Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.
A lipidológia a zsíranyagcsere (lipid anyagcsere) zavaraival foglalkozó szakterület. A vérben keringő és a különböző szervekbe jutó különböző lipidek- mint a koleszterin és a triglicerid normálistól- azaz az átlagostól - való eltéréseinek okát és következményeit vizsgálja a lipidológia, és ha tudja, kezeli. Viszonylag új területnek számít az orvoslásban, ám jelentősége egyre nagyobb. Fontos mielőbb fényt deríteni a kóros állapotokra, és életmód tanáccsal, gyógyszerekkel ellátni a betegeket.
“A lipidek fehérjéhez kötődve keringenek, ezért lipoproteineknek hívják őket (5 fő lipoprotein található a vérben). Miért fontosak egészséges körülmények között is a lipidek? A lipideknek nagy szerepük van a sejtfalak felépítéseben, a zsírok tárolásában, illetve nagy jelentőségük van a hormonok felépítésében, epesavak kialakulásában is. Éppen ezért nagy szükség van rájuk”- mondja Prof. Dr. Somogyi Anikó.
A legismertebb lipid az a koleszterin (létezik “jó” HDL és “rossz” LDL koleszterin is), de ide tartozik a triglicerid is. Azt már tudjuk, hogy egyes keringő lipidek nagy mennyisége hozzájárul a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásához (pl. LDL, triglicerid…), de a védő lipidek (HDL) alacsony szintje is káros!
Mikor érdemes lipidológiára menni?
A lipidológus tanulmányozza a vérben lévő zsírszerű anyagokat, meghatározza azok mennyiségét, és diagnosztizálja, kezeli a lipidekkel kapcsolatos elsődleges és másodlagos rendellenességeket. A lipidológusok gyakran működnek együtt egyéb szakterületek orvosaival (pl. kardiológusokkal, endokrinológusokkal, diabetológusokkal), hiszen ezeken a területeken kialakuló számos betegség is csak akkor kezelhető hatékonyan, ha a lipidszintek is megfelelőek.
Az erek állapota nagyban függ a vérzsírok mennyiségétől , ezért nem csupán a már kialakult betegségek és kóros állapotok esetén tudnak a lipidológusok nagy segítséget jelenteni, de a prevencióban is fontos szerepük van (pl. azoknál, akiknél családi halmozódás miatt nagyobb az esély a szív-és érrendszeri betegségekre). A lipidológus átfogó lipidcsökkentő megoldást nyújt, azaz a gyógyszeres kezelés mellett nagy hangsúlyt fektet a megfelelő életmódterápia összeállítására is.
“A lipidológus szerepe röviden az, hogy segítsen kezelni a koleszterin- és trigliceridszintet, akár más szakorvossal együttműködve. A megfelelő lipidszint elérése azért fontos, mert a magas vérzsír szint jelentősen megnöveli az érelmeszesedés rizikóját, ami komoly provokáló tényezője a szívinfarktusnak, stroke-nak"- mondja Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa, lipidológus.
Előfordulhat, hogy genetikai probléma miatt magas valakinek a koleszterin- és trigliceridszintje- ez a zavar a család több tagját is érintheti, így van, hogy a lipidológus egész családokat kezel.
Milyen betegségek kialakulásához járul hozzá a magas lipid szint?
A lipid szintek és a hormonális állapot közt jelentős kapcsolat van: a cukorbetegség, a pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis), a Cushing szindróma, az akromegália a lipidszintek változásához vezethetnek. Ám a magas lipid szint (és a hozzá kapcsolódó elhízás) nem csak következménye, de oka is lehet különböző endokrin zavaroknak (sőt, bizonyos hormonok adása szintén magas lipidszintet okozhat), így hormonális problémák esetén érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vérzsír értékeket is!
Milyen endokrin zavar esetén érdemes lipidológust felkeresni?
Pajzsmirigy problémák kezelése
PCOS
Terhességi cukorbetegség
1-es és 2-es típusú cukorbetegség
Lipidológia
Rendelés típusa:
Rendelés helye: ALFA Egészségközpont, Buda Square Irodaház | 1036 Budapest, Lajos u. 66. 'B' lépcsőház, V. emelet
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában.