Evés után legszívesebben aludna? Lehet, hogy a kiugró inzulinszint okozza!

Evés után legszívesebben aludna? Lehet, hogy a kiugró inzulinszint okozza!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.10.19

Mindenkivel megesik olykor, olyannyira belakmározik ebédre, hogy utána elnehezültnek, fáradtnak és energiaszegénynek érzi magát. Az esetek többségében ez csupán egy múló állapot, ám mennyiben állandósul az, hogy falatozás után csak ásítozik és szinte bárhol el tudna aludni, akkor lehet, hogy az inzulinszintjével van probléma. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját a lehetséges okokról és az inzulinrezisztencia kezeléséről kérdeztük.

A szervezet üzemanyaga

A glükóz- azaz a vércukor- szervezetünk üzemanyaga, hiszen hiányában a sejtek éheznének, így a test nem tudná ellátni feladatait. Szintjét a hasnyálmirigyben termelődő inzulin tartja kordában, ami lényegében a szervezet teljes anyagcseréjének legfőbb szabályozó hormonja, és segíti a vércukor sejtekbe való jutását- ebből következik, ha az inzulin nincs jelen elegendő mennyiségben, illetve ha valamilyen okból nem képes ellátni feladatát akkor az energiaháztartás zavart szenved. Ez amellett, hogy fáradtságot idéz elő, az egész szervezet működésére negatív befolyást gyakorol, és megnöveli a 2-es típusú diabetes kialakulásának esélyét. Ennek oka, hogy a test egyre több inzulint kezd el termelni, ami előbb-utóbb a hasnyálmirigy kifáradásához vezet.

De miért leszünk álmosak?

Az inzulinrezisztencia egyik jellemző tünete, hogy az étkezések után 1-2 órával álmosság, fáradtság jelentkezik- főleg az olyan gyors felszívódású szénhidrátok bőséges fogyasztása után, mint pl. a fehér lisztből készült pékáruk, tészták, édességek. Ekkor ugyanis hirtelen megnő a vércukor szintje, majd ellensúlyozásként az inzulin mennyisége is, aminek következtében a glükózszint leesik. Ez álmosságérzettel esetleg remegéssel, szapora szívveréssel jár. Sőt, az is gyakran előfordulhat IR esetén, hogy magas szénhidrát-tartalmú ételek fogyasztása után nem sokkal cukoréhség lép fel, mivel a szervezet így próbálja kompenzálni a lecsökkent glükóz szintet- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Éppen ezért, ha az említett tüneteket tapasztalja, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, ugyanis az inzulinrezisztencia (IR) kezeletlen esetben súlyos károkat okozhat, és akár 2-es típusú cukorbetegséggé is fajulhat!

Az IR további tünetei

  • fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken
  • menstruációs zavarok/teherbeesési nehézségek
  • túlsúly
  • hajhullás
  • álmosság/fáradtság
  • zsíros, pattanásos bőr

Csökkentse inzulin szintjét, hogy ne kínozza a fáradtság

Az IR kezelésének fontos mozzanata az életmódváltás (személyre szabott diéta és mozgásprogram), valamint szükség esetén a gyógyszeres terápia. Amennyiben a beteg pontosan betartja a szakember utasításait, akkor viszonylag rövid időn belül az inzulin mennyisége helyrebillen, ezáltal megszűnnek a kellemetlen tünetek. Fontos azonban a rendszeres ellenőrzés a kezelés ideje alatt, ugyanis megeshet, hogy az addigi dózison változtatni szükséges!

További híreink >>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Uram/Hölgyem!
Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a merckformin 500 xr tabletta befolyásolja -e az alábbi vérvételek eredményét: Infertilitas panel III, trombofilia panel, faktorXII, Faktor XIII, és PAI, d vitamin szint, anti müller hormon, kortozol, dhea-s. Szedhetem nyugodtan és a vizsgálati eredményeket nem befolyásolja? Köszönettel: Virágh Szabina

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Szedheti nyugodtan!

Koppány Viktória dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper humorérzék, türelmes

A kedves, aranyos, nyugodtságot árasztó dr. Koppány Viktória doktornő, akihez mindig örömmel megyek. Mindent türelmesen, számomra is érthetően elmagyaráz, és a magyarázat közben mindig megcsillogtatja szuper humorérzékét is! :)

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így. 

További részletek
Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

Jódellátottság - nagy gondokat okozhat a jódhiány

A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

További részletek
Metformin- ezeket érdemes tudni róla

Metformin- ezeket érdemes tudni róla

A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok