Mit okoz a túl sok inzulin a női nemi hormonok szintjében?

Mit okoz a túl sok inzulin a női nemi hormonok szintjében?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.04.26
Az inzulin igen fontos hatással bír a vércukorszint normalizálásában, így nagy problémákat okozhat, ha a kelleténél magasabb a szintje. Innen ugyanis már csak egy ugrás a 2-es típusú cukorbetegség, ráadásul a női nemi hormonok szintjét is jelentősen befolyásolja, így könnyen menstruációs zavarokat és meddőséget is okozhat. A témában dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosát kérdeztük.

Női nemi hormonok és szerepük

A női nemi hormonok fő feladata egyrészt a másodlagos nemi jellegek kialakítása, a menstruációs ciklus szabályozása, a terhesség létrejöttének és megtartásának támogatása, valamint a tejtermelődés elősegítése.

A két legfontosabb női nemi hormon az ösztrogén és a progeszteron. Az ösztrogén felelős a másodlagos nemi jellegek kialakulásáért, valamint a peteérésért, így a ciklus első felében termelődik fokozottan. Terhesség esetén szintje megnő, hiszen akkor már a placenta is termeli. Gondot általában a magas szintje okoz (ösztrogéndominancia), mivel olyan betegségek kialakulásáért felelős, mint pl. az IR, PCOS, mióma.  A ciklus második felében a progeszteroné a fő szerep, mely az ösztrogén ellensúlyozója és a tüszőrepedés után visszamaradt sárgatest termeli. A terhesség létrejöttét és megtartását támogatja, csökkent szintje esetén nem jön létre terhesség, esetleg korai szakaszban vetéléssel végződik. Amennyiben nincs megtermékenyülés, úgy szintje rohamosan zuhan.  Fontos, hogy az ösztrogén és a progeszteron szintje egyensúlyban legyen, máskülönben a harmónia felborul és menstruációs zavarok, meddőség alakulhat ki.

Igen jelentős női nemi hormon továbbá az FSH és az LH. Ez előbbi a tüszőérlelő hormon, mely a peteérésben játszik nagy szerepet, míg az LH a tüszőrepedésben (LH-csúcs), valamint utána a sárgatest megmaradását hivatott támogatni. A két hormon egymással – akárcsak az ösztrogén/progeszteron- egészséges esetben egyensúlyban van, más esetekben felmerül többek között az IR, PCOS, klimax, mellékvese betegség, petefészek daganat gyanúja.

Ezen hormonok mellett fontos szerepe van a prolaktinnak is, melynek mennyisége várandósság és szoptatás során nő meg, ugyanis a tejelválasztásért felel. Más esetekben szintje igen csekély, így ha várandósság/szoptatás nélkül megemelkedik a mennyisége, úgy az teherbeesési nehézségeket és cikluszavarokat okozhat. Hátterében gyakran krónikus stressz húzódik, és jellemző tünetei a tejcsorgás, valamint a női ciklus felborulása, menstruáció tartós elmaradása, meddőség, vetélés.

A magas inzulinszint és a női nemi hormonok

magas inzulinszint hatásaA magas inzulinszint egyre több nőt -és férfit- érint, így igen sokan kapják kezükhöz az inzulinrezisztencia diagnózisát. Sajnos az állapot amellett, hogy megfelelő terápia nélkül 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, a női nemi hormonok szintjére is negatív hatást gyakorol. Ekkor ugyanis az FSH/LH szintje felborul, ráadásul gyakori, hogy a progeszteron szintje is lecsökken, melynek vezető tünete a menstruáció előtti barnás pecsételő vérzés. Amennyiben a tesztoszteron szintje túlsúlyba kerül a női nemi hormonokkal szemben, úgy nem megy végbe normál tüszőérés-és repedés, így ekkor folyadékkal teli ciszták is kialakulhatnak a petefészkekben és létrejön a PCOS.

Mivel az állapot túlsúlyt eredményezhet (és fordítva), ezért az ösztrogéndominancia még jelentősebbé válik, ugyanis a zsírszövet remek ösztrogénraktár is egyben- tehát ha gyarapodik a testsúly, nő az ösztrogén szintje is és romlik a inzulin érzékenység- magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.

Mivel a magas inzulinszint befolyásolja a női nemi működést, így gyakori, amikor a benne szenvedő beteg menstruációs zavarokról, teherbeesési nehézségekről panaszkodik, melyek mellett olyan tünetek is felléphetnek, mint a hajhullás, testsúly növekedése, fokozott szőrnövekedés, valamint aknék megjelenése.

Így lehet csökkenteni az inzulin szintjét

Az inzulinszint csökkentésére az  elsőszámú kezelési mód az életmódterápia, mely személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást jelent. Ezt kiegészíthetik különböző vitaminok, táplélékkiegészítők alkalmazása is (pl. barátcserje, inozitol, D-vitamin,  mexikói yamgyökér), és ha súlyosabb mértékű inzulinrezisztenciával állunk szemben, úgy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, mellyel növelni lehet a sejtek inzulin érzékenységét.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktor nő/Úr!

Ismételten pajzsmirígy túltengésben szenvedek mostmár 3 hónapja,és azt szeretném kérdezni,hogy tudna esetleg abban segíteni,hogy mit ehetek mert a gyümölcsök többségénél azt olvasom,hogy Jód is van benne amit az én esetemben szigorúan tilos. Például sajnos az almában is van én már tényleg nem tudom,hogy mit lehet mit nem. Az endokrinológus főorvosom ezzel kapcsolatban nem adott felvilágosítást és sok idő mire újra fogad köszönöm előre is válaszukat és segítségüket Tisztelettel Petrovai Tünde

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
Köszönöm a bizalmát.
A félelmével, hogy a gyümölcsök jód tartalma magas lenne mint az említett alma példája, Mo-on kevésbé kell tartani.
A mi területünk zömében jód szegény, igy a gyümölcsök sem tartalmaznak többnyire sok jódot.
Ami igen fontos, a tej teljes elhagyása, a tengeri halak, tenger gyümölcsei, szardínia félék kiiktatása.
A sok édesség, cukros dolog is kerülendő.
Ami a legfontosabb a gyógyulása szempontjábol, az oki diagnózis, mi van a pajzsmirigy túlműködés hátterében.
Amennyiben tud, ebben is szívesen segítek és konzultációra tudom fogadni a rendelésemen.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Konstruktív

"Tetszett, hogy a doktornő figyel rám, valódi párbeszéd bontakozott ki, amelyet konstruktívnak éreztem. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A pajzsmirigy betegségek hatása a spermaképre

A pajzsmirigy betegségek hatása a spermaképre

A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget. Hogy miként befolyásolja a férfiak spermaképét a pajzsmirigy alul-és túlműködés, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg.                                                                                                                

További részletek
Lipidológia- mit takar az elnevezés?

Lipidológia- mit takar az elnevezés?

Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.

További részletek
Ilyen bőrproblémákat okozhatnak a hormonzavarok

Ilyen bőrproblémákat okozhatnak a hormonzavarok

A hormonzavarok tünetei kapcsán leggyakrabban a hajhullás, a menstruációs problémák és a meddőség kerülnek szóba, ám számos olyan bőrön jelentkező panasz van, melyek felhívják a figyelmet különböző endokrin problémákra. Hogy melyek lehetnek jelzésértékűek, azt dr. Bérczy Judittól, az Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusától kérdeztük meg.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok