A máj állapotának, szerkezeti átépülésének, zsírtartalmának pontos diagnózisát segíti a Máj szerkezeti vizsgálat. Segítségével azonnali képet kapunk a máj globális állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig.
A készülék ultrahang hullám segítségével működik, a vizsgálat fájdalommentes, pár perc alatt elvégezhető. Feltérképezi a máj szerkezeti átépülését és zsírtartalmát és semmilyen káros hatással nem jár. Az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése információt ad a máj rugalmasságáról, hegesedéséről, valamint a zsírosodás mértékéről. A mérés szövettani pontossággal bír. A készülék segítségével idejében felismerhető a májban zajló fibrózis jelenléte, valamint lehetőséget ad a nyomon követésre, továbbá meghatározza a terápiát.
A vizsgálat előtt 2 órával ételt és italt fogyasztani tilos. Egyéb előkészületet nem igényel. Ha esetleg volt már hasi ultrahangos vizsgálat, akkor a leleteket érdemes magával hozni.
A Fibrotouch segít feltérképezni a máj szerkezetét. Kiváló eszköz arra, hogy megtudjuk a hegesedést, kötőszövet átalakulást, globális májállapotot valamint a zsírosodás mértékét.
A készülék működésekor az ultrahang májban történő elnyelődését méri, mely összefügg a zsírmáj mértékével. A hasi ultrahanggal szemben nem csupán a zsírmáj tényét állapítja meg, hanem információt szolgáltat a zsírréteg vastagságáról is. Segítségével pontosan meghatározható a zsírtartalom mennyisége továbbá a következményként megjelenő májszerkezeti átépülés.
A zsírok májsejtekben felhalmozódnak és gyulladást, évekkel később hegesedés okoznak. Sokszor ez a kiváltó oka a májenzimek emelkedésének. Számos kutatás bizonyította, hogy az elhízás „járvány” jelen esetben is kockázati faktor, hiszen a túlsúlyosok 80%-nál fedezhető fel a betegség.
A páciensek körében gyakori a hasi típusú elhízás valamint a pajzsmirigy és vércukorháztartás zavara. Zsírmáj esetében a legfőbb kiváltó tényezők között jelen van a csökkent glükóztolerancia továbbá a pajzsmirigy alulműködés is. Pajzsmirigy alulműködés esetén társbetegségként beszélhetünk inzulinrezisztenciáról, mivel befolyásolja a TSH értéket, valamint nagyban növeli a zsírmáj kialakulásának esélyét, ezért gyakran előfordul, hogy e két betegség egyszerre van jelen. Mindkét esetben a terápia eredményességében a Fibrotouch készülék nagy segítség lehet.
A zsírmáj, vagyis a máj zsíros elfajulása nem csak a vérzsírok felszaporodásának, de az alkohol-függőségnek, egyes gyógyszereknek, és számos betegségnek is következménye lehet. Ma már azonban már nem szükséges májbiopszia ennek kivizsgálására, egy egyszerű, fájdalmatlan ultrahang vizsgálat is alkalmazható, amelyről dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus beszélt. Kapcsolódó cikkünk
Nem csak az elhízás okozhatja a zsírmáj kialakulását
Online bejelentkezés
Téma szakértői
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.