Az inzulinrezisztencia tünetei gyakran igen zavaróak, hiszen az egész megjelenésre hatással vannak. Ugyanis a túlsúlyt, a gyulladt pattanásokat, az arcon megjelenő szőrszálakat nem, vagy csak nagyon körülményesen lehet eltüntetni. A terápia azonban a panaszok csökkenését, megszűnését ígéri. De mi van akkor, ha a várt eredmény elmarad? Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont diabetológusa, endokrinológusa erre ad választ.
Az inzulinrezisztencia során a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt a nőkön is férfias jegyek jelenhetnek meg. Ennek mértéke attól függ, mennyire emelkedett meg a tesztoszteron szintje. Ilyen tünetek pl. a zsíros, pattanásos bőr, centrális típusú elhízás, hajhullás, arcon lévő erős, sötét szőrszálak megjelenése, menstruációs panaszok, meddőség.
Megfelelő kezeléssel a tünetek jelentősen javulnak, esetleg meg is szűnhetnek. Vannak azonban esetek, amikor a várt hatás elmarad, pedig a kezelés már megkezdődött.
Legyen türelemmel! A panaszok javulásához kell egy kis idő. A tünetek csökkenése akkor várható, ha mérséklődik a vérben az inzulinszint, azaz csökken a sejtek inzulinrezisztenciája.
Az IR terápiájának elsőszámú kezelési módja az életmódterápia (diéta, mozgás, stresszkezelés), előfordulhat, hogy ezt gyógyszeres kezeléssel kell kiegészíteni. Amennyiben a tünetek, illetve az értékek nem, vagy nem az elvárt mértékben javulnak (fontos, hogy az értékeket és a tüneteket egységesen kezeljük), úgy a gyógyszeres kezelés megkezdésére, illetve dózisemelésre lehet szükség.
Nagyon gyakori hiba, hogy a beteg egyedül a gyógyszerektől várja a javulást, az életmódján pedig nem változtat. Sajnos ez esetben nem lesz számottevő javulás, hiszen az inzulinrezisztencia terápiájának fő pillére a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás. Amennyiben odafigyel az étkezésére és arra, hogy sportoljon, de mégse jön a pozitív fordulat, úgy az életmódterápia átvizsgálása lehet indokolt orvos, életmódorvos és dietetikus bevonásával.
Sajnos sokaknál megfigyelhető, hogy az IR mellett más hormonzavarral is küzdenek (pl. pajzsmirigy alulműködés, magas prolaktinszint, ösztrogéndominancia). Ezen hormonzavarok tünetei megegyezhetnek az IR okozta panaszokkal. Ezért érdemes egyéb hormonzavar után kutakodni, ha a tünetek nem javulnak, hiszen, ha más kóros állapot is jelen van, azt is kezelni szükséges - mondja Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont diabetológusa, endokrinológusa.
Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
További véleményekPontos kezdés, ügyfél központúság, segítőkézség, jó kommunikáció
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.