Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2025.02.19 10:12

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

Miért fontos az alapanyagcsere?

A pajzsmirigy betegség hízást és fogyást is okozhat.A pajzsmirigybetegségek, a testsúly és az anyagcsere nagyon komplex kapcsolatban vannak egymással. A pajzsmirigy hormonok szabályozzák ugyanis (többek közt) az anyagcserét, amit pedig úgy számszerűsíthetünk, hogy meghatározzuk a szervezet által egy adott ideig használt energia mennyiségét. Ha a nyugalmi állapotot vesszük alapul, alapanyagcseréről beszélünk, ami a gyakorlatban úgy jelenik meg, hogy egy átlagos felnőtt embernek 2000 Kcal-nyi energiára van szüksége a napi alapanyagcseréhez, de ezt természetesen számos tényező befolyásolja.
Valójában az alapanyagcsere mérése volt az egyik legkorábbi teszt, amivel felmérték a páciensek pajzsmirigyének állapotát. Akiknek nem működött hatékonyan a pajzsmirigye, azoknál alacsonyabb volt az alapanyagcsere szintje (vagyis kevesebb kalóriára volt szükségük), míg a túlműködő pajzsmirigy éppen ellenkezően hatott.  Később a hormonszinteket is mérni kezdték és megfigyelték, hogy ha alacsony a pajzsmirigy hormonok szintje, az lassabb alapanyagcserét von maga után, a magas hormonszintek pedig fordítva hatnak.  Mára már nem alkalmazzák az alapanyagcsere meghatározást a pajzsmirigy hormonok működésének nyomon követésére, de ez mégis fontos lépés a diéta személyre szabott beállításánál.
- A pajzsmirigy állapota, az energiaegyensúly és a testsúly összefüggései ugyanakkor nagyon összetettek, ezért nem is szabad túlzottan leegyszerűsíteni azokat. Hiszen például sok más hormon, egyéb kémiai anyagok, életmód is hatással vannak az energiafelhasználásra, a tápanyag bevitelre és a testsúlyra, ezért nem szabad kizárólag a pajzsmirigy állapotának változását, a működésbeli problémákat okolni a testsúlyváltozásért, de gondolni kell rájuk a kivizsgálásnál – hangsúlyozza Békési doktor. 

Az összefüggés fordítva is érvényes: az elhízás a pajzsmirigyre is hat

Az elhízás oka és következménye is lehet a pajzsmirigy alulműködésnek.Egyre közismertebb tény, hogy elhízás számos betegség rizikófaktorának számít, vagyis egyáltalán nem csupán esztétikai kihívást jelenthet. Vita tárgyát képezi, hogy pajzsmirigy betegségek esetén az elhízás „csupán” tünet, vagy a kiváltó okok közé sorolható, de számos kutatás ez utóbbi elképzelést igazolja.
Egy 2019-ben publikált összefoglaló tanulmány szerint például az elhízás kapcsolatba hozható a pajzsmirigy alulműködés megnövekedett kockázatával és összefüggést mutatott a Hashimoto thyreoiditis nevű betegséggel, ami egy krónikus autoimmun pajzsmirigy-gyulladás. A vérből kimutatható antitestek jelenlétét vizsgálva megállapítható volt, hogy elhízott betegek esetén gyakrabban emelkedett a tireoidea-peroxidáz elleni antitest (anti-TPO vagy ATPO) szintje, de nem volt összefüggés az elhízás és a thyreoglobulin elleni antitest (TgAb) szintje között. Ezek a vérből könnyen meghatározható antitestek az endokrinológiai kivizsgálás fontos részét képezik.
A valóság tehát, hogy az elhízás és a pajzsmirigy alulműködés között kétirányú összefüggés állhat fenn. Elhízás során a szervezetben valójában krónikus, alacsony intenzitású gyulladásos folyamat zajlik. A gyulladás a pajzsmirigy sejtek jódfelvételét és a pajzsmirigy hormonok előállításáért felelős enzimeket is érinti. Elhízott emberekben az említett autoimmun Hashimoto pajzsmirigygyulladáson túl gyakrabban alakulnak ki más, autoimmun eredetű kórképek is, mint például az 1-es típusú cukorbetegség, sclerosis multiplex, sokízületi gyulladás és a pikkelysömört kísérő ízületi gyulladás. Ugyanakkor az is igaz, hogy a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete is lehet a túlsúly. A bonyolult kapcsolat szélszálazása miatt elengedhetetlen az endokrinológiai kivizsgálás.

Milyen vizsgálatokra lehet szükség?

- A testsúlyváltozás az egyik leggyakoribb tünet, amivel a páciensek endokrinológushoz fordulnak. A kivizsgálás alapját ebben az esetben is a páciens tüneteinek részletes kikérdezése, fizikális vizsgálata, és a vér elemzése jelenti. Amennyiben pajzsmirigy problémát feltételezünk a háttérben, a laboratóriumi vizsgálatokkal a szerv aktuális működéséről kaphatunk képet. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreoidea stimuláló hormon” (TSH), illetve a pajzsmirigy hormonok (FT3 és FT4) szintjeinek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát – mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász. - A pontos diagnózist segíti a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat is, amely kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy szerkezeti eltéréseit kimutassa. Az ultrahanggal felfedezett gyanús eltérések esetén célzott tűszúrásos mintavétel, biopszia javasolt. Ha mindezek után bebizonyosodik a pajzsmirigy működésének problémája, a kezelés részben orvosi feladat és történhet többek közt gyógyszerrel, izotópos kezeléssel, ritkábban műtéttel, de mindezek mellett minden esetben fontos az életmód rendezése is.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő /Doktor úr!
6 éve pajzsmirigy beteg lettem! Letrox 125mg gyógyszert szedek. Eddig mindig rendben volt az értékem viszont mostani laboreredményem 12,3mlU/l lett. Mitől lehet az emelkedett érték? Esetleg nagyobb mennyiségű gyógyszert kell szednem?
Köszönöm szépen a választ!
Szabó Ferencné

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Szabó Ferencné !
A pajzsmirigy hormon laborérték eltolódásában számos dolog befolyásoló tényező lehet. Akár egy nemrégiben lezajlott betegség. Mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges, ismerni kell valamennyi pajzsmirigy hormon leletét, esetleg friss ultrahangra van szükség ami a gyulladást jelzi. Amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba .

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK