A férfiakat is érintheti az inzulinrezisztencia!

A férfiakat is érintheti az inzulinrezisztencia!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.29 11:14

Az inzulinrezisztencia elsősorban a szülés előtt álló, túlsúllyal rendelkező hölgyeknél gyakori, azonban érintheti a vékonyabb hölgyeket, sőt, a férfiakat is! Igen, az erősebb nemre is jellemző lehet az IR, amennyiben túlsúlyos az illető. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

 

Öröklődhet a sejtek ellenállása az inzulin iránt: amennyiben a szülők, nagyszülők között van időskori cukorbeteg, akkor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki inzulinrezisztencia (IR) a gyermekek, unokák körében. Sajnos egyre gyakoribb a stressz, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozási szokások miatt kialakuló inzulinrezisztencia, és nem csupán a nőknél – mondja dr. Koppány Viktória.

Az IR háttere

A hasnyálmirigy által termelt, a sejtek cukorfelhasználását segítő inzulint nem ismerik fel a sejtek, nem kötik meg, így nem képes az inzulin a hatását kifejteni. A rezisztencia eredménye pedig az lesz, hogy a sejtek nem tudják a cukrot a vérből felvenni, így az felhalmozódik. Ennek következménye, hogy a sejteknek az energiát más forrásból kell beszerezniük, a vérben pedig felesleges cukor okoz problémákat.

inzulinrezisztencia, ir, étkezés, életmódváltás, ir kezelés, dr. koppány viktória, endokrinközpontAz inzulinrezisztencia tünetei nagyon változatosak, amennyiben 2-3 jellemző tünetet ön is észlel, ne habozzon, szakorvosi kivizsgálás szükséges!

  • Idegességet, remegést tapasztal cukros ételek elfogyasztása után kis idővel.
  • Falánkabb, mint valaha.
  • Gyakori önnél az éjszakai felébredés, alvás közben izzadékony.
  • Amennyiben nem tud időben étkezni, akkor idegesség, koncentrációs zavar jelentkezik.
  • Étkezés után 1-2 órával fáradtság, koncentrációs zavar, szapora szívverés alakul ki.

Leginkább a férfiakra jellemző tünet a kopaszodás (bár nőknél sem ritka); előfordulhat az erősebb nemnél merevedési zavar, impotencia, a spermamennyiség csökkenése; hasi elhízás, az úgynevezett „sörhas”.
Van azonban arra is eset, hogy teljesen tünetmentes az inzulinrezisztencia! – figyelmeztet a Budai Endokrinközpont orvosa.

Miért fontos figyelni a tünetekre?

A férfiak hajlamosak nem észrevenni a jelentkező problémákat, a fáradtságnak tulajdonítják, a kórral járó tünetnek tekintik, azonban komoly bajra hívják fel a figyelmet: az IR kezeletlen esetben ugyanis nem csak 2-es típusú cukorbetegséggel járhat – nevezik a cukorbetegség előszobájának is az inzulinrezisztenciát –, hanem akár bekövetkezhet hirtelen szívhalál. Az IR ráadásul a férfi meddőség egyik oka is lehet, sikertelen családtervezés esetén szükséges a pár férfi tagját is megvizsgálni.

Gyanú esetén cukorterheléses laborvizsgálat készül, megnézik a vércukor értékeket és az inzulinszinteket is. Ha beigazolódik az IR, mindenképpen életmódváltás szükséges: egészséges táplálkozás, személyre szabott étrenddeldietetikus közreműködésével, valamint fontos a pulzus-kontrollált mozgásformák beiktatása – ebben mozgásterapeuta segít. A gyógyszeres terápia alkalmazásáról endokrinológus szakorvos dönt.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő/Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén, mennyire szabad étrendkiegészítőket fogyasztani?
Amit Én szedek az a Pyruvat és a CLA (ezek természetes zsírégetők elnevezését kapták).

Jelenleg 50 mg Lettroxot szedek, ami megfelelően szinten tartja a tsh.
Autóimmun eredetű a pajzsmirigy gyulladásom, ezért folyton szednem kell a gyógyszert és nem hagyhatom el soha, az anti TPO 825 éréken volt, ez 900 ról csökkent le fél év alatt.

Fontos számomra, hogy olyan táplálékkiegészítő legyen, ami ártalmatlan a pajzsmirigy gyulladásra, illetve a hatását nem csökkenti, ezért nagyon szeretném, ha elmondaná a véleményét, a 2 termékről.

Pyruvat összetevők (Peak termék):
Kálcium-pyruvate, kollagén protein, alfa-liponsav, fekete bors, hordozóanyag: magnéziumszteraát, krómhefe, nikotinsavamid, mangán-szulfát, piridoxin-hidroklorid, thiaminmononitrát.

CLA összetevők (Peak termék):
CLA-olaj 80% konjugált linolsavval (71%) kollagén protein.

Köszönettel,
Andi

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Andi,
A pajzsmirigy kezelésére a Letrox való, önmagában.
Egyéb vitaminok esetén gyakoribb TSH kontroll javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves és felkészült

Igazából nem ragadnék ki egyetlen dolgot sem. Nagyon elégedett vagyok magával a "páciens követéssel", hogy rugalmasan próbáltak igazodni az igen gyorsan változó elfoglaltsághoz, hogy készséggel segítettek először megtalálni pontosan a rendelőt, hogy kedvesen és udvariasan fogadtak, hogy Doktornő hatékonysága mellett igen kedves és felkészült, sok-sok mindent mondhatnék. Szolgáltatásuk messzemenően pozitív irányban túlmutat még a magán egészségügyi rendszeren is. Őszinte tisztelettel gratulálok hozzá!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK