Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktor!
Szabinának hívnak, 21 éves, 154cm vagyok, 98 kg. A segítségét szeretném kérni, mert teljesen tanácstalan vagyok!

Néhány hónappal ezelőtt 2014 februárjában azzal a panasszal fordultam a nőgyógyászomhoz, hogy már lassan több mint egy éve nem menstruálok. Azt tudni kell hogy ezt megelőzően fogamzásgátló gyógyszert szedtem, majd abbahagytam, és ott kezdődtek a gondok.
Már akkor is duci voltam, de azóta híztam még 20 kilót, egészen mostanáig. Szóval a lényeg hogy megelégeltem azt az életformát, és eldöntöttem, rendbe rak(at)om magam, nincs mese.
Szóval elpanaszoltam ezt a nőgyógyászomnak, ő azt ajánlotta, hogy csináljuk egy terheléses vércukor mérést. Mindeközben hosszú idő után újra jelentkezett a menstruációm, ennek örültem, de nem sokáig, mert délelőtt még megvolt, alig-alig hozzáteszem, majd mintha elfújták volna. Ekkor még nem étkeztem egészségesen, és nem is sportoltam semmit. Majd közbe jött egy költözés, mikor az új helyre költöztünk, elkezdtem egészségesen táplálkozni sportolni. (Reggeli: 2 szelet teljeskiőrlésű kenyér, vékonyan megvajazva, 2 szelet felvágott. volt mikor ittam egy pici tejeskávét mézzel. majd rá 2 óra múlva, aerob jellegű tornát végeztem, 30 percen keresztül, aztán 20 percet lassú kocogással töltöttem. Ezután tízórai: 1db alma, vagy valamilyen más gyümölcs. Ebéd: 150 gramm barna rizs, vagy, köles, vagy hajdina, és 150 gramm csirkemellfilé, vagy csirkecomb, kókuszolajon megpirítva, néha 50 gramm savanyúsággal. Uzsonna: ez gramm sovány túró, és 12 gramm mézből áll. Vacsora: 150 gramm csirkemell, vagy csirkecomb, kókuszolajon pirítva , és 200 gramm vegyes zöldségkeverék (francia zöldségkeverék, vagy frosta hawaii zöldségkeverék)
Szóval kb így néz ki egy átlag napom, és olyan 1400-1600 körül eszem. Ezzel a módszerrel eddig lement -4kg. Azt hittem jó úton járok, már meg is szoktam ezt. De tegnap visszamentem a nőgyógyászomhoz, és azt közölte velem, az eredményeim alapján (ami márciusi eredmény) hogy hogy inzulinrezisztenciám van. Kissé sokkot kaptam. És azt mondta hogy napi 160 gramm szénhidrátot és 100 gramm fehérjét ehetek.
Illetve felírt Meforal 500 tablettát, napi 2x1-et. Mivel kissé váratlanul ért a dolog, így el is felejtettem megkérdezni tőle olyan apró részleteket hogy akkor ezt most hogy is csináljam, és hasonlók.
Ezért mikor hazaértem, lázasan keresgéltem a neten, de semmit se találtam igazából. Csak egy dolgot, de az is teljesen elkeserít, ugyanis ezt írja :
reggeli 7-8 óra: 30g CH (lassú)
tízórai 9-10 óra: 20g CH (ebből 10g lehet gyors)
ebéd 12-14 óra: 40-50g CH (fele lassú, fele gyors)
uzsonna 16-17óra: 20g CH (gyors)
vacsora 19-20 óra: 30g CH (ebből max 10g gyors)
utóvacsora 21-22óra: 10g CH (csak lassú)
Ezt tényleg muszáj ennyire betartanom? mert próbáltam és az igazat vallva nem megy. Eddig is kb meglepő módon ez az arány volt szénhidrát és fehérje bevitelben, csak úgye nem ennyire részleteire bontva.
Nem elég ha azt folytatom amit elkezdtem?
Illetve még a menstruációs dologra visszatérve, mióta egészségtudatosan élek, ami már lassan 1 hónapja, többször is volt olyan hogy "megjött" aztán délutánra el is múlt, most viszont már 2 napja folyamatosan megvan, igaz nem nagyon. Ma kezdtem el szedni ezt a Meforalt, kicsit kábának érzem magam tőle.
Szóval nem tudom, hogy hogy is álljak neki, folytassam azt amit elkezdtem, vagy milyen más étrendet folytathatnék?


.
Értékeim: Glükóz 4,9 mmol/L
Glükóz terheléses 120': 7,5 mmol/L
Inzulin: 19,3mIU/L
Inzulin terhelés 120': 69,0 mIU/L
HOMA-IR : 4,2

(ezek mellett, asztmám, és pajzsmirigy alulműködésem van, amire euthyrox 50 et, felet szedek)
Kedves Szabina!

Mindenképpen keressen fel bennünket, így ezt nem lehet eldönteni, kiegészítő vizsgálatok kellenek.
Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK