Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.06.20 08:30

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Polyák Annamária

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

A túlsúlyos, elhízott férfiak gyakrabban lesznek inzulinrezisztensek

Elhízással küzdőknek fontos a vércukorszint ellenőrzés.Svéd kutatók nemrégiben publikálták azt a tanulmányt, amelyből kiderül, hogy a férfiaknál a zsírszövetek inzulinrezisztenciája nagyobb, mint a nőknél. Azt is kimutatták, hogy a 30-nál nagyobb testtömeg-indexű, vagyis túlsúlyos férfiak izolált zsírsejtjeinek 10-szer magasabb inzulinkoncentrációra volt szüksége ahhoz, hogy megakadályozza a trigliceridek szabad zsírsavakra és glicerinné történő lebomlását. Ráadásul ez a blokkoló mechanizmus kevésbé hatékony férfiaknál, mint nőknél. A kutatók azt hangsúlyozták, hogy a túlsúlyos és elhízott férfiaknál azonosított inzulinrezisztencia és magasabb zsírsavszint valószínűleg tehát nem a tárolási kapacitás közti nemi különbségek miatt lehet, hanem az inzulin „gyengébb hatékonysága” miatt.  Ez az kutatási eredmény fontos lehet ahhoz, hogy megértsük, miért gyakoribb a 2-es típusú cukorbetegség a férfiaknál, mint a nőknél.

Az inzulinrezisztencia és a zsírfelhalmozódás ördögi köre

Az inzulin nagy szerepet játszik abban, hogy a keringésből származó szabad zsírsavak trigliceriddé alakuljanak a zsírsejten belül. Ugyancsak jelentős szerepe van abban, hogy megakadályozza azt, hogy a trigliceridek szabad zsírsavakká bontódjanak a keringésben. Inzulinrezisztencia esetén azonban kevésbé működik ez az akadályozó, gátló mechanizmus, tehát több szabad zsírsav jut be a keringésbe.
A szervek ezután tartósan ki vannak téve a zsírsejtekből származó zsírsavak feleslegének, ami az izom glükózfelvételének csökkenéséhez, a máj glükóz előállításának növekedéséhez és a hasnyálmirigy inzulin-felszabadításának csökkenéséhez vezet. Ez viszont további hiperglikémiához, a glükózfelvétel további csökkenéséhez és a zsírsejtekben a triglicerid lebomlásának fokozódásához vezet. Vagyis beindul egy ördögi kör.

Mi lehet mindennek a következménye?

Az elhízás és a cukorbetegség kezelése összefügg.Az már korábban ismert volt, hogy a menopauza előtt lévő, túlsúllyal és elhízással élő nők védettebbek a szív-érrendszert és anyagcserét érintő szövődményekkel szemben, mint a hasonló korú és testtömeg-indexű férfiak. Ez részben a kedvezőbb testzsír eloszlásnak (a férfiaknál jellemzőbb a hasi elhízás), részben a magasabb inzulinérzékenységnek köszönhető. Ezt a gondolatot mélyíti el tehát a kutatás eredménye, miszerint az elhízott férfiaknál kifejezettebb az inzulinrezisztencia a hasi, ún. szubkután (bőr alatti) zsírszövetben.
Az új eredmények pedig tovább kell, hogy lendítsék a két nem kezelési stratégiáiban meglévő különbségeket, remélhetőleg eredményesebbé téve mind az orvosi kezelések, mind az életmódbeli változtatások erőfeszítéseit.

- Tudjuk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a zsírszövetekkel áll kapcsolatban, de még nem teljesen világos, pontosan hogyan is alakul ki a diabétesz – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – A zsírszövettől való megszabadulás önmagában még nem javítja az inzulinérzékenységet, ezért feltételezhető, hogy a kulcs a zsírsejtek állapotában keresendő. Ha tehát sikerül a zsírsejtek működését megváltoztatni a jobb vércukor-kontroll érdekében, valószínűleg jó úton járunk. Ebben a változásban lehet szerepe az életmódváltásnak, vagyis a megfelelő táplálkozásnak, mozgásnak, esetleg a gyógyszeres kezelésnek, és végső soron akár a bariátriai, vagyis testsúlycsökkentő műtétnek is.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK