Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

29 éves, 163 cm magas, 53 kg-os nő vagyok. Férjemmel babát tervezünk, június végén hagytam abba a fogamzásgátló szedését, november közepe óta próbálkozunk. Petefészek cisztáim nincsenek, viszont serdülőkorom óta szőrösebb vagyok a kelleténél (pl. köldök alatt, felett, mellbimbó körül stb. is van enyhe szőrzet). Ciklusaim a fogamzásgátló abbahagyása óta 35-44 naposak (28 napos korábban sem volt soha a fog.gátló előtt), utolsó alkalommal málnalevél-palástfű tea kombinációval 31 nap volt. Vérzésem nem erős. Peteérésem a hőmérőzés, illetve nyák alapján van. Nőgyógyászom az LH - FSH rossz aránya miatt napi 1 szem Clostilbegyt-et írt fel ciklus 5-9. nap közötti időszakra. Mennyinek kellene lenni az LH-FSH aránynak? A ciklus 21. napi eredményemet még nem látta, miszerint a prolaktin majdnem megháromszorozódott a ciklus 3. napihoz viszonyítva. A pajzsmirigy illetve IR eredményeimre az endokrinológus nem írt fel gyógyszert, étrend változtatást javasolt csupán a magasabb inzulin értékek miatt. Illetve azt mondta, hogy a TSH értékem baba projekthez valóban nem ideális, de gyógyszert arra sem írt. Érdeklődni szeretnék, hogy az alábbi hormoneredmények közül melyik miatt kellene aggódnom:

Ciklus 3. napi eredmények:

Prolaktin: 225 mIU/L Ref. érték: 40-530 mIU/L
LH: 5,6 IU/L Ref.érték: 1,1-11,6 IU/L
FSH: 5,6 IU/L Ref.érték: 2,8-11,3 IU/L
Ösztriadol (E2): 99 pmol/L Re.érték: 0-587 pmol/L
Tesztoszteron, totál: <0,69 nmol/L Ref.érték: <2,5 nmol/L
Szexhornom-kötő fehérje (SHBG): 62,4 nmol/L Ref.érték: 18-144 nmol/L
DHEAS: 5,5 qmol/L Ref.érték: 1 -11,7 qmol/L
17OH-progeszteron: 1,1 ng/mL Ref.érték: 0,2-1,3 ng/mL



Ciklus 21. napi eredmények:

Prolaktin: 625 mIU/L Ref.érték: 40-530 mIU/L
Ösztriadol (E2): 514 pmol/L Ref.érték: 101-905 pmol/L
Progeszteron: 48 nmol/L Ref.érték: 2,3-56,6 nmol/L



Pajzsmirigyhez kapcsolódó értékek (ciklustól függetlenül):

TSH:3,54 mIU/L Ref.érték: 0,55-4,78 mIU/L
FT4: 15,83 pmol/L Ref.érték: 11,5-22,7 pmol/L
FT3: 5,07 pmol/L Ref.érték: 3,5-6,5 pmol/L
Anti-TPO: 35 IU/ml Ref.érték: 0-60 IU/ml
Anti-TG: <15 Ref.érték: 0-60 IU/ml


Inzulinrezisztencia vizsgálat eredménye:

Éhgyomri glükóz: 5 mmol/L Ref.érték: 3,8-6 mmol/L
60 perces glükóz: 5,8 mmol/L Ref.érték nincs feltüntetve
120 perces glükóz: 4,8 mmol/L Ref.érték: 4,1-7,8 mmol/L
Inzulin: 9,7 mIU/L Ref.érték: 3-25 mIU/L
Inzulin 60 perc: 79,8 mIU/L Ref.érték nincs feltüntetve
Inzulin 120 perc: 57 mIU/L Ref.érték nincs feltüntetve
Inzulin rezisztencia (HOMA index): 2,16
Normális <2
Valószínű >2,5
Diabetes >5

Nagyon szépen köszönöm előre is szakvéleményét!

Üdvözlettel:

Andrea
Kedves Andrea!

A baba tervezéshez sem a TSH eredménye, sem a hyperinzulinaemia nem optimális. Kis mennyiségű gyógyszeres rásegítés, diéta, megfelelő mozgás megoldást nyújthat a problémára.

Üdvözlettel,
Dr.Polyák Annamária

Hírek

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK