Az inzulinrezisztencia modern társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely gyakran meddőséggel, menstruációs zavarokkal és túlsúllyal jár. Szerencsére ma már egyre többet foglalkoznak vele, hiszen innen már csak egy lépés a 2-es típusú cukorbetegség. Kezelésében nagy szerepe van az életmódváltáson kívül a gyógyszeres kezelésnek. De vajon meddig szükséges a tabletták bevétele? A kérdésre dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája ad választ.
Az inzulinrezisztencia bár a nőket és férfiakat egyaránt érinti, ennek ellenére szakemberhez elsősorban a gyengébbik nem képviselői kerülnek. Ennek fő oka, hogy a betegséggel együtt járó tesztoszteron túlsúly miatt menstruációs zavarok és a meddőség léphet fel. A panaszok közt megtalálható még a fokozott hajhullás, a hasi elhízás, a zsíros, pattanásos bőr, valamint a fokozott szőrösödés nőkre nem jellemző helyeken (pl. szakáll, bajusz). Éppen ezért tartják az állapotot a nőiesség nagy ellenségének, viszont ezek azok a panaszok, melyeknek köszönhetően hamar felállítható a diagnózis, így az illető gyorsan megfelelő terápiában részesülhet.
Az IR további tünetei
Fontos azonban tudni, hogy igen gyakori a tünetmentes állapot is!
Az inzulinrezisztencia (IR) kezelése bizony alapos életmódváltást kíván, hiszen terápiájában elengedhetetlen a személyre szabott mozgásprogram és diéta követése. Enyhébb esetekben ezek betartása elegendő az inzulinszint normalizálásához, ám gyakran gyógyszerek alkalmazása is szükséges a javuláshoz. Ezek a készítmények ugyanis fokozzák a szervezet inzulin érzékenységét, ezáltal visszaállítható a normál állapot.
„Szerencsére egy inzulinrezisztens beteg nem szorul élete végéig gyógyszerre. Pont ez a lényeg, hogy a sejtek inzulinra való érzékenységének visszaállításával megszüntethető, visszafordítható az állapot! De ez csak abban az esetben érhető el, ha az illető a gyógyszerszedés mellett igen komolyan betartja a javasolt életmódváltást, ami személyre szabott diétát és mozgásprogramot foglal magában. Ekkor az alkalmazott gyógyszer dózisa csökkenthető, sőt, akár el is hagyható”- magyarázza dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekSzakorvosom, Koppány doktornő magas szintű szakmai tudásával és emberséges hozzáállásával. Csak szuperlatívuszokban lehet a doktornőről beszélni.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.