A pajzsmirigy túlműködés gyakran félreértett tünetei

A pajzsmirigy túlműködés gyakran félreértett tünetei

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.06.05 09:53

Ha a pajzsmirigy valamilyen ok miatt a kelleténél több hormont termel, túlműködésről beszélünk. Sokan csak a fogyás és a szapora pulzus kapcsán gondolnak erre a lehetőségre, holott a hipertireózis sokszor kevésbé egyértelmű tüneteket is okoz. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus ezekre a tünetekre, és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Polyák Annamária

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Több oka is lehet a pajzsmirigy túlműködésnek

A pajzsmirigy túlműködés tünete lehet az izomgyengeség is.A pajzsmirigy egy belső elválasztású mirigy, amely a szervezet számos működését befolyásolja, így működési zavara sokféle, szerteágazó tünetet okozhat. A túlműködés oka sem egyetlen kiindulópontra vezethető vissza, ugyanis túlműködést okozhat többek közt a nagyobb mennyiségű jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú, hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés, és az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. Látványos tünete a szem kidülledése, izmainak duzzadása, amelyet kettős látás is kísérhet.
A túlműködésre akkor is gyanakodhatunk, ha gyorsul a mozgás, a beszéd és gondolkodás, ha fizikai terhelés nélkül is szapora a pulzus, ha ingerlékenységet tapasztalunk, ha jó étvágy mellett fogyunk, ha hasmenésünk van, izzadunk, kevésbé tűrjük a másoknak még kellemes meleget, a bőrünk pedig meleg és nedves.

Tünetek, amelyek szintén pajzsmirigy túlműködésre utalhatnak

Vannak olyan tünetek, amelyek kapcsán nem feltétlenül a pajzsmirigy túlműködés jut egy laikus eszébe, de az orvosok számára ezek is árulkodóak lehetnek. A kivizsgáláson tehát mindenképpen érdemes beszámolni az alábbi jelekről is.

  • Remegés, tremor

Mivel a szervezet egyfajta „felgyorsult üzemmódba” kerül a hormonszintek változása miatt, ez a idegeken áthaladó jelek felgyorsulásával is járhat, aminek látható megnyilvánulása lehet a remegés.

  • Idegesség

A szervezet egészére ható felgyorsultság miatt szorongás, idegesség, felpörgöttség is érezhető lehet – koffein és más ajzószerek nélkül is.

  • Koncentrációs nehézség

Ahogyan a pajzsmirigy alulműködés, úgy a túlműködés is okozhat koncentrációs problémákat.

  • Alvási problémák

Szinte természetes következmény, hogy a nyugtalanság, idegesség, a felgyorsult szívverés sokkal nehezebbé teszi az elalvást, sőt, akár gyakori éjszakai megébredéseket is okozhat. Ez pedig nyilvánvalóan további nappali tünetekhez (fáradtság, kimerültség, csökkent terhelhetőség, egyre romló koncentráció) is vezethet.  

  • Szabálytalan menstruáció

Mind az alul-, mind a túlműködés felboríthatja a szabályos menstruációs ciklust. A túlműködés következtében jellemzően rövidebb és enyhébb lesz a ciklus.

  • Teherbeesési nehézség

A pajzsmirigy működésének bármilyen irányú eltérése megzavarhatja az ovulációt, ami hatással lehet a termékenységre is, valamint a pajzsmirigy rendellenességek terhességi komplikációt is okozhatnak. (A túlműködés a férfiaknál is csökkenti a spermaképződést.)

  • Izomgyengeség

Idővel, főként kezeletlen esetekben a pajzsmirigy túlműködés károsíthatja az izomszöveteket, még a lépcsőzés vagy a nehezebb tárgyak felemelése is nehézséget okozhat. 

A kezelésnek többféle útja is lehet

- A pajzsmirigy túlműködés diagnózisának felállításához a kikérdezésen és a fizikális vizsgálaton túl szükség van laborvizsgálatra a hormonszintek meghatározásához, ultrahang vizsgálatra és akár izotópos vizsgálatra is – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – A kezelés pedig az eredmények alapján mindig személyre szabott, az adott esetnek megfelelően lehet dönteni a gyógyszeres kezelés, az izotópos terápia, súlyosabb esetben pedig a műtét felől. Az egészséges táplálkozásra, rendszeres mozgásra, a dohányzás elhagyására és a stressz kezelésére épülő életmód pedig minden esetben alapvető jelentőségű.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
29 éves nő vagyok és a közelmúltban alap pajzsmirigy laborvizsgálaton vettem részt, az értékeim a következők:
TSH: 2,57
FT3: 5,1
FT4: 9,6
A tüneteim között van a súlygyarapodás, megnövekedett arcszőrzet, hajhullás, fáradékonyság, alvászavarok. A kérdésem az lenne, hogy ezekkel az eredményekkel érdemes lenne endokrinológus segítségét kérnem vagy más irányú a panaszaim forrása?

Válaszukat előre is köszönöm!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Anna!

A pajzsmirigy működés rendben van, a panaszokat nem magyarázza. Más hormonok szerepe felmerül a panaszai háttérben, ezért endokrin kivizsgálása javasolt.

Üdvözlettel:

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK