A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.04.29 14:24

A családtervezés az ember életének egyik legfontosabb mozzanata, ám vannak, akik úgy estek teherbe, hogy érzelmileg, vagy anyagilag nem tudtak felkészülni a kis jövevény fogadására Ilyenkor sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy elvetetik a magzatot, ám ez komoly gondokat is okozhat.Nem csak arról van szó, hogy lelkileg nehéz feldolgozni egy ilyen döntést, hanem ahogyan azt dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, akár a hormonrendszerben is tartós változásokat vonhat maga után.

Lelkileg is nagyon megterhelő

„Az élet megszakítása komoly lelki terhet ró az emberre. Az így létrejött hatalmas negatív stressz okozta hormonreakciók már fizikális szinten elindíthatnak működési zavart a női hormonrendszerben. Kialakulhat tartósan magas prolaktin szint, mely akár daganatos elváltozást is eredményezhet az agyalapi mirigyben (hipofízisben). A menstruációs ciklus tartósan felborulhat, mivel elmarad az érdemi tüszőérés, repedés, ez pedig a későbbiekben teherbeesési gondokat okozhat. Természetesen magának a beavatkozásnak is vannak veszélyei: sérülhet a méh, esetenként begyulladhat a hashártya, sok késői szövődménnyel a kismedencei régióban. Rendkívül ritkán még a méh eltávolítása is bekövetkezhet.

A leggyakoribb szövődmény a beavatkozás kapcsán kialakuló, majd idültté is vállható gyulladás, ami alhasi panaszokat és komoly fájdalmat okozhat. Ezenkívül előfordulhatnak összenövések, melyek lezárhatják a petevezetőket, ami szintén meddőséghez vezethet, illetve nagyobb lehet a méhen kívüli terhesség kialakulásának esélye is, ráadásul a spontán vetélések is gyakoribbak azoknál, akik terhesség megszakításon esetek át.”

A lehetséges gondok nem érnek véget a korházat elhagyva

A terhesség megszakításának szövődményei akkor is jelentkezhetnek, amikor a hölgyeknek már sikerült feldolgozniuk a traumát, és úgy döntenek, ők is és a helyzet is megérett arra, hogy babát vállaljanak. Dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet a később előjövő problémákra is:

„Szövődmények a következő terhesség alatt is jelentkezhetnek, például a méhszáj elégtelenség, mely koraszüléssel járhat, bár előfordulása a ma alkalmazott, korszerű módszerek mellett szerencsére ritka.”

A helyzet egyes esetekben még rosszabb lehet

Azok a nők, akik PCOS-el küzdenek, tudják, hogy a teherbeesés hosszas folyamat is lehet, így még nagyobb kockázatot vállalnak, ha mégis úgy döntenek, nincs itt az ideje a babának.

„Az előzőkben vázoltak még hatványozottabban jelentenek veszélyt azon hölgyek számára, akik PCOS-ben szenvednek. Sajnos, az ilyenkor nem vállalt gyermek egy későbbi terhesség esélyét minimálisra csökkenti, ami ennél a betegségnél amúgy sem olyan egyszerű.” – mondja a szakember.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Azzal a problémával fordulok önhöz,hogy van egy Hipofízis mikroadenómám.(amely a hipofízis 18*9*11 mm,bal oldalon 10*6 mm jobb oldalon 7*6 mm) amely magas prolaktin szintet eredményezett.)Legmagasabb volt 512,9
Erre szedem a Bromocriptin nevű gyógyszert.De...
A múlt héten csináltam terhességi tesztet ami pozitív lett (ez volt kedden) pénteken pedig ultrahangos vizsgálattal bebizonyosodott a terhesség.6 hetes terhes vagyok.Voltam az endokrinológusomnál és ő azt mondta hogy álljak le a Bromóról.De viszont több helyről hallottam hogy a gyógyszer szedése nélkül nőhet a cysta.Ebből adódik a kérdésem,hogy ebből kifolyólag ha leállok a gyógyszerrel történhet e velem vagy a kisbabámmal valami a terhesség vagy a szülés során? Válaszát előre is köszönöm!!!

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
Mekkora a Bromokriptin adag ,amit eddig szedett?
Ne álljon le hirtelen a Bromocriptin szedéssel, fokozatosan szükséges csökkenteni.Fontos , hogy a TSH pajzsmirigyre is levételre kerüljön a vérből.
Várom a válaszát, üdvözlettel:
dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Biztonságot keltő

"A hagyományos medicinával ellentétben nem a félelemkeltésen alapult a konzultáció. Körültekintő és biztonságot keltő volt a doktornő véleménye."

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK