A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.04.29

A családtervezés az ember életének egyik legfontosabb mozzanata, ám vannak, akik úgy estek teherbe, hogy érzelmileg, vagy anyagilag nem tudtak felkészülni a kis jövevény fogadására Ilyenkor sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy elvetetik a magzatot, ám ez komoly gondokat is okozhat.Nem csak arról van szó, hogy lelkileg nehéz feldolgozni egy ilyen döntést, hanem ahogyan azt dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, akár a hormonrendszerben is tartós változásokat vonhat maga után.

Lelkileg is nagyon megterhelő

„Az élet megszakítása komoly lelki terhet ró az emberre. Az így létrejött hatalmas negatív stressz okozta hormonreakciók már fizikális szinten elindíthatnak működési zavart a női hormonrendszerben. Kialakulhat tartósan magas prolaktin szint, mely akár daganatos elváltozást is eredményezhet az agyalapi mirigyben (hipofízisben). A menstruációs ciklus tartósan felborulhat, mivel elmarad az érdemi tüszőérés, repedés, ez pedig a későbbiekben teherbeesési gondokat okozhat. Természetesen magának a beavatkozásnak is vannak veszélyei: sérülhet a méh, esetenként begyulladhat a hashártya, sok késői szövődménnyel a kismedencei régióban. Rendkívül ritkán még a méh eltávolítása is bekövetkezhet.

A leggyakoribb szövődmény a beavatkozás kapcsán kialakuló, majd idültté is vállható gyulladás, ami alhasi panaszokat és komoly fájdalmat okozhat. Ezenkívül előfordulhatnak összenövések, melyek lezárhatják a petevezetőket, ami szintén meddőséghez vezethet, illetve nagyobb lehet a méhen kívüli terhesség kialakulásának esélye is, ráadásul a spontán vetélések is gyakoribbak azoknál, akik terhesség megszakításon esetek át.”

A lehetséges gondok nem érnek véget a korházat elhagyva

A terhesség megszakításának szövődményei akkor is jelentkezhetnek, amikor a hölgyeknek már sikerült feldolgozniuk a traumát, és úgy döntenek, ők is és a helyzet is megérett arra, hogy babát vállaljanak. Dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet a később előjövő problémákra is:

„Szövődmények a következő terhesség alatt is jelentkezhetnek, például a méhszáj elégtelenség, mely koraszüléssel járhat, bár előfordulása a ma alkalmazott, korszerű módszerek mellett szerencsére ritka.”

A helyzet egyes esetekben még rosszabb lehet

Azok a nők, akik PCOS-el küzdenek, tudják, hogy a teherbeesés hosszas folyamat is lehet, így még nagyobb kockázatot vállalnak, ha mégis úgy döntenek, nincs itt az ideje a babának.

„Az előzőkben vázoltak még hatványozottabban jelentenek veszélyt azon hölgyek számára, akik PCOS-ben szenvednek. Sajnos, az ilyenkor nem vállalt gyermek egy későbbi terhesség esélyét minimálisra csökkenti, ami ennél a betegségnél amúgy sem olyan egyszerű.” – mondja a szakember.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt szakértő!Munkatárasimmal szedjük a Hoodia caps-t!Szeretnénk megkérdezni,tényleg igaz-e,hogy a pajzsmirigyet tönkre teszi?És hogy miért nem lehet gyógyszertárban kapni a capsulát ha ártalmatlan?Válaszát előre is köszönjük!

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
Mielőtt pontos választ adok, pár kérdésem van:
Melyik Hoodia capszulát szedik?
Mekkkora testsúly, a haskörfogat, szed-e más étrendkiegészítőt, vagy gyógyszert?
Hölgyek szedik vagy férfiak is?
üdvözlettel
Bérczy doktornő

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Közvetlen volt, jó benyomást tett rám

"A doktornő nagyon közvetlen volt, jó benyomást tett rám. Figyelmesen hallgatta az általam elmondottakat, kérdéseimre pedig meggyőző magyarázatokat, válaszokat adott. Oldott hangulatban tudtuk megbeszélni a tennivalókat, úgy érzem, megbízhatok a javaslataiban." 

További vélemények

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok