Kerülje el a hipoglikémiát a nyári hőségben!

Kerülje el a hipoglikémiát a nyári hőségben!

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2019.07.03 12:56

Cukorbetegként az ember számtalan nehézséggel találja szemben magát: amellett, hogy az illetőnek el kell sajátítania egy igen speciális diétát, az olyan mindennapi dolgok és tevékenységek is nagy óvatosságot és figyelmességet igényelnek, mint a mozgás, vagy a nyári hőség. A nagy melegben ugyanis könnyebben kialakul hipoglikémia, mely során a vércukorszint vészesen lecsökken. Hogy miként lehet az állapotot elkerülni, arra dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa ad választ.

Mi az a hipoglikémia?

A hipoglikémia egy olyan állapot, mely során a vércukor szintje a normál tartomány alá csökken (3,8 mmol/l). Több cukorbeteg is megtapasztalja az élete folyamán, hiszen számtalan olyan esemény van, amely csökkentheti a vérben a glükóz mennyiségét: ilyen többek között az előírt gyógyszerelés mellett túl kevés szénhidrát fogyasztása, az alkohol, túl sok inzulin beadása, hirtelen túl intenzív mozgás, szélsőséges időjárás, és még számtalan egyéb oka lehet. Hipoglikémia során kevesebb cukor kering a vérben, mint arra szükség lenne, így a sejtek, szövetek nem képesek elegendő mennyiségben felvenni, tehát éheznek. Mivel a szőlőcukor az agy fő üzemanyaga, így az állapot gyakran jár együtt olyan neurológiai tünetekkel, mint például szédülés, eszméletvesztés, remegés, dekoncentráltság.

További tünetek, melyek hipoglikémiára utalnak:

  • homályos látás
  • fokozott izzadás
  • zavartság
  • idegesség
  • sápadtság
  • beszédzavar

 

Igy kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron

Mint már említettük, a szélsőséges időjárási viszonyok fokozzák a hipoglikémia kialakulásának kockázatát.  Éppen ezért érdemes –főleg külföldi út előtt- egyeztetni a beteg gondozást végző orvossal a cukorbetegség kezelését illetően, hiszen az eddigi terápia megváltoztatását javasolhatja. Az inzulin felszívódása ugyanis megváltozhat, mivel fokozódik a vérellátás és a szervezet energiahasznosulása- mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa, aki hozzátette, éppen ezért a nyári hőség során sokszor kevesebb inzulinra (vagy gyógyszerre) van szükség. Azonban erről csakis előzetes kivizsgálás során és a vércukorszint még gyakoribb ellenőrzése után lehet megbizonyosodni.

Mindezeken kívül érdemes az alábbiakat betartani, hogy felhőtlenül élvezhesse a nyarat és a napsütést:

  • igyon kellő mennyiségű folyadékot (ne várja meg, míg szomjas lesz)
  • ne hajtsa túl magát sportolás közben
  • a nagy melegben hózódjon hűvösebb helyre
  • tartson magánál szőlőcukrot és vércukormérőt
  • ellenőrizze gyakrabban a vércukor szintjét

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek
KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK