Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.09.12 08:34

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

Ezek lehetnek a túl magas kalciumszint tünetei

A hypercalcemia (hiperkalcémia) leggyakoribb oka, hogy a mellékpajzsmirigyek nem megfelelő működésük miatt túl sok parathormont termelnek, bár előfordulhat, hogy bizonyos betegségek, daganatok, esetleg gyógyszerek okozzák a magas kalciumszintet. Ritkábban bár, de az is megeshet, hogy valaki túl nagy mennyiségben visz be kalcium és D-vitamin tartalmú táplálékkiegészítőket.
- A vérben megjelenő magas kalciumszint enyhe esetben nem okoz panaszt, de mivel az optimális szint viszonylag szűk határok között mozog (az összkalciumszint 2,2-2,6 mmol/l, az ionizált kalciumszint valamivel kevesebb, kb. 1,0-1,2 mmol/l közt változhat), az ettől való eltérés tünetekhez vezethet – hangsúlyozza Polyák doktornő.
Ezek a tünetek utalhatnak hypercalcemiára, attól függően, mely testrészekre hat a magas kalcium szint:

  • A magas kalciumszint okozhat erős szívdobogást is.Vesék: mivel a túl sok kalcium megnehezíti a vesék munkáját, gyakori vizelés és erős szomjúságérzés jelentkezhet tünetként.
  • Emésztő rendszer: hasfájás, hányás, hasmenés jelentkezhet.
  • Csontok és izmok: a vérben lévő extra kalcium leginkább a csontokból „mosódik ki”, ami miatt azok meggyengülnek és csontfájdalom, izomgyengeség formájában tünet is mutatkozhat.
  • Agyműködés: tünet lehet a koncentrálási nehézség, a zavartság, a fáradtság, akár a depresszió is.
  • Szívműködés: ritkább, súlyosabb esetben a hypercalcemia a szív munkáját is befolyásolhatja, ami miatt gyors szívverés, „repkedő” érzés jelentkezhet a mellkasban, esetleg szívritmusbeli eltérés is.

Hogyan lehet diagnosztizálni?

A hiperkalcémia kimutatásához szükségesek a laborvizsgálatok.- Leggyakrabban véletlenül, és rutin laborvizsgálat sorén derül fény a hypercalcemiára, hiszen legtöbbször nem okoz panaszt. A későbbiek során azt is vérvizsgálatból tudhatjuk meg, hogy a parathormon szintje is magas a vérben – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus. – Ha már tudjuk, miről van szó, keresnünk kell az okot is, amihez képalkotó vizsgálatokra is szükség van. Az eredményekből kiderül, hogy a mellékpajzsmirigy túlműködése, megnagyobbodása, esetleges daganatos betegség állhat-e a háttérben. A tüdő-, az emlő- és egyes vérrák fajták ugyanis növelik a rizikót. Emellett természetesen más betegségek, genetikai faktorok, és olyan életmódbeli tényezők után is vizsgálódunk, mint például a mozgáshiány és a komoly dehidráció. Azt is érdemes tudni, hogy a D-vitamin és a kalcium tartalmú étrendkiegészítők miatt is megnőhet a vér kalciumszintje, valamint lehet ilyen mellékhatása bizonyos gyógyszereknek, mint a lítium és a vízhajtók.

Cél a súlyos következmények elkerülése

Amennyiben a hypercalcemia csak enyhe fokú, nincs szükség azonnali kezelésre, de a csontok és a vese állapotát rendszeresen ellenőrizni szükséges. Súlyosabb esetben különböző gyógyszeres és ha arra van szükség (például onkológiai betegségnél vagy az érintett mellékpajzsmirigy jóindulatú daganatos elváltozásánál), műtéti eljárásokkal kell rendezni a helyzetet, hogy elkerülhetők legyenek a komoly következmények. Ilyen következmény lehet például a csontritkulás, a vesekövek kialakulása, a veseelégteleség, a súlyosabb idegrendszeri problémák, mint a zavartság, a demencia és a szívritmuszavar.

Forrás. Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

 

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK