Állandóan szomjas? Conn-szindróma is okozhatja

Állandóan szomjas? Conn-szindróma is okozhatja

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2022.07.07 10:46

A fokozott szomjúság oka legtöbbször átmeneti, melyet okozhat túlságosan sós, fűszeres ételek fogyasztása, dehidratáció, testmozgás, meleg idő is. Ám ha tartósan úgy veszi észre, hogy folyton csak inna, az a cukorbetegség mellett egy másik kóros állapotot, ún. Conn-szindrómát is jelezhet. Hogy mit kell tudni róla, azt dr. Békési Gábortól, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától kérdeztük meg.  

Az elsődleges -primer- aldoszteronizmus, más néven a Conn-szindróma, egy olyan endokrin zavar, melynek során a mellékvesekéreg által termelt aldoszteron túl nagy mennyiségben van jelen. Ez a túltermelés a nátrium visszatartásához és a kálium elvesztéséhez vezet a szervezetben, ami magas vérnyomást eredményez. 

A mellékvesék a vesék tetején helyezkednek el, és az endokrin rendszer részét képezik. Az aldoszteront a mellékvese külső rétege, a kéreg termeli. Fontos szerepet játszik a vértérfogat, a vérnyomás, a pH és az elektrolit egyensúly fenntartásában. Termelését elsősorban a renin, a vesékben termelt anyag szabályozza. Ha az aldoszteron mennyisége nő, az serkenti a vesében a nátrium és a víz visszaszívódását- emiatt a vér térfogata megnő, így ezzel párhuzamosan a vérnyomás is emelkedik.   

Conn-szindróma oka leggyakrabban a mellékvesekéreg jóindulatú daganata (ritkán rákos), de lehet úgynevezett mellékvese hiperplázia (megnagyobbodás) is. Ritkán, de előfordulhat, hogy nem találnak semmilyen kiváltó okot.  

Tünetek 

  • conn-szindrómaMagas vérnyomás  

  • Fokozott szomjúság 

  • Izomgyengeség 

  • Fáradékonyság 

  • Ödéma 

  • Fejfájás 

  • Fokozott vizelési inger 

 

Általában műtét szükséges 

A Conn-szindróma diagnózisához labor-és vizelet vizsgálatokra van szükség (natrium, kálium szinttel együtt). Ezt kiegészítik képalkotó vizsgálatok is (CT/MRI), melynek során felfedezhető egy esetleges daganat, ami az állapotot okozza- mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Mivel az esetek nagy részében ez áll a probléma mögött, így a műtét elkerülhetetlen, ám ez rövid időn belül helyreállítja a só-és vízháztartást, valamint a vérnyomást is. Amennyiben a műtét nem kivitelezhető, úgy gyógyszeres terápiára van szükség. 

 

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Egyed-Fekete Ágnes

Dr. Egyed-Fekete Ágnes

endokrinológia és anyagcsere betegségek szakorvosa, szonográfus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Szeretnék érdeklődnèk, hogy ha a szabad t3 magas a tsh jó és a szabad t4 is az utalhat pajzsmirigy alulmüködésre? Ultrahangon göböket találtak és állandó székrekedésem van.

Köszönöm

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A magas T3 szint a pajzsmirigy túlműködése mellett szól, nem alulműködést jelez. Ismételtesse meg a labor vizsgálatot, mert a magas T3-nak alacsony TSH szinttel kell járnia! A pajzsmirigy göbökkel akkor kell foglalkozni, ha az 1 cm-t elérik, vagy meghaladják. A székrekedésnek számtalan oka lehet. Az Ön esetében ez nem függ össze a pajzsmiriggyel. Kérjen gasztroenterológiai kivizsgálást!
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

kedves és érthető

Nagyon tetszett, hogy pontosan a megadott időpontban hívtak be, Dr, Békési Gábor nagyon kedves volt, érthetően magyarázott, és ez az ügyfélszolgálatra is érvényes, most volram itt először, és nagyon megvagyok elégedve 

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK