Már egy kis pocak is utalhat inzulinrezisztenciára

Már egy kis pocak is utalhat inzulinrezisztenciára

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.05.07

A fejlett országok egyik legnagyobb népegészségügyi problémája az elhízás. Sokan azonban nem tudják, hogy a látszólag vékonyabbak is küzdhetnek a szerveiket körülölelő zsigeri zsírok felhalmozódásával, amely olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint az inzulinrezisztencia. A témáról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

Csak egy kis pocak…

Sokan abban a téves elképzelésben élnek, hogy a karcsúbb, esetleg csak egy kis pocakkal rendelkezőknek nem kell sem diétázniuk, sem pedig mozogniuk, hiszen nincs rajtuk jelentősebb zsírréteg. Igenám, viszont érdemes tudni, hogy a zsír nem csak a bőr alatt rakódhat le, ugyanis a belső szerveink körül is felhalmozódhat. Ez az úgynevezett zsigeri vagy viszceláris zsír. Természetesen ennek is megvan a maga jelentősége, hiszen feladata, hogy védje a szerveket a fizikai behatásoktól. Azonban a „védőburok” csak addig van a szervek hasznára, ameddig az nem túlságosan vastag, hiszen ez már jelentősen károsítja az egészséget.

Sajnos sem a mérleg, sem pedig a BMI nem mutatja meg, mennyi zsigeri zsír is halmozódott fel bennünk. Általánosságban elmondható, hogy a nőknél 80, férfiaknál 90 cm feletti haskörfogat utal a problémára, ám a zsigeri zsírok pontos mértékét speciális műszerekkel lehet megállapítani.

Inzulinrezisztenciához és depresszióhoz is vezethet

A viszceláris zsírok felhalmozódása nem csak az általános közérzetet rontja, hiszen amellett, hogy hormonokat termelnek, reagálnak is a hormonális változásokra. Ez pedig azzal jár, hogy képesek gyulladásba hozni azokat a szerveket, melyeket túl nagy mennyiségben vesznek körül- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája, aki a paciensek visszajelzései alapján elnyerte a Budai Endokrinközpont Kiváló Év Orvosa díjat.

A gyulladás kialakításával a zsigeri zsírok komoly szerepet játszanak olyan népbetegségek kialakulásában, mint a stroke, a szívinfarktus, a rák vagy a 2-es típusú cukorbetegség.

Egyes kutatások arra is rámutattak, hogy a viszceláris zsírok a gyulladás kiváltása mellett kortizolt, vagyis stressz hormont is termelnek, ami a depresszió kialakulásáért is felelőssé tehető. Ugyanis a kortizol gátolja az endorfin, vagyis a boldogsághormon termelődését.

Dr. Koppány Viktória elmondta, hogy korunk népbetegsége, az IR kialakulásában is óriási szerepe van a zsigeri zsíroknak, ugyanis ekkor az üres zsírsejtek trigliceriddel telítődnek, melynek következtében a felületük jelentősen megnő, így egy adott felületre jutó inzulin receptorok száma csökken.

Látható tehát, hogy a zsigeri zsírok miatti kisebb – és természetesen nagyobb- pocak is utalhat inzulinrezisztenciára, főleg, ha az alábbi tünetek is párosulnak hozzá:

  • menstruációs zavarok
  • teherbeesési nehézségek
  • fokozott szőrösödés férfiakra jellemző területeken
  • zsíros, pattanásos bőr

 

Mit tehetünk?

Az IR kezelésében fontos szerepet kap a személyre szabott diéta, mozgásprogram és szükség esetén gyógyszeres kezelés.

A viszceláris zsírok visszaszorítására az aerob mozgásformák igen hatékonyak, ám típusuk, intenzitásuk függ többek között az általános egészségügyi állapottól, az edzettségi szinttől, és természetesen az elhízás mértékétől is. Éppen ezért fontos, hogy még az edzés megkezdése előtt vegyen részt az illető állapotfelmérésen, ahol tisztába kerülhet a fontosabb paramétereivel, köztük a zsigeri zsír mennyiségével, izom/zsír arányával, keringési rendszere állapotával. Az aerob mozgás mellett azonban nem szabad megfeledkezni az izomerősítő edzésekről sem, ugyanis amellett, hogy csökkenti az inzulin-és vércukorszintet, javítja az anyagcserét, és pozitív hatásai még az testmozgás után 72 óráig is megmaradnak- mondja Németh Vivien, a Budai Endokrinközpont mozgásterapeutája.

Érdemes – főleg a kezdetekben- személyi edzőhöz fordulni, aki személyre szabott mozgásprogramot állít össze, figyelembe véve az illető fizikumát és egészségügyi állapotát. Ugyanis egy esetleges túlerőltetés amellett, hogy elvezi a kedvünket a sportos életmódtól, rossz hatással van az ízületekre, a szívre és az egész keringési rendszerre. Ha pedig az intenzitás túl alacsony, vagy ha nem az egyéni adottságoknak megfelelő mozgást választ magának az illető, akkor az eredményre bizony hosszú ideig várni kell.

További híreink>>> 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Koppány Viktória Doktornő!
2013-ban súlyos fejlődési rendellenesség miatt 20 hetes terhességemet meg kellett szakítani. A megszakítás után pár nappal megindult a tejem, melyet gyógyszerrel elapasztottak. 2 hónap múlva vérvételen magas TSH-t (5.4)értékem lett (t3,t4 hormonom mindig normális tartományban volt.), melyet először homeopátiával (fucus vesiciolosus) sikerült normál tartományra levinni és 2014-ben 13 hetes terhesen az akkori vérvételen derült ki, hogy picit magas a TSH-m, így felkerestem Önt, nagyon kedves volt és a terhességem alatt végig szedtem az Ön által felírt Letrox 50-et (egészséges kisfiam született). Azóta szedtem a gyógyszert és nem is volt gond, háziorvos évente pajzsmirigy ultrahangra küldött (Hashimotot állapított meg a doktornő, göb nincs) Anti TPO-t nézett (ami magas volt). Az elmúlt 2 vérvételem (6-8 hetente volt) eredménye alapján a TSH-m 10-re ugrott. A háziorvos emelte az adagot Letrox 50 mg maradt, de szerdán és szombaton 100at kellett szednem. Ma jött meg a vérvételi eredmény magasabb lett 10.2 (emelt adaggal), pedig pontosan szedtem a gyógyszert, reggel éhgyomorra vízzel fél óráig nem ettem, nem ittam. Kicsit el vagyok keseredve, nem értem miért nem volt hatása. Most azt javasolta, hogy L-Thyroxint napi 100mg-ot szedjek (véleménye szerint a Letrox nem mindenkinek jó...). Az általános vérképemre a háziorvos azt mondta, hogy a májfunkcióm picit eltér (bilirubin szintem picit magas), a fehérjevérsejt számom is jelentéktelenül eltér, valamint a vércukorszintem volt egy picit alacsony. Ön szerint mi lehet a baj, miért nincs hatása a gyógyszernek? Szívesen felkeresném Önt a rendelésén.
Tisztelettel:
Palkó Kata

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kata!

Kérem, hogy nézessen prolaktin szintet és ATPO szintet is!
Várom a leletekkel, megbeszélünk mindent és levisszük a TSH-t!

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hihetetlen szaktudás

Koppány doktornő több éves problémámat oldotta meg 10 perc alatt...Hihetetlen a szakmai hozzáértése... A recepciós hölgy aki ma vért vett tőlem nagyon kedves és pontos volt,a szokásos 6-8 szúrás helyett,elsőre megoldotta! Köszönöm mindkettejüknek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így. 

További részletek
Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

További részletek
Metformin- ezeket érdemes tudni róla

Metformin- ezeket érdemes tudni róla

A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok