Az autoimmun pajzsmirigyzavarok is kezelhetőek

Az autoimmun pajzsmirigyzavarok is kezelhetőek

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2019.04.08 10:09

A pajzsmirigy betegségeinek egy csoportját az autoimmun zavarok alkotják, melyek alul-és túlműködéssel is járhatnak. Ide tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezen állapotokat és kezelésüket ismerteti.

Amikor a szervezet saját maga ellen fordul

Az immunrendszer feladata, hogy a kívülről bekerült, vagyis a nem saját anyagokat eltávolítsa. Ám elfordul, hogy hiba csúszik a gépezetbe, és az immunrendszer kóros, támadó választ ad a normális körülmények közt is megtalálható, saját képletekre, mivel idegenként kezeli azokat. Az autoimmun zavarok közt vannak olyanok, melyek csupán egyetlen szervre korlátozódnak, ám van, hogy több szerv, szervrendszer is érintett. Az előbbiek csoportjába tartoznak az autoimmun pajzsmirigy problémák: a Hashimoto-thyreoiditis, valamint a Basedow-kór.

A pajzsmirigy alulműködés hátterében gyakran Hashimoto betegség húzódik meg

autoimmun pajzsmirigyzavarokA pajzsmirigy hormontermelési zavarai közül a leggyakoribb a pajzsmirigy alulműködés, mely gyermekeknél és felnőtteknél ugyanúgy kialakulhat. Hátterében sokszor Hashimoto betegség húzódik meg, mely a pajzsmirigyet érintő autoimmun zavar. A krónikus pajzsmirigygyulladással járó állapot során az immun sejtek a pajzsmirigy fehérjéi ellen antitesteket termelnek, így a szervet folyamatosan károsítják. Sajnos súlyosabb tünetek híján gyakran rejtve marad az állapot. Az előforduló panaszok közt általában túlsúly, menstruációs zavarok, meddőség, álmosság, depresszió és székrekedés szerepel. Hogy kiderüljön, hogy a pajzsmirigy alulműködést Hashimoto betegség okozza, a TSH, T3, T4 ellenőrzésén kívül az ATPO mennyiségének meghatározására is szükség van, ami a tireo-peroxidáz elleni antitestet jelöli. Ez utóbbi enzim a pajzsmirigy hormonok szintézisében játszik fontos szerepet, így az ellene termelt antitest befolyásolja a hormonok egymásba való alakulását. Bár az állapot nem gyógyítható, ám élethosszig tartó gyógyszeres kezeléssel szinten tartható- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Graves-Basedow kór

A pajzsmirigy túlműködés már ritkábban fordul elő, ennek ellenére sok ember életét megkeseríti. A Basedow kór hátterében a pajzsmirigy sejteken található, működésüket fokozó TSH receptorok elleni antitest termelődése áll, mely a receptorok ingerlésével pajzsmirigy túlműködést eredményez. Szintén pajzsmirigy gyulladást provokálhat, és emiatt strúma is kialakul. Felismerni viszonylag könnyű, ugyanis az esetek többségében jellemző a betegek szemeinek kidülledése, tekintetük merevvé válása. A testsúlyban is nagyobb változások figyelhetőek meg, ugyanis a páciens normál étkezés mellett is veszít súlyából, emellett menstruáció zavarokkal, ingerlékenységgel, fokozott izzadással és alvászavarokkal is küzd. Kezelésében nagy szerepet kap a gyógyszeres terápia, ám előfordulhat, hogy izotópos kezelésre, súlyosabb strúma esetén pedig műtétre van szükség.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Egyed-Fekete Ágnes

Dr. Egyed-Fekete Ágnes

endokrinológia és anyagcsere betegségek szakorvosa, szonográfus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Nő! Dr Úr!

A következő kérdésem lennei:

Radiojód I131 kapszulás kezelések általában mennyi idő után szokták "megszüntetni"
a pajzsmirigyben található forró göb működését. Nem arra gondolok, hogy mikorra áll helyre a TSH és a többi.
Magára a göb elpusztulására és így működésének megszűnésére gondolok. Lehet ezt nagyjából tudni?

Előre is köszönöm a választ!


Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A radiojód kezelést követően általában egy-két hónap alatt sikerül a forró göböt megszüntetni. Egy-egy esetben azonban szükség lehet a kezelés megismétlésére is.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emberséges

A szakmai hozzáértésen túl a maximális emberség, amit a Tanűr úr tanúsított irányomban igen pozitívan érintett.

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK