Menstruációs zavarok, pattanásos bőr, túlzott szőrnövekedés, túlsúly probléma. Csak néhány panasz, amely PCOS esetében előfordul, sőt, akár meddőség is kialakulhat. Miként kezelhető a probléma? Erre is választ kapunk dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érinti, a vezető meddőségi ok. A komplett anyagcserezavar hátterében leginkább örökletes cukoranyagcsere-zavar található.
A menstruáció zavarai – ritkulása, elmaradása; fokozódik a férfi nemi hormon, az androgén termelődése, ez okozza a túlzott szőrnövekedést, olyan helyeken is, ahol nem megszokott (pl. arcon) pattanásos a bőr; létrejöhet hajhullás; kísérőjelenségként problémát okozhat a túlsúly.
A PCOS esetében meddőség is kialakulhat, a petefészkek (ciszták alakulnak ki a petefészkekben, előfordulhat, hogy megnagyobbodnak) elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést.
A PCOS gyanúja esetén nagyon fontos a nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat a pontos diagnózis és a megfelelő terápia érdekében. A kezelés akár élethosszig is eltarthat, és endokrinológus szakorvos, illetve táplálkozástudományi szakember bevonásával történik.
Attól függ a terápia, hogy milyen tünetei vannak a betegnek, ezek mennyire súlyosak, illetve meghatározzák a kezelést a kialakuló egyéb betegségek is.
A női ciklus rendezése, a menstruációs zavarok megszüntetése esetén fogamzásgátló készítményt javasolhat a kezelőorvos.
Az agyalapi mirigy serkentésével aktivizálódhat a petefészek.
Problémát jelent a nőnek a túlzott szőrnövekedés, a pattanásos bőr – ezt is kezelheti a szakorvos megfelelő készítménnyel.
Túlsúly esetén már a terápia elején meg kell beszélni a szakorvossal az életmódváltás (diéta és testmozgás) lehetőségét, ebben dietetikus és mozgásterapeuta nyújt segítséget.
A PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával: kialakulhat cukorbetegség, illetve annak előszobája, az inzulinrezisztencia (az inzulinhormon a petefészkek működésére is hatással van). Kialakuló cukorbetegség/IR esetén szintén az életmódváltás hozhat eredményt, valamint javasolható gyógyszeres kezelés, ezt a szakorvos dönti el.
Amint láthatjuk, a PCOS több szervet is érintő, összetett hormonális betegség, amely komplex kezelést, odafigyelést igényel a benne részt vevő orvosi csapattól, illetve nagyon fontos a beteg hozzáállása is – tette hozzá az Endokrinközpont orvosa.
Forrás: Endokrinközpont
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekKoppány Doktornő felkészültsége, célratörő iránymutatásai, emberközpontűsága példamutató! Örülök, hogy megismerhettem!
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.