Az éjszakai izzadást nem csak a hőség okozhatja

Az éjszakai izzadást nem csak a hőség okozhatja

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.06.26 Módosítva: 2017.08.11 11:07
Most, hogy elérkeztek a melegebb napok, a vastag paplanok és pizsamák helyét átvették a vékony plédek és a könnyű alvóruhák. Ennek ellenére előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent meleg tűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.

Betegséget jelezhet, ha át kell öltöznie éjszaka

Az éjszakai izzadás mindenkinek okozhat kellemetlen órákat, sőt, az sem ritka, amikor az illető kénytelen az éjszaka közepén felkelni és átöltözni. Ez megtörténhet időtől függetlenül, ám lényegesen gyakoribb a nyári hőségben. A problémát általában a lazább hálóruhára és ágyneműre való váltás megoldja, ám ha ez sem vezet sikerre, és a panasz újra és újra előjön, akkor érdemes betegségre gyanakodni!  Ez lehet egyszerű, lázzal járó fertőzés, klimax, pszichés zavar (pl. sok stressz), hormonális probléma, de akár rosszindulatú daganat jelenléte is (pl. limfóma), ezért érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni!

Gyakran a pajzsmirigy a ludas

A pajzsmirigy bár kicsi szerv, viszont igen kellemetlen és sokrétű panaszokat okozhat. Amennyiben túl  sok hormont termel (pajzsmirigy túlműködés), úgy az anyagcsere fokozott üzemmódra kapcsol: az emésztés felgyorsul, a pulzus szaporábbá válik, a vérnyomás megemelkedik, menstruációs zavarok lépnek fel, hasmenés, fogyás jelentkezik, valamint csökken a beteg melegtűrése és fokozottabbá válik a verejték termelődése is. Ezen tünetek esetén célszerű laborvizsgálattal megbizonyosodni a TSH, T3, T4 szintjéről, melyet kiegészíthet az ATPO szintjének ellenőrzése és a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is.

A pajzsmirigy túlműködést gyakran autoimmun eredetű Graves-Basedow kór váltja ki, de okozhatja a mirigy gyulladásos állapota is, hipofízis zavar, daganat, túl sok jód bevitele, valamint a pajzsmirigy alulműködés túlkezelése is. Kezelése általában gyógyszeres terápiával történik, ám daganat esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Gyógynövényekkel kiegészítheti a kezelést

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint pajzsmirigy túlműködés esetén alkalmazott terápiát nagyszerűen kiegészíthetik különböző gyógynövények is. Segít normalizálni a pajzsmirigy hormontermelését például a vízi peszérce, a szúrós gyöngyajak, valamint a citromfű- ez utóbbi ráadásul az alvászavarokon is segít!

Azt viszont fontos tudni, hogy még mielőtt bármilyen táplálék kiegészítőhöz vagy gyógyteához nyúl, mindenképp konzultáljon orvosával, mivel figyelembe kell venni a probléma kiváltó okát és az esetlegesen fennálló egyéb betegségeket is!

További híreink>>>

 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorno / Doktor Ur!

37 eves, erdelyi no vagyok, kb. 6 eve pajzsmirigy alulmukodesem van, mely autoimmun eredetu.
Jelenleg 12. hetes terhes vagyok, lombik eljaras folytan. Az itteni endokrinologusomhoz elegge rendszeresen jarok, utoljara a terhessegem 5. heteben voltam es akkor megnovelte a napi L-thyroxin adagomat 100-asra, majd azt javasolta, hogy keruljem a jodo es szedjek napi 100-200 mikrogram (remelem jol irtam?!) szellent es 6 het mulva, ha a vervizsgalat utan nem jon lennebb a TSH-ertekem 2,5-nel, akkor noveljem meg az L-thyroxin adagot 125-re.
A kerdesem az lenne, hogy valoban megfelelo-e szellent szedni, hanyadik terhessegi hetig javalott szedni es nem art-e a magzatnak? Kozben szedem az Elevit magzatvedo vitamint is.
Valaszat elore is koszonom,
L. Andrea

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
A szelén dózisa legyen max az Elevittel együtt 100 ugramm, melyet így szedhet a terhesség alatt.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden szavamat meghallgatja

"A doktornő minden szavamat meghallgatja, alaposan foglalkozik a helyzetemmel, tüneteimmel, nem érzem úgy, hogy futószalagon ülnék. Nyitott a gyógyszeres kezelés mellet az alternatív kiegészítésekben, életmód változtatásban is, amit nagyon fontosnak tartok."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK