Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktor Úr!
Pár éve autoimmun pajzsmirigy alul működést állapítottak meg egy véletlen vérvétel során. . A TSH akkor 13 körül volt, ma már 4 körül van.
Elmondaná, hogy ez mit jelent? Hiába kérdeztem a doktornőt nem igazán tudta megértetni velem, hogy mi is az az autoimmun betegség. Semmi többet nem mondott. A szó jelentését ismerem, talán- a szervezet működése saját maga ellen fordul. Azt hiszem. De ez mit jelent? Mire számíthatok? Idővel lesz valami komolyabb betegségem, mint pl SM? Mi lett volna, ha akkor a nőgyógyász nem kér TSH-t? Sosem derül ki?
Köszönettel Radványi Judit
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy alulműködés legtöbbször autoimmun eredetű. Ez azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagot termel a saját pajzsmirigye ellen. Ez gátlólag hat a pajzsmirigyre, és csökken a szerv hormon termelése. Ilyenkor az agyalapi mirigy által termelt TSH szint megemelkedik, hogy stimulálja a pajzsmirigyet jobb működésre. Ha a hormont pótoljuk, a TSH úgy "értékeli", hogy van a szervezetben megfelelő hormon ellátottság, nem szükséges tovább stimulálni a pajzsmirigyet, és a szintje a normál értékre vissza csökken. Ekkor van jól beállítva a gyógyszerelés. Bár az autoimmun betegségek alkalmanként többesével is előfordulhatnak, attól nem kell tartania, hogy valami komolyabb kísérő betegsége lesz. Ha most nem történt volna vérvétel, előbb-utóbb olyan panaszok jelentkeztek volna, amiből pajzsmirigy alulműködésre lehetett volna következtetni.
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK