Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén szabad e glutént fogyasztani? Sokan azt tanácsolták, hogy ne egyek. Már össze vagyok zavarodva, hogx most lehet vagy sem.
2018. Január óta Syntroxine 25 mikrogrammot szedek, de a mostani tsh eredményem rosszabb lett mint fél évvel ezelőtt.
Az anti tpo értékem 1300 feletti.
A glutén valóban tilos autoimmun betegeknek?
Segítségét előre is köszönöm!
Üdv
Melinda
Az autóimmun kórképeknek több típusa is ismeretes; ezek közé tartozik az autoimmun eredetű Graves-Basedow kór és Hashimoto-kór pajzsmirigy-betegségek is. Egy másik közismert autoimmun eredetű betegség a cöliákia (ismertebb nevén lisztérzékenység) is, mikor élethosszig tartó gluténmentes diétát kell követnie az érintettnek.
Az autoimmun betegségekben közös, hogy ilyenkor a szervezet saját sejtjeit idegennek véli, így saját magát támadja meg. Ennek következménye, hogy az adott szerv, szervrendszer nem fog megfelelően működni és jelentkeznek a betegség tünetei, illetve számos szövődmény.
Gyakori, hogy az autoimmun kórképek halmozódnak, ezért ha autoimmun pajzsmirigy-betegség fennállása mellett úgy érzi, gluténfogyasztás után panaszai vannak, érdemes kivizsgáltatni a lisztérzékenységet!
Számos kutatás vizsgálta, hatásos-e a glutén elhagyása pajzsmirigy problémák esetén, de nincsen egyértelmű bizonyíték rá, hogy előnyökkel jár a „mentes” étrend.
Ha az autoimmun pajzsmirigy-betegségre vonatkozó étrendi szabályok betartása mellett sem javulnak az értékei, azt javaslom, végeztesse el a cöliákia-szűrést. Az eredmények függvényében el lehet gondolkodni a gluténmentes étrenden.

Szép napot,
Szarka Dorottya dietetikus 

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK