Evés után legszívesebben aludna? Lehet, hogy a kiugró inzulinszint okozza!

Evés után legszívesebben aludna? Lehet, hogy a kiugró inzulinszint okozza!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.10.19 15:06

Mindenkivel megesik olykor, olyannyira belakmározik ebédre, hogy utána elnehezültnek, fáradtnak és energiaszegénynek érzi magát. Az esetek többségében ez csupán egy múló állapot, ám mennyiben állandósul az, hogy falatozás után csak ásítozik és szinte bárhol el tudna aludni, akkor lehet, hogy az inzulinszintjével van probléma. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját a lehetséges okokról és az inzulinrezisztencia kezeléséről kérdeztük.

A szervezet üzemanyaga

A glükóz- azaz a vércukor- szervezetünk üzemanyaga, hiszen hiányában a sejtek éheznének, így a test nem tudná ellátni feladatait. Szintjét a hasnyálmirigyben termelődő inzulin tartja kordában, ami lényegében a szervezet teljes anyagcseréjének legfőbb szabályozó hormonja, és segíti a vércukor sejtekbe való jutását- ebből következik, ha az inzulin nincs jelen elegendő mennyiségben, illetve ha valamilyen okból nem képes ellátni feladatát akkor az energiaháztartás zavart szenved. Ez amellett, hogy fáradtságot idéz elő, az egész szervezet működésére negatív befolyást gyakorol, és megnöveli a 2-es típusú diabetes kialakulásának esélyét. Ennek oka, hogy a test egyre több inzulint kezd el termelni, ami előbb-utóbb a hasnyálmirigy kifáradásához vezet.

De miért leszünk álmosak?

Az inzulinrezisztencia egyik jellemző tünete, hogy az étkezések után 1-2 órával álmosság, fáradtság jelentkezik- főleg az olyan gyors felszívódású szénhidrátok bőséges fogyasztása után, mint pl. a fehér lisztből készült pékáruk, tészták, édességek. Ekkor ugyanis hirtelen megnő a vércukor szintje, majd ellensúlyozásként az inzulin mennyisége is, aminek következtében a glükózszint leesik. Ez álmosságérzettel esetleg remegéssel, szapora szívveréssel jár. Sőt, az is gyakran előfordulhat IR esetén, hogy magas szénhidrát-tartalmú ételek fogyasztása után nem sokkal cukoréhség lép fel, mivel a szervezet így próbálja kompenzálni a lecsökkent glükóz szintet- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Éppen ezért, ha az említett tüneteket tapasztalja, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, ugyanis az inzulinrezisztencia (IR) kezeletlen esetben súlyos károkat okozhat, és akár 2-es típusú cukorbetegséggé is fajulhat!

Az IR további tünetei

  • fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken
  • menstruációs zavarok/teherbeesési nehézségek
  • túlsúly
  • hajhullás
  • álmosság/fáradtság
  • zsíros, pattanásos bőr

Csökkentse inzulin szintjét, hogy ne kínozza a fáradtság

Az IR kezelésének fontos mozzanata az életmódváltás (személyre szabott diéta és mozgásprogram), valamint szükség esetén a gyógyszeres terápia. Amennyiben a beteg pontosan betartja a szakember utasításait, akkor viszonylag rövid időn belül az inzulin mennyisége helyrebillen, ezáltal megszűnnek a kellemetlen tünetek. Fontos azonban a rendszeres ellenőrzés a kezelés ideje alatt, ugyanis megeshet, hogy az addigi dózison változtatni szükséges!

További híreink >>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő/Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén, mennyire szabad étrendkiegészítőket fogyasztani?
Amit Én szedek az a Pyruvat és a CLA (ezek természetes zsírégetők elnevezését kapták).

Jelenleg 50 mg Lettroxot szedek, ami megfelelően szinten tartja a tsh.
Autóimmun eredetű a pajzsmirigy gyulladásom, ezért folyton szednem kell a gyógyszert és nem hagyhatom el soha, az anti TPO 825 éréken volt, ez 900 ról csökkent le fél év alatt.

Fontos számomra, hogy olyan táplálékkiegészítő legyen, ami ártalmatlan a pajzsmirigy gyulladásra, illetve a hatását nem csökkenti, ezért nagyon szeretném, ha elmondaná a véleményét, a 2 termékről.

Pyruvat összetevők (Peak termék):
Kálcium-pyruvate, kollagén protein, alfa-liponsav, fekete bors, hordozóanyag: magnéziumszteraát, krómhefe, nikotinsavamid, mangán-szulfát, piridoxin-hidroklorid, thiaminmononitrát.

CLA összetevők (Peak termék):
CLA-olaj 80% konjugált linolsavval (71%) kollagén protein.

Köszönettel,
Andi

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Andi,
A pajzsmirigy kezelésére a Letrox való, önmagában.
Egyéb vitaminok esetén gyakoribb TSH kontroll javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden kérdésemre választ kaptam

Nagyon kellemes és nyugodt volt a légkör, figyelmesek és segítőkészek voltak az ott dolgozók. Nem maradt bennem kétely, mert minden kérdésemre választ kaptam. Csak pozitívumokról tudok beszámolni. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK