Mennyinek kéne lennie a TSH-nak, ha gyereket akarok?

Mennyinek kéne lennie a TSH-nak, ha gyereket akarok?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.29 14:27

Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.

Nem sikerül teherbe esnie? Pajzsmirigyzavar is lehet az oka!

A meddőség, illetve a vetélések hátterében igen gyakran pajzsmirigyzavar húzódik, ezért ha valakinek hosszabb próbálkozás után sem sikerül teherbe esnie, úgy érdemes ellenőriztetnie a pajzsmirigy funkciókat. Alulműködés és túlműködés esetén ugyanis a ciklusban zavar léphet fel, rendszertelenül jelentkezhet a vérzés, sőt, akár a tüszőrepedés is elmaradhat. Érdemes tudni, hogy az anovulációra nem mindig hívja fel a menstruáció hiánya vagy rövidsége a figyelmet, ugyanis előfordulhat, hogy szabályosan jelentkezik a vérzés.

Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el

A pajzsmirigy funkcióiról a TSH, a T3 és a T4 szintje ad pontos felvilágosítást, ám ezeket érdemes kiegészíttetni az ATPO szintjével is. A legtöbb helyen első körben mégis a TSH értékét veszik alapul, mely valójában egy olyan anyag, amelyet az agyalapi mirigy állít elő a pajzsmirigy megfelelő hormontermeléséhez. Amennyiben a normálisnál kevesebb pajzsmirigy hormon (T3, T4) termelődik, úgy a TSH szintje megemelkedik, míg ellenkező esetben lecsökken. Éppen ezért az értéke fontos információkkal szolgál a szerv működésével kapcsolatban, így teherbe esési nehézségek esetén mindenképp ellenőriztesse mennyiségét!

Mennyi az ideális érték?

Bár a TSH felső értéke a legtöbb helyen 4,5 mU/l, ám a szakemberek szerint már ez is túl magas, ezért sokan inkább a 2,5 mU/l-t tartják a maximálisnak. Ám ha valaki babát szeretne, akkor az endokrinológusok úgy vélik, a legideálisabb, ha 1 mU/l körüli a TSH szintje. Ám ehhez fontos hozzátenni, hogy a hormon mennyiségét több tényező is befolyásolja, pl. napszak, stressz, étkezés, évszak, bizonyos gyógyszerek stb.- ezért nem szabad egyedül a TSH értékére hagyatkozni, hanem figyelembe kell venni a T3, T4 és az ATPO szintjét, illetve a fennálló tüneteket is.

Gyógyszerrel gyorsan orvosolható

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint a pajzsmirigy alulműködés szerencsére az esetek többségében gyógyszeres terápiával rövid idő alatt megszűntethető, ám általában a hormonterápiát a betegnek élete végéig tartania kell. Fontos tudni, ha sikerült az illetőnek teherbe esnie, a várandósság során rendszeres kontroll javasolt, ugyanis a baba fejlődésével magasabb dózisú készítményre lehet szükség.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Orvos válaszol

Üdv,
Nekem egy olyan kèrdèsem lenne,2 hònapja kiderült inzulinrezisztenciàm van.Endokrinològushoz voltam ès ő írt fel merkformint ,hogy szedjem ès 3 hònap mùlva kellene vissza mennem hozzà.Közben viszont terhes lettem ès nem tudom most szedhetem e a merkformint.Van időpontom hozzà de csak egy hònap mùlva az meg elèg sokàra van ezèrt írtam ide.Egy kèt helyen utàna olvastam de nagyon megoszlanak a vèlemènyek a szedèsèről ezèrt is kèrnèk tanàcsot.
Vàlaszàt előre is köszönöm

Tisztelt Mecz-Soltèsz Adrienn!

Mielőbb jelezze szakorvosának a terhességet, sajnos ezzel valóban nem tud várni egy hónapot.

Üdvözlettel,
Dr. Iványi Tibor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, udvarias

"A Tanár úr magas szakmai felkészültsége, tapasztalati tudása azonnal megnyilvánult- nagyon tetszett a kedvessége, udvariassága, s mert nagyon feszült voltam, jólestek megnyugtató szavai. Először jártam nála, szakmai önéletrajza alapján választottam Őt, de nem bántam meg. Szívből ajánlom mindenkinek."  

További vélemények

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK