Ilyenkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak. Ez sajnos bármely életkorban előforduló autoimmun betegség. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése kizárólag inzulinpótlással lehetséges.
A csökkent glükóz-tolerancia miatt jön létre az inzulin-rezisztancia. Kiváltója elsősorban a hasi zsírszövet megnövekedett mennyisége, tehát az elhízás. A 2-es típusú cukorbetegség kezelése életmódváltással, diétával és ezt kiegészítő gyógyszeres kezeléssel lehetséges.
Másodlagos cukorbetegségről beszélünk, ha a cukorbetegség hasnyálmirigy károsodás kapcsán alakult ki. A másodlagos cukorbetegség kezelése inzulinpótlással lehetséges. Az inzulinpótlás beállítása diabetológus szakorvos felügyelete alatt történhet, aki a vércukor kontrolljában szaktanácsadással is segítséget nyújt a cukorbetegeknek.
A lecsökkent inzulintermelés miatt egy szint után már inzulinpótlás nélkül nem valósítható meg a cukorbetegség kezelése. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében használatos tabletták egyik csoportja a fokozza az inzulinérzékenységet, az inzulintermelést, míg a másik lassítja a szénhidrátok felszívódását.
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése gyógyszeres módon történik, amit a diabetológussal egyeztetett diéta és életmódváltás egészít ki. Az inzulin-rezisztancia csökkentése a kezelés célja. Ehhez járul hozzá a testsúly normalizálása a testmozgással és a megalapozott diabetes diétával. Alapvető fontosságú mindkét típusú cukorbetegség kezelése alatt a zsírok, fehérjék és szénhidrátok megfelelő arányban történő bevitele.
Rendelőnk további specialitása a terhességi cukorbetegség kezelése és kontrollja. A vércukor-kontroll ilyenkor még szigorúbb a magzati károsodás elkerülése érdekében. A cukorbeteg kismamák diabetológiai és nőgyógyászati terhes-gondozására a Prima Medica neves szakértőkkel áll az anyukák rendelkezésre mind a születendő gyermek, mind a édesanya védelmében.
A cukorbetegség kezelése, az inzulinos kezelés beállítása széleskörű ismereteket igénylő feladat. Egyrészt a cukorbetegséghez társuló gyakori betegségek miatt (anyagcserezavar, vesebetegség), másrészt a betegség szövődményei miatt.
Téma szakértői
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.