Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

7 éve kezelnek autoimmun hypothyreózissal.
150 mq Letrox-ot szedek és a 2014. augusztusi TSH eredményem 22, 3 lett!
Fél év a várakozási idő a szakrendelésen. Kivárhatom ezzel az eredménnyel a fél évet, vagy intézkedjek az ügyben hogy hamarabb lássa az eredményt szakember.
Az elmúlt évben 6 kg fogytam, az egyébként sem sok 58 kg-ból és menstruációs zavaraim is vannak, ami a 41 életévemet tekintve már más ok miatt is lehet.
Köszönettel, Beáta
Kedves Beáta!
A TSH érték alapján úgy tűnik, sajnos nem elegendő a 150 mq Letrox, emelni kellene az adagon. A megváltozott hormonigény mögött állhat induló menopausa, sok stressz, esetleg egyéb, még nem kivizsgált betegség.
Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrinközpontban.
Tisztelettel,
Dr. Koppány Viktória
36 éves nő vagyok. A panaszaim kb. 4 éve kezdődtek. kb. 3 havonta hirtelen rosszullét tört rám, remegés, gyengeség,verejtékezés, és ájulás közeli élmény formájában. Ha nem ülök le azonnal valószínű összeesem. Nem veszítettem el az eszméletemet egy alkalommal sem, de a világ elsötétedett ilyenkor. Aztán az utóbbi évben lassabban kialakuló rosszullétek is megjelentek. Nyár végén volt egy 2 hetes periódus mikor heti több alkalommal is. Ilyenkor szintén gyengeség, remegés, zavartság, rossz közérzet jelentkezett. Étkezésre javult az állapotom. A rosszulléteim soha nem éhgyomorra, mindig étkezés után 3-4 órával jelentkeztek. Egy alkalommal mód volt vérnyomás és vércukor szín mérésre. A cukor 3,8 volt, a vérnyomásom 85/ nem tudom mennyi. De mindig nagyon alacsony. A normális értéket soha nem éri el.
Időnként mg is szédülök, vagy elviselhetetlen fáradtság tör rám, alig bírok felkelni. Kardiológián jártam, ott nem találtak semmi eltérést ami a rosszulléteimet okozhatná. 168cm/60 kg vagyok. Alkoholt, édességeket nagyon ritkán fogyasztok és nem kapcsolódtak a rosszulléteimhez. Háziorvosom laborvizsgálatokra küldött. Minden eredményem tökéletes lett,egy kis vérszegénységet leszámítva. Az éhgyomri vércukrom az elmúlt években és idén is megfelelő.legutóbb 5,8 volt. Cukorterheléses vizsgálat eredményei: éhgyomri: 5,3 120 perc: 3,7. (érdekes, hogy ezúttal nem voltam rosszul, míg a korábbi 3,8-as otthon mért eredménynél igen)Majd endokrinológus szakorvos utalt laborvizsgálatokra. Pajzsmirigy eredményeim tökéletesek lettek. Kortizol érték:30,60ug/dL 844,3 nmol/l Cukor értékek: 0p 4,8 60p 6,2 120p 5,0 inzulin: 0p 6,62 60p 91,22 120p 51,58
Az orvos 72 órás éheztetéses vizsgálatot javasolt az inzulinóma kizárására vagy megerősítésére.
Hasi ultrahang vizsgálaton januárban voltam utoljára, mindent rendben találtak. Enyhe reflux betegségem van. Évekig refluxont szedtem, de egy éve gyógyszermentes vagyok. Rendszeresen szedett gyógyszer: fogamzásgátló
Az volna a kérdésem mivel lehetne kiváltani ezt a vizsgálatot, mert pánik beteg vagyok és fóbiásan félek a kórházaktól, elképzelni sem tudom hogy ott töltsek 2 éjszakát, továbbá a rengeteg vérvételtől is tartok nagyon rosszul viselem, és a vénáim is picik rendszeresen végzem hetekig tartó fájdalommal és kék zöld foltokkal a karomon. Ha mégis beigazolódna az inzulinóma diagnózisa, mi történik ha nem vetem alá magam a műtétnek? Mi a következménye? Szóba jöhet e más ok is ami a tüneteimet magyarázza? Okozhatja e pszichés ok a magas inzulin szinteket? Előre is köszönöm a választ.
Kedves Viktor Mária!
Az inzulinóma ritka betegség. Nem vagyok meggyőződve, hogy a fenti inzulin szintek alapján inzulinóma állna a háttérben. Sajnos azonban a gyakori rosszullétek, amiket leírt, indokolják a részletes kivizsgálást.
Mivel azonban a tüneteket Ön evés után kb.3-4 óra múlva tapasztalja, ha jól értem, akkor első körben mindenképp át kellen szervezni az étrendjét, dietetikus segítségével, naponta öt alkalommal étkezni.
Tisztelettel,
Dr. Koppány Viktória
Kedves Doktor Úr,

Egy hete egy vállspecialista vállműtétem után közölte, hogy még protézist sem tud a csontjaimba ütni, mert olyan mértékű a csontkopás, hogy csontbetegségre gyanakszik.25 éve vannak fájdalmaim a csípőkön, vállakon..minden izületben, senki nem állapít meg diagnózist, reumatológián, ortopédián kezelnek. 37 éves vagyok, 1,5 éve szültem ikreket.
A TSH értékem 0,895. A ref érték állítólag 0,4-tól 3,6-ig jó. DR Balázsi kezeli a nővérem, pajzsmirizs gonddal, ő állítása szerint a 0,895 érték nem jó! Kérem véleményezze, hogy érdemes-e endokrinológushoz fordulni, vagy csontanyagcsere betegségekkel foglalkozó orvoshoz. Nem tudjuk, hogy ki foglakozik csontbetegségekkel. A műtő orvos szerint ez egy nagyon ritka csontbetegség, nagyon agresszív.
Korábban a TSH értékem 0,6 volt. Ez jó érték??
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Anikó!
Az Ön pajzsmirigy működése teljesen normális. Csontanyagcserével alaposan a Semmelweis Egyetem I-es számú Belklinikán foglalkoznak, javasolom az endokrin rendelésük felkeresését.
Tisztelettel,
Dr. Koppány Viktória
Tisztelt Doktor Nö/úr.

Érdeklődni szeretnék.Nekem évekkel ezelőtt volt egy pajzsmirigy műtétem,kb. 70% eltávolították.Most el mentem laborba és ott azt állapították meg,hogy megint valami gond lehet.El küldtek ultrahangra amire két hónapot kell várnom.Állítólag nem termel a szervezetem elég jódot.De tudni kell,hogy jód érzékeny vagyok.A háziorvosom annyit mondott a megadott mennyiség 5 lehet és az enyém pedig 10.Ez milyen veszélyes nem kell aggódnom,vagy lehet valami komolyabb baj is. Várom válaszát egy aggódó nagymama.
Tisztelt Varga Sándorné!

A háziorvos kolléga valószínűleg arra utalt, hogy az Ön szervezete (pajzsmirigye) nem termel elég pajzsmirigyhormont. Az Ön által említett mennyiség, mely „5 lehet”, valószínűleg a TSH, melyet az agyalapi mirigy termel. Ha Önnek 10 mIU/l a TSH-értéke, nagy valószínűséggel bizonyos tünetek is jelentkeznek, mint pl. fázékonyság, székrekedés, hajhullás, száraz bőr, kedvetlenség, esetleg lassú szívverés, depresszió. Ha valóban ez a helyzet és 10 mIU/l körüli az Ön TSH-értéke, meg kell határozni a szabad T4 (thyroxin) hormon mennyiségét is és el kell kezdeni Önt kezelni gyógyszerrel, mert ha nem, abból valóban lehet komolyabb baj. A pajzsmirigy ultrahangra is szükség van, de a kezelést nélküle is el kellene kezdeni.

Üdvözlettel

Dr. Molnár Jeannette
Tisztelt Doktor Úr! Tisztelt Doktornő!

Korábban endometriózis műtéten estem át, mindkét petefészekről eltávolították sikeresen.
Az utóbbi időben ismételten rendszertelen a menstruációm 20 és 32 nap között ugrál, mitöbb mindig van a ciklus közepén barnázás(kisebb alhasi fájdalommal), és most már a menstruációt megelőző napokban is.
A menstruáció második napján kisebb diónyi kocsonyás darabok is távoznak belőlem.
1 hónapja menstruáció előtt fájdalmas csomó is volt az egyik mellemben az szerencsére már elmúlt.

Nőgyógyászhoz rendszeresen járok (főleg mivel gyakran kaptam el gombás fertőzést is), ő csak fogamzásgátlót írna fel.

Még csak alig múltam 20 éves, nagyon szeretném megoldani ezt a problémát, főleg mivel később szeretnénk babát is.

Mit tehetek? Kihez fordulhatok? Milyen vizsgálatokkal lehet fényt deríteni a problémára és mik a kilátások?

Köszönettel:

Nagy Beáta
Kedves Nagy Beáta!
A rendszertelen menstruáció felveti PCOS lehetőségét.
Ennek kivizsgálására hormonvizsgálatok javasoltak:
A ciklus 2-4 napja között FSH, LH, ösztradiol, tesztoszteron vérvétel,
ugyanazon ciklus 21. napján progeszteron, prolaktin vérvétel szükséges.
Amennyiben a hormonleletek elkészülstk, azok eredményétől függően lehet dönteni a kezelésről.
A fogamzásgátló nem rossz megoldás, melyet a nőgyógyásza is javasolt.
Tisztelettel,


Koppány dr.
--
hogyan lehet műtét nélkül kigyógyulni a strummából? :)
Tisztelt Dózsa Réka!
Először pontosan kellene tudni, mekkora a struma (golyva) mértéke. Ha a pajzsmirigy térfogata meghaladja a 18 ml-t egy nő esetében, már strumáról beszélünk, de ebben az esetben még nem kell mindenképpen műteni. A műtét nyelési és/vagy légzési panaszokat okozó golyvánál válik egyértelműen szükségessé. Akkor is szükség van műtétre, ha egy akár csak enyhén megnagyobbodott pajzsmirigyben rosszindulatú daganat gyanúját felvető göb található. Ha van göb, annak nagysága és működése fontos szempont egy esetleges műtét mérlegelésénél.
Javasolom, hogy keressen fel endokrinológust vagy a pajzsmirigy-betegségekben jártas belgyógyászt az Ön kérdésének alapos megbeszélése céljából.
Üdvözlettel
Dr. Molnár Jeannette
Tisztelt Cím!

Két hónapja szedtem el szedni a Symicia nevű fogamzásgátlótt, jelenleg a második levél közepénél tartok. Az első tablettamentes hetet követően megjelentek belső, gyulladt pattanások az áll területén. Korábban is volt már hasonló problémám, úgyhogy nem tudom egyértelműen állítani, hogy összefüggésben áll a gyógyszerrel, de jelenleg szerintem ennek a hatása. Szeretném abbahagyni a tabletta szedését, ezt a mostani , második levél beszedését követően ajánlott, vagy abbahagyhatom egyik napról a másikra, ugyanis zavar ez a probléma?
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!
A fogamzásgátló tabletta szedése egyik naptól a másikra abbahagyható. Amennyiben mellékhatást okoz egy készítmény, javasolt másik gyógyszerrre váltani, melynek kiválasztásában nőgyógyász vagy endokrinológus segíthet.
, Központunkban készséggel állnak rendelkezésére.
Tisztelettel,
Dr. Koppány Viktória
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

- 58 éves vagyok és reggelente 1 paroxat-ot (20 mg) és 1.5 szem xanaxot (0.5 mg) szedek a hét minden napján.
Este elalváshoz 1/2 xanaxot (0.5 mg) veszek be, melytől reggelente nem érzem magam kipihenve. Az esti elalváshoz a háziorvosom "Melatonin" 4-6 mg-os természetes altatót vagy 1 kapszula - komló, macskagyökér, citromfű - kivonatot ajánlott.
- Kérdezem, hogy Önök a fentiek közül melyiket javasolják vagy esetleg egy másfajta házipatikába ajánlott készítményt ajánlanak.

tisztelettel: Nagy Ferenc
Tisztelt Nagy Ferenc!
Az Ön helyében este először egy egész tabletta 0,5 mg-os Xanax bevételével próbálkoznék. Ha ez sem segít abban, hogy reggel kipihentnek érezze magát, a Melatonin nevű készítményt alkalmaznám, de a gyógynövény kivonat is segíthet Önnek. Ez személyenként nagyon változó, ezért azt ajánlom, hogy – amennyiben lehetséges - először kisebb kiszerelésben vegye meg ezeket a szereket, mert ha 4-5 nap alatt nem észlel változást, valószínűleg nincs értelme tovább próbálkozni és inkább váltani kellene. Természetesen az ár is komoly szempont.
Amennyiben az esti 0,5 mg-os Xanax-szal és a reggeli 0,75 mg Xanax-szal napközben aluszékony vagy meglassult lenne, akár csökkentheti is a reggeli másfél 0,5 mg-os tablettát 1 tablettára.
Üdvözlettel
Dr. Molnár Jeannette
Kedves Judit!

Emelkedett prolaktinszintem van legutolsó laborleletem azt mutatja.
Parogen /antidepresszánst/szedek napi 1 tablettát szorongásos depresszióra. Van egy 5 éves kisfiam. Szeretnék kistestvért szülni, miután rendeződtek eü. problémáim. Súlyfelesleggel is küszködöm, ezért is fordulok Önhöz tanácsért. Csináltattam inzulin rezisztencia laborvizsgálatot is, melynek a következő értékei lettek:
éhgyomri glucose 4,4, 60 perces: 7,4, 120 perces 5,5 , inzulin 12,4 inzulin 60 perces 82,8, inzulin 120 perces 51,6
Inzulin rezisztencia 2,42

Magamról könyvelőként dolgozom napi 8 órában.
Sok gyümölcsöt, zöldséget fogyasztok, igyekszek minél többet mozogni munkán kívül, lehetőség szerint.
Inozitol nevű étrendkieg. kezdtem el szedni.


Várom mielőbb válaszát, javaslatát!


Köszönettel:
Anita
Tisztelt Bagyóné Anita!
Az Ön vércukorterhelés eredménye jó, cukorbetegség nem igazolható. Egyértelmű inzulinrezisztencia sem igazolható, mely szintén jó hír, de ha a HOMA-index (amely az Ön esetében 2,42) 4,4 feletti (bár laboronként valamelyest eltérő számokat adnak meg), már egyértelmű az inzulin rezisztencia diagnózisa, mely számos betegség kialakulásához hozzájárul.
Az inzulin rezisztencia kiaIakulását rendszeres mozgással és a megfelelő diétával lehet megelőzni, mint ahogy Ön törekszik is erre.
Az emelkedett prolaktinszint az Ön esetében valószínűleg a Parogen nevű gyógyszer szedésének lehet a következménye, ezért mértékétől függően a lelet értékelése nem egyszerű.
Az Inozitol étrendkiegészítővel kapcsolatban annyi a javaslatom, hogy szedését rögtön hagyja abba, amint várandós lesz.
Üdvözlettel
Dr. Molnár Jeannette
Tisztelt Doktor Úr/Doktor Nő!

Nekem csupán egy kérdésem lenne. Idén áprilisban endometriózissal operáltak, és négy hónapja visanne tablettát kell szednem. Sajnos a tabletta nem bizonyul elég hatásosnak, mert rendszeresen vérzek időközönként. Azonban voltam hormonteszten, és szeretném megtudni, a visanne mellett az alábbi értékek jók e, vagy sem.
LH: 2,9 IU/L
Prolactin: 492,0 mIU/L
Ösztradiol: 239,0 pmol/L
Progeszteron: 1,60 nmol/L

Köszönettel: Erika
Kedves Gönczi Erika!
Fogamzásgátló szedése mellett nincs értelme hormonvizsgálatokat nézni, mert nem Önt mutatják az eredmények, hanem a gyógyszer szintjét.
Javasolom nagyobb hormontartalmú készítményre való áttérést.
Tisztelettel
Koppány dr.

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok