Ezekre ügyeljen a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd!

Ezekre ügyeljen a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd!

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.07.26 Módosítva: 2017.08.09 16:43
A nyár sokak számára a felhőtlen kikapcsolódás időszaka, hiszen a szabadságok, az iskolai szünidő mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az ember élvezhesse a napsütést és a meleget. Azonban a kánikula és a napfürdőzés komoly veszélyeket is rejt, főleg akkor, ha az illető cukorbetegséggel küzd. dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa az alábbi veszélyekre hívja fel a betegek figyelmét.

Óvatosan a nyitott lábbelikkel

A nyári időszakban a nyitott lábbeli viselése fokozott veszélyt jelent a betegeknek, hiszen elég egy apró sérülés, könnyen elfertőződhet. A forró homok, az apró kavicsok, vagy más, éles dolgok alapvetően nem jelentenek különösebb odafigyelést egy egészséges ember számára. Diabetes esetén azonban a leromlott vérellátást miatt odafigyelés nélkül a kisebb-nagyobb karcolások is fertőzésekhez, fekélyek kialakulásához vezethetnek, melyek igen nehezen (vagy sehogy sem) gyógyulnak, ráadásul a fertőzés elérheti a csontot, mely a végtag amputációját teheti szükségessé.

Kicsit több gyümölcs, kicsit több alkohol

Nyáron sokan lazítanak a diétájukon, és ez sajnos egyes cukorbetegek esetén nincs másként. A több frissítő gyümölcs a piacon, valamint a baráti összejöveteleken előkerülő alkohol, szénhidrát-dús ételek, fagylaltok, jégkrémek és sütemények igazán hívogatóak lehetnek, így olykor lecsúszhat egy-két finom falat. Emiatt azonban az eddig használt tabletták és/vagy  inzulinadag mellett a vércukorszint megemelkedhet. Éppen ezért érdemes ekkor gyakrabban ellenőriztetni a vércukorszintet, hogy szükség esetén a szakorvos megváltoztathassa az eddigi terápiát!

Életveszélyes napozás?

A nyár sokak számára egyet jelent a hosszas napfürdőzéssel. Bár számtalan veszélye van a bőr túlzott süttetésének, ám egy cukorbetegnek még nagyobb odafigyeléssel szabad kifeküdnie. Az évszakváltás már önmagában is ingadozást eredményezhet a vércukorszintben, ráadásul a napozás túlzottan dehidratálttá teheti a cukorbetegeket, így fokozott pl. a hőguta veszélye, valamint a leégés okozta stressz hatására megnő a glükózszint, ami a cukorbetegeknek komoly problémát jelenthet - mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

Sport a hőségben- nem tilos, de extra odafigyelést igényel

A szörf, a kirándulások a melegben végzett nyári sportok bizony szintén veszélyesek lehetnek a diabéteszesekre nézve. Természetesen a mozgásra óriási szükség van cukorbetegség esetén, ugyanis csökkenti a vércukorszintet, így mellőzni semmiképp sem érdemes. Ám előtte egyeztetni kell szakorvossal, sok esetben ajánlott a sportolás előtt, alatt, és után vércukormérő készülékkel vércukor önkontroll vizsgálatot végezni. Fontos, hogy ügyeljen a kellő mennyiségű folyadékpótlásra, mert a kiszáradás komoly hatással van a cukoranyagcserére!

Óvintézkedések nyáron cukorbetegség esetén

  • gyakrabban ellenőriztesse vércukorszintjét és konzultáljon orvosával
  • hosszabb út előtt mindenképp egyeztessen orvosával, főleg, ha olyan országba megy, ahol időeltolódással is számolni kell
  • használjon magas faktorszámú napvédő krémet
  • igyon megfelelő mennyiségű folyadékot, ne várja meg, míg szomjas lesz
  • kerülje a vízhajtó hatású italokat (pl. kávé)
  • fordítson kellő mennyiségű időt a pihenésre
  • ügyeljen a gyógyszerek és inzulin megfelelő tárolására
  •  biztosítson megfelelő ruházatot és lábbelit

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK