IR-rel kezelnek, mégsem javulnak a tüneteim-miért?

IR-rel kezelnek, mégsem javulnak a tüneteim-miért?

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2023.07.03 12:41

Az inzulinrezisztencia tünetei gyakran igen zavaróak, hiszen az egész megjelenésre hatással vannak. Ugyanis a túlsúlyt, a gyulladt pattanásokat, az arcon megjelenő szőrszálakat nem, vagy csak nagyon körülményesen lehet eltüntetni. A terápia azonban a panaszok csökkenését, megszűnését ígéri. De mi van akkor, ha a várt eredmény elmarad? Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont diabetológusa, endokrinológusa erre ad választ.

Az IR tünetei

Az inzulinrezisztencia során a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt a nőkön is férfias jegyek jelenhetnek meg. Ennek mértéke attól függ, mennyire emelkedett meg a tesztoszteron szintje. Ilyen tünetek pl. a zsíros, pattanásos bőr, centrális típusú elhízás, hajhullás, arcon lévő erős, sötét szőrszálak megjelenése, menstruációs panaszok, meddőség.

Megfelelő kezeléssel a tünetek jelentősen javulnak, esetleg meg is szűnhetnek. Vannak azonban esetek, amikor a várt hatás elmarad, pedig a kezelés már megkezdődött.

A hatás elmaradásának lehetséges okai

Idő

Inzulinrezisztencia esetén fontos az életmódváltásLegyen türelemmel! A panaszok javulásához kell egy kis idő. A tünetek csökkenése akkor várható, ha mérséklődik a vérben az inzulinszint, azaz csökken a sejtek inzulinrezisztenciája.

Rossz dózis

Az IR terápiájának elsőszámú kezelési módja az életmódterápia (diéta, mozgás, stresszkezelés), előfordulhat, hogy ezt gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni. Amennyiben a tünetek, illetve az értékek nem, vagy nem az elvárt mértékben javulnak (fontos, hogy az értékeket és a tüneteket egységesen kezeljük), úgy a gyógyszeres kezelés megkezdésére, illetve dózisemelésre lehet szükség.

Csak gyógyszert szed, az életmódváltás elmarad

Nagyon gyakori hiba, hogy a beteg egyedül a gyógyszerektől várja a javulást, az életmódján pedig nem változtat. Sajnos ez esetben nem lesz számottevő javulás, hiszen az inzulinrezisztencia terápiájának fő pillére a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás. Amennyiben odafigyel az étkezésére és arra, hogy sportoljon, de mégse jön a pozitív fordulat, úgy az életmódterápia átvizsgálása lehet indokolt orvos, életmódorvos és dietetikus bevonásával.

Más hormonzavarok fennállása

Sajnos sokaknál megfigyelhető, hogy az IR mellett más hormonzavarral is küzdenek (pl. pajzsmirigy alulműködés, magas prolaktinszint, ösztrogéndominancia). Ezen hormonzavarok tünetei megegyezhetnek az IR okozta panaszokkal. Ezért érdemes egyéb hormonzavar után kutakodni, ha a tünetek nem javulnak, hiszen, ha más kóros állapot is jelen van, azt is kezelni szükséges - mondja Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont diabetológusa, endokrinológusa.

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/nő!

Szeretném megkérdezni a véleményük az alábbi eredménnyel kapcsolatban. Van-e esetleg további teendő?
Éhgyomri vércukor:5,4 mmol/l
60 perces:8,9mmol/l
90 perces:8,6mmol/l
120 perces: 7,6mmol/l
Inzulin éhgyomri:8,1 uIU/ml
60 perces:77,43 uIU/ml
90 perces: 91,9 uIU/ml
120 perces: 100,68 uIU/ml

GGT 80 U/L

Pajzsmirigy értékek :
TSH 1,286 uIU/ml
FT3 5,22 pmol/l
FT4 11,7 pmol/l
Anti-TPO 0,2 IU/ml
Köszönöm előre is a segítséget.

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Beáta!

A pajzsmirigy értékei rendben vannak, a cukorterhelése azonban inzulin rezisztencia igazolódott.
Ennek életmódi és esetleg gyógyszeres kezelése is szóba jöhet .

Amennyiben ezzel kapcsolatban segíteni tudunk, kérem keresse központunkat bizalommal.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális minőség

Rövid időn belül időponthoz jutottam. Az ellátás során az ember maximálisan azt a minőséget kapja amire számít. A szakorvossal is tökéletesen meg voltam elégedve, ajánlottam is már az ismeretségi körömben hasonló problémával küzdőknek.

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK