Nem mindegy, hogy hideg vagy meleg a pajzsmirigy göb!

Nem mindegy, hogy hideg vagy meleg a pajzsmirigy göb!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.10.25 09:21

A pajzsmirigy betegségek diagnózisa összetett feladat, így előfordulhat, hogy a pajzsmirigy funkciót vizsgáló vérvételen túl egyéb módszerek is szükségesek, hogy kiderüljön: hideg vagy meleg göb okoz problémát. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

 

A jód hiányában gyakran alakulnak ki kisebb-nagyobb göbök a pajzsmirigyben, erre nyelési nehézségek, rekedt hang, a torokban lévő gombócérzés utalhat. Nem minden göböt lehet azonban fizikális vizsgálattal kitapintani, ezért más megoldásra is szükség van a pajzsmirigy göbös megbetegedés típusának, méretének, számának meghatározásához.

Tudta? A göb képződés annál gyakoribb, minél idősebb valaki, valamint a lakóhely jódellátottsága is befolyásolja a folyamatot!

Meleg vagy hideg göb?

Az úgynevezett meleg göbök általában jóindulatúak, pajzsmirigy túlműködésére utalhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek veszélyt, egy részük sajnos rosszindulatú. Ezért hideg göb esetében szükséges a citológiai vizsgálat elvégzése (a pajzsmirigy daganat kezelése műtéti úton lehetséges, valamint kiegészítő radiojód és gyógyszeres terápia is javasolható). 

Pajzsmirigy hormonpanel

A pontos diagnózis felállításához a beteg részletes kikérdezését követően a nyaki terület fizikális vizsgálata következik, majd a pajzsmirigy ultrahang elvégzése is indokolt, ezek mellett izotópos vizsgálat is szóba jöhet.

A túlműködés diagnosztikájában a vérből történő teljes pajzsmirigy hormonpanel magas biztonságot nyújt – mondja a Budai Endokrinközpont főorvosa. A pontos diagnózis a személyre szabott terápia meghatározása érdekében is fontos.

Forrás: Budai Endokrinközpont
 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Nő/Úr!

Azután szeretnék érdeklődni, hogy a diabetes insipidus nevű betegséget minden esetben sok vizelet ürítéssel jár?

Pár hónapja kezdtem el minden ok nélkül sok vizet inni 5-6 liter egy nap, de volt már, hogy elmentem 8-10 literig is.
Voltam is kórházban, hogy kivizsgáljanak ez ügyben, mivel a cukorbetegséget előtte kizárták csak ez maradt lehetőségként.
De mivel a vizeletemmel minden rendben volt (nem pisiltem többet szomjaztatáskor, 1 litert reggel 7 és délután 4 közt), a ADH hormont már nem is néztek. Annyit mondtak, hogy valószínűleg lelki okokból iszom ennyit. Kontrollálnom kell magam. Én igyekszem is, trükközök cukorkával, rágóval, de nem váltak be, igazából nem tudok 5 liter alá menni, pedig szeretnék ez nem állapot nekem.

Kiegészítésként mondanám, hogy empty sella -m van, az agyalapi mirigyem atrophias, de azt mondták ennek nincs köze az ivásomhoz.

Előre is köszönöm a segítségüket:

Hajni

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Hajni!
Csak a személyes kozultáció alapján tudok segíteni, megértve a problémát.
Amennyiben tud szívesen fogadom, van remény a gyógyulásban.
Üdvözlettel:
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Biztonságot keltő

"A hagyományos medicinával ellentétben nem a félelemkeltésen alapult a konzultáció. Körültekintő és biztonságot keltő volt a doktornő véleménye."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK