Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.06.20 08:30

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Polyák Annamária

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

A túlsúlyos, elhízott férfiak gyakrabban lesznek inzulinrezisztensek

Elhízással küzdőknek fontos a vércukorszint ellenőrzés.Svéd kutatók nemrégiben publikálták azt a tanulmányt, amelyből kiderül, hogy a férfiaknál a zsírszövetek inzulinrezisztenciája nagyobb, mint a nőknél. Azt is kimutatták, hogy a 30-nál nagyobb testtömeg-indexű, vagyis túlsúlyos férfiak izolált zsírsejtjeinek 10-szer magasabb inzulinkoncentrációra volt szüksége ahhoz, hogy megakadályozza a trigliceridek szabad zsírsavakra és glicerinné történő lebomlását. Ráadásul ez a blokkoló mechanizmus kevésbé hatékony férfiaknál, mint nőknél. A kutatók azt hangsúlyozták, hogy a túlsúlyos és elhízott férfiaknál azonosított inzulinrezisztencia és magasabb zsírsavszint valószínűleg tehát nem a tárolási kapacitás közti nemi különbségek miatt lehet, hanem az inzulin „gyengébb hatékonysága” miatt.  Ez az kutatási eredmény fontos lehet ahhoz, hogy megértsük, miért gyakoribb a 2-es típusú cukorbetegség a férfiaknál, mint a nőknél.

Az inzulinrezisztencia és a zsírfelhalmozódás ördögi köre

Az inzulin nagy szerepet játszik abban, hogy a keringésből származó szabad zsírsavak trigliceriddé alakuljanak a zsírsejten belül. Ugyancsak jelentős szerepe van abban, hogy megakadályozza azt, hogy a trigliceridek szabad zsírsavakká bontódjanak a keringésben. Inzulinrezisztencia esetén azonban kevésbé működik ez az akadályozó, gátló mechanizmus, tehát több szabad zsírsav jut be a keringésbe.
A szervek ezután tartósan ki vannak téve a zsírsejtekből származó zsírsavak feleslegének, ami az izom glükózfelvételének csökkenéséhez, a máj glükóz előállításának növekedéséhez és a hasnyálmirigy inzulin-felszabadításának csökkenéséhez vezet. Ez viszont további hiperglikémiához, a glükózfelvétel további csökkenéséhez és a zsírsejtekben a triglicerid lebomlásának fokozódásához vezet. Vagyis beindul egy ördögi kör.

Mi lehet mindennek a következménye?

Az elhízás és a cukorbetegség kezelése összefügg.Az már korábban ismert volt, hogy a menopauza előtt lévő, túlsúllyal és elhízással élő nők védettebbek a szív-érrendszert és anyagcserét érintő szövődményekkel szemben, mint a hasonló korú és testtömeg-indexű férfiak. Ez részben a kedvezőbb testzsír eloszlásnak (a férfiaknál jellemzőbb a hasi elhízás), részben a magasabb inzulinérzékenységnek köszönhető. Ezt a gondolatot mélyíti el tehát a kutatás eredménye, miszerint az elhízott férfiaknál kifejezettebb az inzulinrezisztencia a hasi, ún. szubkután (bőr alatti) zsírszövetben.
Az új eredmények pedig tovább kell, hogy lendítsék a két nem kezelési stratégiáiban meglévő különbségeket, remélhetőleg eredményesebbé téve mind az orvosi kezelések, mind az életmódbeli változtatások erőfeszítéseit.

- Tudjuk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a zsírszövetekkel áll kapcsolatban, de még nem teljesen világos, pontosan hogyan is alakul ki a diabétesz – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – A zsírszövettől való megszabadulás önmagában még nem javítja az inzulinérzékenységet, ezért feltételezhető, hogy a kulcs a zsírsejtek állapotában keresendő. Ha tehát sikerül a zsírsejtek működését megváltoztatni a jobb vércukor-kontroll érdekében, valószínűleg jó úton járunk. Ebben a változásban lehet szerepe az életmódváltásnak, vagyis a megfelelő táplálkozásnak, mozgásnak, esetleg a gyógyszeres kezelésnek, és végső soron akár a bariátriai, vagyis testsúlycsökkentő műtétnek is.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK