Mitől függ a PCOS kezelése?

Mitől függ a PCOS kezelése?

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2025.04.24 09:07

Menstruációs zavarok, pattanásos bőr, túlzott szőrnövekedés, túlsúly probléma. Csak néhány panasz, amely PCOS esetében előfordul, sőt, akár meddőség is kialakulhat. Miként kezelhető a probléma? Erre is választ kapunk dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától.

 

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Viktor

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érinti, a vezető meddőségi ok. A komplett anyagcserezavar hátterében leginkább örökletes cukoranyagcsere-zavar található.

Tünetei szerteágazóak!

A menstruáció zavarai – ritkulása, elmaradása; fokozódik a férfi nemi hormon, az androgén termelődése, ez okozza a túlzott szőrnövekedést, olyan helyeken is, ahol nem megszokott (pl. arcon) pattanásos a bőr; létrejöhet hajhullás; kísérőjelenségként problémát okozhat a túlsúly.

pcos, inzulinrezisztencia, elhízás, túlsúly, diéta, életmód, dr. koppány viktória, endokrinközpontA PCOS esetében meddőség is kialakulhat, a petefészkek (ciszták alakulnak ki a petefészkekben, előfordulhat, hogy megnagyobbodnak) elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést.

PCOS: komplex kezelést igényel!

A PCOS gyanúja esetén nagyon fontos a nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat a pontos diagnózis és a megfelelő terápia érdekében. A kezelés akár élethosszig is eltarthat, és endokrinológus szakorvos, illetve táplálkozástudományi szakember bevonásával történik.

Attól függ a terápia, hogy milyen tünetei vannak a betegnek, ezek mennyire súlyosak, illetve meghatározzák a kezelést a kialakuló egyéb betegségek is.

  • A női ciklus rendezése, a menstruációs zavarok megszüntetése esetén fogamzásgátló készítményt javasolhat a kezelőorvos.

  • Az agyalapi mirigy serkentésével aktivizálódhat a petefészek.

  • Problémát jelent a nőnek a túlzott szőrnövekedés, a pattanásos bőr – ezt is kezelheti a szakorvos megfelelő készítménnyel.

  • Túlsúly esetén már a terápia elején meg kell beszélni a szakorvossal az életmódváltás (diéta és testmozgás) lehetőségét, ebben dietetikus és mozgásterapeuta nyújt segítséget.

  • A PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával: kialakulhat cukorbetegség, illetve annak előszobája, az inzulinrezisztencia (az inzulinhormon a petefészkek működésére is hatással van). Kialakuló cukorbetegség/IR esetén szintén az életmódváltás hozhat eredményt, valamint javasolható gyógyszeres kezelés, ezt a szakorvos dönti el.

Amint láthatjuk, a PCOS több szervet is érintő, összetett hormonális betegség, amely komplex kezelést, odafigyelést igényel a benne részt vevő orvosi csapattól, illetve nagyon fontos a beteg hozzáállása is – tette hozzá az Endokrinközpont orvosa.

Forrás: Endokrinközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktor úr/nő!

Két és fél éve diagnosztizáltak nál.Hashimotót,synthroxint szedek (75mg)
A pajzsmirigy értékeim normális,sőt optimális tartományvan vannak,kivéve az antiTPo-t,de az is viszonylag jó egy hónapja 93 volt. Viszont közel egy éve alvási pro lémák jelentkeztek nálam,nem tudok hat óránal többet aludni,ami sjanos nekem nagyon kevés,ezért sokszor nagyon fáradt vagyok. Mivel a hajnlai forgolódás elég idegesítő, elsőként lelki vonalon,stresszcsökkentéssel és esetleges lelki gondjaim feltárásával kezdtem,mediáltam, jártam masszázsra,igyekeztrm minél jobban kikapcsolni. De semmi nem segített. Aztán el keztem orvosokhoz járni, égül ételintoleranci teszten találtak néhány ételt,amivel gondom van. Ezeket kizártam az étrendemből,ekkor csölkent le az antiTpo-m,de az alvási gondom megmaradt.
Nemrégiben találkoztam valakivel,akia synthroxin szedését követően szi tén álmatlanság gyötörte. Lehetségesnek tartja,hogy ez a gyógyszer okozza az alvási problémámat? Találkozott ilyen mellékhatással a parixisában?
E felvestétől függetlenül, lehetséges,hogy endokrin gond okozza az alvási gondjaimat? Mellékvesémet megnézték,elvileg rendben,de figyelmeztettek hogy a kialvatlanság nem a mellékvese barátja,és mindenképpen változtassak rajta,mert biztosan lesz mellékvíse gondom,ha így folytatom.

Válaszát előre is köszönöm! Eszter

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Eszter!
A készitmèny lecserélésének nincs akadálya. A TSH normális maradjon.
Alvászavara hátterében nem csak hormonális, hanem egyéb lelki vagy testi bajok is állhatnak.

Üdvözlettel.
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Távkonzultáció

Nagyon értékelem, hogy a Doktornővel tudtam telefonon is konzultálni, és nem kellett terhesen emberek közé mennem ebben a helyzetben.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK