Mit okoz a túl sok inzulin a női nemi hormonok szintjében?

Mit okoz a túl sok inzulin a női nemi hormonok szintjében?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.04.26 15:28
Az inzulin igen fontos hatással bír a vércukorszint normalizálásában, így nagy problémákat okozhat, ha a kelleténél magasabb a szintje. Innen ugyanis már csak egy ugrás a 2-es típusú cukorbetegség, ráadásul a női nemi hormonok szintjét is jelentősen befolyásolja, így könnyen menstruációs zavarokat és meddőséget is okozhat. A témában dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosát kérdeztük.

Női nemi hormonok és szerepük

A női nemi hormonok fő feladata egyrészt a másodlagos nemi jellegek kialakítása, a menstruációs ciklus szabályozása, a terhesség létrejöttének és megtartásának támogatása, valamint a tejtermelődés elősegítése.

A két legfontosabb női nemi hormon az ösztrogén és a progeszteron. Az ösztrogén felelős a másodlagos nemi jellegek kialakulásáért, valamint a peteérésért, így a ciklus első felében termelődik fokozottan. Terhesség esetén szintje megnő, hiszen akkor már a placenta is termeli. Gondot általában a magas szintje okoz (ösztrogéndominancia), mivel olyan betegségek kialakulásáért felelős, mint pl. az IR, PCOS, mióma.  A ciklus második felében a progeszteroné a fő szerep, mely az ösztrogén ellensúlyozója és a tüszőrepedés után visszamaradt sárgatest termeli. A terhesség létrejöttét és megtartását támogatja, csökkent szintje esetén nem jön létre terhesség, esetleg korai szakaszban vetéléssel végződik. Amennyiben nincs megtermékenyülés, úgy szintje rohamosan zuhan.  Fontos, hogy az ösztrogén és a progeszteron szintje egyensúlyban legyen, máskülönben a harmónia felborul és menstruációs zavarok, meddőség alakulhat ki.

Igen jelentős női nemi hormon továbbá az FSH és az LH. Ez előbbi a tüszőérlelő hormon, mely a peteérésben játszik nagy szerepet, míg az LH a tüszőrepedésben (LH-csúcs), valamint utána a sárgatest megmaradását hivatott támogatni. A két hormon egymással – akárcsak az ösztrogén/progeszteron- egészséges esetben egyensúlyban van, más esetekben felmerül többek között az IR, PCOS, klimax, mellékvese betegség, petefészek daganat gyanúja.

Ezen hormonok mellett fontos szerepe van a prolaktinnak is, melynek mennyisége várandósság és szoptatás során nő meg, ugyanis a tejelválasztásért felel. Más esetekben szintje igen csekély, így ha várandósság/szoptatás nélkül megemelkedik a mennyisége, úgy az teherbeesési nehézségeket és cikluszavarokat okozhat. Hátterében gyakran krónikus stressz húzódik, és jellemző tünetei a tejcsorgás, valamint a női ciklus felborulása, menstruáció tartós elmaradása, meddőség, vetélés.

A magas inzulinszint és a női nemi hormonok

magas inzulinszint hatásaA magas inzulinszint egyre több nőt -és férfit- érint, így igen sokan kapják kezükhöz az inzulinrezisztencia diagnózisát. Sajnos az állapot amellett, hogy megfelelő terápia nélkül 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, a női nemi hormonok szintjére is negatív hatást gyakorol. Ekkor ugyanis az FSH/LH szintje felborul, ráadásul gyakori, hogy a progeszteron szintje is lecsökken, melynek vezető tünete a menstruáció előtti barnás pecsételő vérzés. Amennyiben a tesztoszteron szintje túlsúlyba kerül a női nemi hormonokkal szemben, úgy nem megy végbe normál tüszőérés-és repedés, így ekkor folyadékkal teli ciszták is kialakulhatnak a petefészkekben és létrejön a PCOS.

Mivel az állapot túlsúlyt eredményezhet (és fordítva), ezért az ösztrogéndominancia még jelentősebbé válik, ugyanis a zsírszövet remek ösztrogénraktár is egyben- tehát ha gyarapodik a testsúly, nő az ösztrogén szintje is és romlik a inzulin érzékenység- magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.

Mivel a magas inzulinszint befolyásolja a női nemi működést, így gyakori, amikor a benne szenvedő beteg menstruációs zavarokról, teherbeesési nehézségekről panaszkodik, melyek mellett olyan tünetek is felléphetnek, mint a hajhullás, testsúly növekedése, fokozott szőrnövekedés, valamint aknék megjelenése.

Így lehet csökkenteni az inzulin szintjét

Az inzulinszint csökkentésére az  elsőszámú kezelési mód az életmódterápia, mely személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást jelent. Ezt kiegészíthetik különböző vitaminok, táplélékkiegészítők alkalmazása is (pl. barátcserje, inozitol, D-vitamin,  mexikói yamgyökér), és ha súlyosabb mértékű inzulinrezisztenciával állunk szemben, úgy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, mellyel növelni lehet a sejtek inzulin érzékenységét.

További híreink>>>

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr !
Szíves véleményét kérem.
Anamnesis: Struma nodosa miatt 10 éve állok gondozás alatt. Hypothyreosis miatt napi 75 ug L-Thyroxint szedek. A jobb lebeny alsó pólusán lévő progressiót mutató göb asp. cyt. vizsgálata megtörtént fél éve, dg. adására alkalmatlan volt.
Pajzsmirigy UH eredményem (2011.06.01.): A pajzsmirigy jobb lebenye 24x25,5x55 mm, alsó pólusában 8,5 mm-es echoszegény szegéllyel körülvett, fokozott keringésű, kissé szabálytalan conturu göb látható. Az alsó harmadban egy 5 mm körüli, echoszegény szegéllyel körülvett isoechogen göb van. A jobb lebeny és az isthmus határán egy 7,5 mm-es isoechogen göb látható. Az isthmus 7 mm széles, benne egy 11,5 mm-es, a mirigyállománynál kissé echoszegényebb szerkezetű göb van. A bal lebeny 18x17,5x55 mm, állományában dorsalisan a kp. harmadban egy 10,5 mm-es, echoszegényen inhomogen szerkezetű képlet látható. A kp. harmadban dorsalisan egy 14 mm-es echoszegényen inhomogen szerkezetű képlet látható. Az alsó pólusban egy 12 mm-es, isoechogen göb van. Jobb oldalon a nyaki nagyerek mentén néhány 9x3,5 mm-es és kisebb, echoszegény nyirokcsomó látható. A jobb parotis alsó pólusánál egy 7x3,5 mm-es, echoszegény szegélyű nyirokcsomó látható. A fültő előtt a parotis állományán belül egy 8x2,5 mm-es, echoszegény nyirokcsomó ábrázolódik. Bal oldalon a nyaki nagyerek mentén is megfigyelhető egy-két 2,5x3,5 mm-es, echoszegény szegélyű nyirokcsomó. A bal parotis alsó pólusában egy 10x3,5 mm-es, echoszegény szegélyű nyirokcsomó ábrázolódik. A nagy nyálmirigyek echoképe szabályos.
Az orvos véleménye: Hormonleletek normál tartományban vannak. Egyelőre az eddigi substitutio folytatása javasolt. Tekintettel arra, hogy a kontroll UH során további kisfokú progressio látható, a jobb lebeny alsó pólusán elhelyezkedő göb fokozott keringésű, szabálytalan kontúrú és a korábbi cyt. vizsgálat diagnózis adására alkalmatlan volt, ezért kétoldali subtotalis resectio elvégzését javasoljuk.
Tisztelt Doktor Nő/Úr !
Szeretném megkérdezni, hogy valóban indokolt-e a műtét elvégzése.
Szíves válaszát és segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel: Piroska

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Piroska!
A leírtak alapján hosszú ideje fennálló folyamat, csak személyes konzultáció alapján tudok pontos választ adni.
A rendelésemen az oki diagnózis alapján történő gyógyításra törekszem, mely alapján ön esetében is tudok segíteni a műtét elkerülésében.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden kérdésre jutott idő

"Már régóta ismerem a Doktornőt, mindig megértő, kedves, odafigyel a mondandómra. Minden kérdésre jutott idő, nem éreztem hajszolva magam. A gyógyszerekkel kapcsolatban az én tapasztalatom is számított, ezt figyelembe vette a mennyiség és a gyógyszer választásakor." 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK