Mit mutat a TSH, és mikor szükséges szintjének ellenőrzése?

Mit mutat a TSH, és mikor szükséges szintjének ellenőrzése?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.08.25 Módosítva: 2023.09.29 12:04

A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállítása során minden esetben ellenőrzésre kerül a TSH szintje. Dr. Tar Attila, az Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell pajzsmirigy betegségre gyanakodni.


Endokrinközpont szolgáltatásai pajzsmirigybetegség gyógyítására:

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség megelőzése és szinten tartása érdekében
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan

TSH, azaz a pajzsmirigy-serkentő hormon

A TSH meghatározására a pajzsmirigyzavarok gyanúja, illetve kezelése során minden esetben szükség van. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon ugyanis a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken.

A laboratóriumok a nem fehérjéhez kötött szabad T3-t (FT3), ás szabad T4-et (FT4) adják meg.

Fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a pajzsmirigybetegségek diagnózisának felállításához igen kevés egyedül a TSH szintjének meghatározása, ugyanis a napszak, a stressz, bizonyos gyógyszerek, a várandósság, sőt, még az időjárás hatására is megváltozhat a vérben lévő mennyisége. Viszont amennyiben a normál tartománytól eltérő eredményeket kapunk, az mindenképen felveti a pajzsmirigyzavar gyanúját, ezért ekkor mielőbb szakemberhez érdemes fordulni! Az orvos a paciens tüneteit, a T3, T4 értékeit, valamint a pajzsmirigy szerkezetét, állapotát figyelembe véve már biztonsággal kijelenheti a betegség meglétét. Ezek közül a leggyakoribb zavar az a pajzsmirigy alulműködés, a túlműködés, valamint a golyva (struma), azaz a pajzsmirigy megnagyobbodása. Amennyiben alulműködés áll fenn, úgy a TSH szintje a referenciatartománytól magasabbá válik, ellenkező esetben alacsonyabb lesz.

Milyen tünetek esetén érdemes megnézetni a TSH szintet?

Sajnos a pajzsmirigyzavarok sok esetben igen általános tüneteket produkálnak, ezért gyakran a beteg nincs tisztában állapotával. Pedig a fáradékonyság, az aluszékonyság, rossz közérzet, letargia, elhízás, hajhullás, menstruációs zavarok mind a pajzsmirigy alulműködésére utalhatnak. Ellenkező esetben, vagyis túlműködéskor stressz, álmatlanság, hiperaktivitás, normál étvágy melletti fogyás figyelhető meg a cikluszavarok mellett- mondja dr. Tar Attila, az Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a várandósságot, a gyermek fejlődését a TSH normál mennyiségtől való eltérése igen komolyan befolyásolhatja, ezért szintjének meghatározása már a családtervezéskor szükséges!

 

Téma szakértői

Speedmedical - Allergiaközpont Fsz 3

Speedmedical - Allergiaközpont Fsz 3

labordiagnosztika
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. 10 hetes terhes vagyok. Voltam pár hónapja vérvételen, ahol a TSH-m határértéken belül volt, viszont azt mondta az endokrinológus, hogy baba tervezéshez 1 körüli értéknek kell, hogy legyen. Kaptam rá Letrox gyógyszert, amivel 1 hónap alatt sikerült a teherbeesés. Mellette minden más értékem jó volt. Most elmentem még egy vérvételre, a TSH-m most 1,97. Azt szeretném kérdezni, hogy így abbahagyhatom a Letrox szedését vagy folytatnom kell?

Válaszát előre is köszönöm szépen!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Dorka!

A részletek ismerete nélkül a Letrox kezelés folytatását javasolom, változatlan dózisban. 12., 24., 34. terhességi héten TSH ellenőrzés javasolt, eredményeket endokrinológusával egyeztesse!

Üdvözlettel:

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK