Mindent a TSH-ról: mennyi a normál érték, mi befolyásolja?

Mindent a TSH-ról: mennyi a normál érték, mi befolyásolja?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2025.07.21 11:26

Amikor valaki képet szeretne kapni pajzsmirigye működéséről, az első körben a TSH szintjét ellenőrizteti egy egyszerű laborvizsgálattal. De mi is pontosan a TSH, mennyi a normál értéke, mi befolyásolja azt és milyen további vizsgálatokra lehet szükség a pontos diagnosztizáláshoz? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, egyetemi docens adta meg a legfontosabb válaszokat.

Mennyi a normál TSH és mire utalhat az eltérés?

A pajzsmirigy a nyakon található, hormontermelő szerv, amely a T3 és a T4 hormonokat termeli. Ezeknek szerteágazó anyagcsere-hatásaik vannak. Termelésüket egy, az agyalapi mirigyben képződő hormon, a TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) szabályozza. Éppen ezért a pajzsmirigy működésének, állapotának felmérésekor mindig ellenőrzik a TSH-, valamint a T4-, valamint a T3-szintet is.

  • A TSH fontos, de nem elégséges érték a pajzsmirigy vizsgálatához.A TSH normál értéke: 0,55-4,78 mIU/l. Ez azt jelenti, hogy az egészséges egyének nagy populációjában mért hormonszintje ebben a tartományban mozog. (Figyelni kell azonban, hogy a pajzsmirigy tesztek normál tartományai a különböző laboratóriumokban kissé eltérhetnek.)
  • A normál értéknél magasabb TSH-érték arra utal, hogy a pajzsmirigy alulműködik (hypothyreosis, hipotireózis), és nem végzi el a megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon termelését. Enyhébb esetekben a TSH 10 alatt mérhető, de nagymértékű alulműködéskor 50, 70 is lehet. 
  • Az alacsony TSH-érték pedig azt jelzi, hogy a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis, hipertireózis), és túl sok pajzsmirigyhormont termel.

- A korábbi irányelvek szerint, ha a TSH a referenciatartomány felett akár a legkisebb mértékű emelkedést is produkálta, elkezdtük a beteg kezelését. Újabb vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a TSH értéke az életkorral előre haladva lassú növekedést mutat egészséges egyéneknél is. 70-80 éves korban tapasztalt 7-es, 8-as szintek még nem indokolnak kezelést – hangsúlyozza Békési doktor.

Kismamáknál más értékekhez kell viszonyítani

A várandós nők kezelése más megítélés alá esik, ugyanis a magzat szellemi fejlődéséhez megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormonra van szükség, tehát lényegesen alacsonyabb, de a referencia tartomány feletti TSH szintek fennállásakor is szükséges a kezelés. Az endokrinológusok arra is figyelnek továbbá, hogy sikertelen terhesség vagy ismételt vetélés során a TSH-t a normál tartomány alsó értékéhez kell közelíteni, tehát tényleges alulműködés nélkül is elrendelhetik a T4 adását. Ez javítja a terhesség esélyét, és csökkenti a vetélések kockázatát.

Mi befolyásolja még a TSH szintet?

Az életkoron és a terhességen kívül is van több olyan tényező, amelyek befolyásolhatják a TSH szintjét, így ezeket figyelembe kell venni a kivizsgáláskor. Ezek döntően az alábbiak:

  • Jódbevitel

A TSH szintjét a jódbevitel, a gyógyszerek, a betegségek is befolyásolják.Jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy alulműködése jódbevitellel megszüntethető! Sőt, mivel a túlzott bevitellel életveszélyes túlműködést, illetve gyulladást lehet kiváltani, ebben a kérdésben mindenképpen az endokrinológus iránymutatását kell követni.

  • Gyógyszerek

A szteroidok, a szívgyógyszerek és számos gyógyszerhatóanyag is befolyásolhatja a TSH szintjét, éppen ezért a szedett gyógyszerek listájával érdemes érkezni a kivizsgálásra.

  • Betegségek

Akut betegségek, láz és stressz is hatással lehet a TSH szintre.

  • Évszak, napszak

A hidegben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ami miatt a TSH szint megemelkedik, és ugyancsak napi csúcsot ér el az éjszaka egy bizonyos periódusában.

Önmagában a TSH érték nem elég

- Gyakori félreértés, hogy amikor a beteg azt látja a laboreredményében, hogy a THS szintje a normál tartományon belül van, akkor kizártnak tartja a pajzsmirigy problémákat. Pedig – főként, ha tüneteket is tapasztal az illető - egyéb vizsgálatok is szükségesek a teljes képhez, ugyanis önmagában a TSH érték alapján nem lehet pontos diagnózist felállítani – ismerteti dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, egyetemi docens. - Egyrészt a vérvétel során célszerű ellenőriztetni a T3, T4, ATPO szintjét is (ez utóbbi a gyulladásra, autoimmun betegségre hívhatja fel a figyelmet), másrészt fontos a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is. Ugyanis előfordulhat, hogy bár még normál tartományon belül van a TSH, ennek ellenére lehetnek a mirigyen göbök, szerkezetbeli, méretbeli eltérések.

Forrás: Endokrinközpont – Prima Medica (www.endokrinkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

A teherbeesés előtt pár hónappal végzett vérvételen a TSH 3,6 volt. Jelenleg, az első trimeszterben (6-7 héten) 3,4 normális FT3, FT4, anti-thyreoglobulin, valamint anti-tpo értékek mellett. Túl magasnak számít ez az érték, szükséges endokrinológushoz fordulnia a kismamának? (A nőgyógyász saját bevallása szerint nem ért hozzá).

Köszönöm,
Ágnes

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Ágnes!

Az nagyon jó, hogy nincsenek pajzsmirigy ellenes antitestek, mert így a hCG valószínűleg kellően tudja stimulálni a pajzsmirigyet, a terhességben szükséges magasabb igények kielégítéséhez.
Ami nagyon fontos, hogy ne feledkezzen meg a jód beviteléről! Ha biztosra akar menni szedhet a terhesség alatt 25 ug Syntroxine-t.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Mindent a TSH-ról: mennyi a normál érték, mi befolyásolja?

Mindent a TSH-ról: mennyi a normál érték, mi befolyásolja?

Amikor valaki képet szeretne kapni pajzsmirigye működéséről, az első körben a TSH szintjét ellenőrizteti egy egyszerű laborvizsgálattal. De mi is pontosan a TSH, mennyi a normál értéke, mi befolyásolja azt és milyen további vizsgálatokra lehet szükség a pontos diagnosztizáláshoz? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, egyetemi docens adta meg a legfontosabb válaszokat.

További részletek
Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK