegségek miatt (anyagcserezavar, vesebetegség), másrészt a betegség szövődményei miatt.

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

endokrinológus, diabetológus, belgyógyász
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

belgyógyász, diabetológus, endokrinológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus
 

Hírek

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek
A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.  

További részletek
Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok