A férfiakat is érintheti az inzulinrezisztencia!

A férfiakat is érintheti az inzulinrezisztencia!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.29 11:14

Az inzulinrezisztencia elsősorban a szülés előtt álló, túlsúllyal rendelkező hölgyeknél gyakori, azonban érintheti a vékonyabb hölgyeket, sőt, a férfiakat is! Igen, az erősebb nemre is jellemző lehet az IR, amennyiben túlsúlyos az illető. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

 

Öröklődhet a sejtek ellenállása az inzulin iránt: amennyiben a szülők, nagyszülők között van időskori cukorbeteg, akkor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki inzulinrezisztencia (IR) a gyermekek, unokák körében. Sajnos egyre gyakoribb a stressz, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozási szokások miatt kialakuló inzulinrezisztencia, és nem csupán a nőknél – mondja dr. Koppány Viktória.

Az IR háttere

A hasnyálmirigy által termelt, a sejtek cukorfelhasználását segítő inzulint nem ismerik fel a sejtek, nem kötik meg, így nem képes az inzulin a hatását kifejteni. A rezisztencia eredménye pedig az lesz, hogy a sejtek nem tudják a cukrot a vérből felvenni, így az felhalmozódik. Ennek következménye, hogy a sejteknek az energiát más forrásból kell beszerezniük, a vérben pedig felesleges cukor okoz problémákat.

inzulinrezisztencia, ir, étkezés, életmódváltás, ir kezelés, dr. koppány viktória, endokrinközpontAz inzulinrezisztencia tünetei nagyon változatosak, amennyiben 2-3 jellemző tünetet ön is észlel, ne habozzon, szakorvosi kivizsgálás szükséges!

  • Idegességet, remegést tapasztal cukros ételek elfogyasztása után kis idővel.
  • Falánkabb, mint valaha.
  • Gyakori önnél az éjszakai felébredés, alvás közben izzadékony.
  • Amennyiben nem tud időben étkezni, akkor idegesség, koncentrációs zavar jelentkezik.
  • Étkezés után 1-2 órával fáradtság, koncentrációs zavar, szapora szívverés alakul ki.

Leginkább a férfiakra jellemző tünet a kopaszodás (bár nőknél sem ritka); előfordulhat az erősebb nemnél merevedési zavar, impotencia, a spermamennyiség csökkenése; hasi elhízás, az úgynevezett „sörhas”.
Van azonban arra is eset, hogy teljesen tünetmentes az inzulinrezisztencia! – figyelmeztet a Budai Endokrinközpont orvosa.

Miért fontos figyelni a tünetekre?

A férfiak hajlamosak nem észrevenni a jelentkező problémákat, a fáradtságnak tulajdonítják, a kórral járó tünetnek tekintik, azonban komoly bajra hívják fel a figyelmet: az IR kezeletlen esetben ugyanis nem csak 2-es típusú cukorbetegséggel járhat – nevezik a cukorbetegség előszobájának is az inzulinrezisztenciát –, hanem akár bekövetkezhet hirtelen szívhalál. Az IR ráadásul a férfi meddőség egyik oka is lehet, sikertelen családtervezés esetén szükséges a pár férfi tagját is megvizsgálni.

Gyanú esetén cukorterheléses laborvizsgálat készül, megnézik a vércukor értékeket és az inzulinszinteket is. Ha beigazolódik az IR, mindenképpen életmódváltás szükséges: egészséges táplálkozás, személyre szabott étrenddeldietetikus közreműködésével, valamint fontos a pulzus-kontrollált mozgásformák beiktatása – ebben mozgásterapeuta segít. A gyógyszeres terápia alkalmazásáról endokrinológus szakorvos dönt.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Kovács Andrea vagyok. Olyan problémával fordulok Önhöz ami már nagyon bosszant. 5 éve műtötték srumaval. Jelenleg 30 éves vagyok. Azóta a tshmat sok próbálkozás után úgymond sikerült beállítási 3-4 érték közé. Viszont. Párommal 4éve próbálkozunk babával. Csak sajnos egy méhen kívüli terhességem volt 2 éve. Az nőgyógyász azt mondta a tsh 1-2 érték között kell lennie..Azota egyszer sikerül levinni letrox125el.de egy újabb 3 hónap után felment 5.67re. Most voltam egy újabb vérvételen. Letrox137.5 öt szedtem február óta. De már nem tudom mi kellene. Most tsh 0.20 T4 pedig 24.04.Megint nem jó. Ön szerint ez lehet autoimmun betegség.?mit lehetne tenni? Már azon is gondolkodtam kivetetem a másik pajzsmirigyemet. Várom mielöbbi válaszát. Nagyon köszönöm.
Üdv.:Andrea

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kovács Andrea! Nem hiszek a beállíthatatlan pajzsmirigyekben, kezelném, ha gondolja.
Gyermekvállalás nem csak a pajzsmirigyen múlik egyébként, a többi hormont is megnéznèm, inzulint is.
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper humorérzék, türelmes

A kedves, aranyos, nyugodtságot árasztó dr. Koppány Viktória doktornő, akihez mindig örömmel megyek. Mindent türelmesen, számomra is érthetően elmagyaráz, és a magyarázat közben mindig megcsillogtatja szuper humorérzékét is! :)

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK