Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

2013 novemberében ultrahanggal göböt észleltek a pajzsmirigyem mellett. Legutóbbi ambuláns lapomon a következő olvasható:
A pajzsmirigy jobb lebenye nem nagyobb, benne kb 3 mm-es reflexszegény elváltozás látható. A bal lebeny kissé megnagyobbodott, benne kb 17x24 mm-es reflexszegény szélű heterogen göb látható. Vélemény: struma nodosa.
Tc scan vizsgálat: hideg göb a bal lebenyben, MIBI javasolt.
MIBI eredmény: nem szól malignitás lehetősége mellett.
2014. májusi kontroll: A jobb lebeny 8,5x13x38 mm-es,állományában 3 mm-es cysticus góc látható. Bal lebeny 14x16,5x35 mm-es, állományának jelentős részét egy 24 mm legnagyobb átmérőjű, haloval körülvett mérs. echoszegény göb tölti ki.
TSH.1.92, FT3: 3.10, FT4:1.07, anti TPO: <1.

A kérdésem az lenne, hogy pontosan mitől lehet ez, illetve kontrollon kívül van e további teendőm. Alakulhat e esetleg rosszindulatúvá? Javasolt a kivétel, vagy ha nem zavar a mindennapi életben jobb ha nem nyúlnak hozzá? Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Kedves Szandra!

Levelében a megírt információkon kívül még nagyon fontos lett volna, ha
közli velünk a korát, ill. azt, hogy volt-e már terhes és hányszor.
Azt, hogy a göb mitől alakult ki a pajzsmirigyében, nagyon nehéz kideríteni,
de általában nem szükséges.
A MIBI vizsgálat mellett/helyett én még nagyon fontosnak tartom az
aspirációs cytologia végzését a nagyobb, bal lebenyben lévő göbből. Ez egy
percig sem tartó, fájdalmatlan beavatkozás, mely a jelenlegi álláspont
szerint a legnagyobb biztonsággal jelzi, hogy egy elváltozás rosszindulatú-e
vagy sem, ill. hogy mennyi annak a valószínűsége, hogy később egyszer
rosszindulatúvá válik.
Fontos, hogy gyakorlott, ebben sok szakértelemmel rendelkező személy végezze
ezt a műveletet.
A kapott leletet lehetőleg endokrinológus szakorvos értékelje!
Ha az aspirációs cytologia lelete megnyugtató, általában elég, ha 6 havonta
ultrahang ellenőrzésre kerül sor, szakorvos által meghatározott időközönként
vérvétellel kiegészítve.

Üdvözlettel

dr. Molnár Jeannette

Hírek

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK