A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Svéd kutatók nemrégiben publikálták azt a tanulmányt, amelyből kiderül, hogy a férfiaknál a zsírszövetek inzulinrezisztenciája nagyobb, mint a nőknél. Azt is kimutatták, hogy a 30-nál nagyobb testtömeg-indexű, vagyis túlsúlyos férfiak izolált zsírsejtjeinek 10-szer magasabb inzulinkoncentrációra volt szüksége ahhoz, hogy megakadályozza a trigliceridek szabad zsírsavakra és glicerinné történő lebomlását. Ráadásul ez a blokkoló mechanizmus kevésbé hatékony férfiaknál, mint nőknél. A kutatók azt hangsúlyozták, hogy a túlsúlyos és elhízott férfiaknál azonosított inzulinrezisztencia és magasabb zsírsavszint valószínűleg tehát nem a tárolási kapacitás közti nemi különbségek miatt lehet, hanem az inzulin „gyengébb hatékonysága” miatt. Ez az kutatási eredmény fontos lehet ahhoz, hogy megértsük, miért gyakoribb a 2-es típusú cukorbetegség a férfiaknál, mint a nőknél.
Az inzulin nagy szerepet játszik abban, hogy a keringésből származó szabad zsírsavak trigliceriddé alakuljanak a zsírsejten belül. Ugyancsak jelentős szerepe van abban, hogy megakadályozza azt, hogy a trigliceridek szabad zsírsavakká bontódjanak a keringésben. Inzulinrezisztencia esetén azonban kevésbé működik ez az akadályozó, gátló mechanizmus, tehát több szabad zsírsav jut be a keringésbe.
A szervek ezután tartósan ki vannak téve a zsírsejtekből származó zsírsavak feleslegének, ami az izom glükózfelvételének csökkenéséhez, a máj glükóz előállításának növekedéséhez és a hasnyálmirigy inzulin-felszabadításának csökkenéséhez vezet. Ez viszont további hiperglikémiához, a glükózfelvétel további csökkenéséhez és a zsírsejtekben a triglicerid lebomlásának fokozódásához vezet. Vagyis beindul egy ördögi kör.
Az már korábban ismert volt, hogy a menopauza előtt lévő, túlsúllyal és elhízással élő nők védettebbek a szív-érrendszert és anyagcserét érintő szövődményekkel szemben, mint a hasonló korú és testtömeg-indexű férfiak. Ez részben a kedvezőbb testzsír eloszlásnak (a férfiaknál jellemzőbb a hasi elhízás), részben a magasabb inzulinérzékenységnek köszönhető. Ezt a gondolatot mélyíti el tehát a kutatás eredménye, miszerint az elhízott férfiaknál kifejezettebb az inzulinrezisztencia a hasi, ún. szubkután (bőr alatti) zsírszövetben.
Az új eredmények pedig tovább kell, hogy lendítsék a két nem kezelési stratégiáiban meglévő különbségeket, remélhetőleg eredményesebbé téve mind az orvosi kezelések, mind az életmódbeli változtatások erőfeszítéseit.
- Tudjuk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a zsírszövetekkel áll kapcsolatban, de még nem teljesen világos, pontosan hogyan is alakul ki a diabétesz – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – A zsírszövettől való megszabadulás önmagában még nem javítja az inzulinérzékenységet, ezért feltételezhető, hogy a kulcs a zsírsejtek állapotában keresendő. Ha tehát sikerül a zsírsejtek működését megváltoztatni a jobb vércukor-kontroll érdekében, valószínűleg jó úton járunk. Ebben a változásban lehet szerepe az életmódváltásnak, vagyis a megfelelő táplálkozásnak, mozgásnak, esetleg a gyógyszeres kezelésnek, és végső soron akár a bariátriai, vagyis testsúlycsökkentő műtétnek is.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekVégre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.
KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.