Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Dr.Úr/Nő!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz.
Tinikoromban teljesen rendben volt a menstruációm, bár sosem volt rendszeres ( max. 2 hetet csúszott,de mindig megjött, soha nem maradt ki, normális mennyiségű volt)
Úgy pár éve vettem észre,hogy elkezdtem szőrösödni bizonyos helyeken (mellbimbó). Majd később a menstruációm ritkult. Mindig megjön, sose marad ki,de már csak 2 napokra. Az első napon erősebb, a másodikon már gyengébb, a 3.-4. nap max barnázás,ha van.
Nőgyógyásznál jártam ezzel a problémával,aki megállapította a PCO-t.
Mivel a prolactinom is magas volt ( 2000), MR-re küldtek, ahol egy 4mm-es microadenomát találtak.
Erre jelenleg endokrinológus javaslatára bromocriptint szedek, napi 1 szemet.
A pajzsmirigyem is alúlműködik,erre nem kaptam gyógyszert.
Azóta felkerestem egy másik nőgyógyászt, aki diétát javasolt, majd ez után egy újabb vérvételt és utána ír fel gyógyszereket, tehát jelenleg a bromon kívül mást nem szedek.

A kérdéseim:
1. PCOS-t okozhatja-e a hipofízis adenoma vagy a kettő együtt jelentkezhet,nincs összefüggésben? Mindkét petefészkem cisztás.
2. A szőrösödést fogamzásgátló eltűnteti, még a meglévőket is? Illetve,ha nem magas a tesztoszteron szintem ( normál tartományban van,bár a magasabb felé húz) akkor mi okozhatja?
Olvastam,hogy ennek oka lehet a pajzsmirigy alúlműködés,a PCO is, illetve az adenóma is. Nekem mind3-ból kijutott.
3.Már az arcom is elkezdett pihésedni, szerencsére még szőke,de nem szererném megvárni,míg fekete lesz. Mivel lehet ezt kezelni / megelőzni? Ha szedem a gyógyszereket majd talán,amit felírnak pajzsmirigyre, illetve a bromo-t ,valamint foggátlót a pcos-ra,segíteni fog?
4. PCO-t muszáj fogamzásgátlóval kezelni? Idegenkedek tőle,hiszen ha jól tudom,csak tüneti megoldást nyújt, abbahagyás esetén újra előjön minden tünet, kezdve a szőröktől a pattanásokig.

Köszönöm válaszát előre is!





Kedves Dóra!
Minden felsorolt eltérés kezelendő.
Az adenoma is és a PCOS is.
A PCOS-t alapvetően fogamzásgátlóval és/vagy metforminnal lehet kezelni.
Amagas tesztoszteront a PCOS okozza.
A fogamzásgátló jelentősen tudja csökkenteni a szőröket!

Koppány Viktória dr.

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK