Az éjszakai izzadást nem csak a hőség okozhatja

Az éjszakai izzadást nem csak a hőség okozhatja

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.06.26 Módosítva: 2017.08.11 11:07
Most, hogy elérkeztek a melegebb napok, a vastag paplanok és pizsamák helyét átvették a vékony plédek és a könnyű alvóruhák. Ennek ellenére előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent meleg tűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.

Betegséget jelezhet, ha át kell öltöznie éjszaka

Az éjszakai izzadás mindenkinek okozhat kellemetlen órákat, sőt, az sem ritka, amikor az illető kénytelen az éjszaka közepén felkelni és átöltözni. Ez megtörténhet időtől függetlenül, ám lényegesen gyakoribb a nyári hőségben. A problémát általában a lazább hálóruhára és ágyneműre való váltás megoldja, ám ha ez sem vezet sikerre, és a panasz újra és újra előjön, akkor érdemes betegségre gyanakodni!  Ez lehet egyszerű, lázzal járó fertőzés, klimax, pszichés zavar (pl. sok stressz), hormonális probléma, de akár rosszindulatú daganat jelenléte is (pl. limfóma), ezért érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni!

Gyakran a pajzsmirigy a ludas

A pajzsmirigy bár kicsi szerv, viszont igen kellemetlen és sokrétű panaszokat okozhat. Amennyiben túl  sok hormont termel (pajzsmirigy túlműködés), úgy az anyagcsere fokozott üzemmódra kapcsol: az emésztés felgyorsul, a pulzus szaporábbá válik, a vérnyomás megemelkedik, menstruációs zavarok lépnek fel, hasmenés, fogyás jelentkezik, valamint csökken a beteg melegtűrése és fokozottabbá válik a verejték termelődése is. Ezen tünetek esetén célszerű laborvizsgálattal megbizonyosodni a TSH, T3, T4 szintjéről, melyet kiegészíthet az ATPO szintjének ellenőrzése és a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is.

A pajzsmirigy túlműködést gyakran autoimmun eredetű Graves-Basedow kór váltja ki, de okozhatja a mirigy gyulladásos állapota is, hipofízis zavar, daganat, túl sok jód bevitele, valamint a pajzsmirigy alulműködés túlkezelése is. Kezelése általában gyógyszeres terápiával történik, ám daganat esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Gyógynövényekkel kiegészítheti a kezelést

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint pajzsmirigy túlműködés esetén alkalmazott terápiát nagyszerűen kiegészíthetik különböző gyógynövények is. Segít normalizálni a pajzsmirigy hormontermelését például a vízi peszérce, a szúrós gyöngyajak, valamint a citromfű- ez utóbbi ráadásul az alvászavarokon is segít!

Azt viszont fontos tudni, hogy még mielőtt bármilyen táplálék kiegészítőhöz vagy gyógyteához nyúl, mindenképp konzultáljon orvosával, mivel figyelembe kell venni a probléma kiváltó okát és az esetlegesen fennálló egyéb betegségeket is!

További híreink>>>

 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/ Doktor Úr!

A következő problémával fordulok Önhöz: 10 hónapja szültem, azóta hasztalan próbálok lefogyni! 8 hónapja lényegében cukorbeteg étrendet tartok, az 1400 Kcal/nap energiabevitelt ritkán lépem át, heti 3x tornázom, mégsem megy a súlyom 65 kg alá, 160 cm magas vagyok.
Más tüneteket is produkálok, rendkívül száraz a bőröm, gyakran mérek magamon 36 fok alatti testhőmérsékletet, az anyagcserém nagyon lassú, wc-re nagyon keveset járok, a szemem enyhén ödémás, reggelre a kezeim bedagadnak, szinte folyamatosan zsibbadnak napközben is.
A múlt héten voltam laborvizsgálaton, melynek minden eredménye jó lett, a TSH szintem pedig 3,5 körüli. (pontosan most nem tudom, telefonban diktálták le), mivel ez határértéken belül van, nem foglalkoznak vele a továbbiakban.
Cukor 4,8, koleszterin 4,0. A terhességem alatt végzett terheléses cukor is jó lett.
Talán árnyalja a képet az a tény, hogy még szoptatok.
Mit tanácsol, mit tegyek? Forduljak szakemberhez vagy fogadjam el a helyzetet?
Válaszát nagyon köszönöm előre is:
Tisztelettel: Ágnes

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Ágnes!
Köszönöm, hogy megtisztelt bizalmával.
Igen gyakori az a probléma , amelyet leír.
Ennek helyes kezelésére nód van, amennyiben személyesen fel tud keresni a rendelésemen.
Van remény a gyógyulásban.
Üdvözlettel
dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon pontos

"Nagyon pontos, érhető válaszokat kapok a Doktornőtől, sokat javult az állapotom."

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK