PCOS esetén nem mindegy, mikor eszik

PCOS esetén nem mindegy, mikor eszik

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2014.03.20 Módosítva: 2025.04.24 09:02

A PCOS napjainkban már szinte népbetegségben számít, megnehezítve a teherbeesést is. Sajnos ekkor a fogamzás akár több évig is elhúzódhat, azonban a legújabb kutatások szerint ha odafigyel arra, mikor étkezik, jelentősen megnövelheti az esélyeit.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Viktor

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

A PCOS napjainkban már szinte népbetegségben számít, megnehezítve a teherbeesést is. Sajnos ekkor a fogamzás akár több évig is elhúzódhat, azonban a legújabb kutatások szerint ha odafigyel arra, mikor étkezik, jelentősen megnövelheti az esélyeit. A betegség és a termékenység kapcsolatáról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

A PCOS-sel a legtöbb nő akkor szembesül, amikor a fogamzásgátló letétele után hosszú hónapok után sem következik be a várva várt teherbeesés. Ilyenkor több tényező is megnehezíti teherbeesést, többek között az alacsony progeszteron szint, az inzulinrezisztencia, illetve a tesztoszteron túltermelődése, melyeket megfelelő kezeléssel és életmóddal normalizálni lehet.

Nem mindegy, mikor mennyi kalóriát fogyaszt

Prof. Daniela Jakubowicz, a Wolfson Medical Center munkatársa az egészséges életmódon belül azt is hangsúlyozza, hogy a PCOS-ben szenvedő, normál súlyú nőknek érdemes nagy figyelmet fordítaniuk arra is, hogy pontosan mikor is esznek a nap folyamán, ugyanis ezzel növelhetik a termékenységüket. Hogy pontosan hogyan is kéne nekik beosztaniuk az étkezéseiket? A kutatók szerint a legjobb az lenne, ha a reggeli órákban magasabb kalóriatartalmú ételeket fogyasszanak – beleértve a fehérjéket és a szénhidrátokat is-, míg utána csökkentenék. A professzor szerint ezáltal jelentősen mérséklődhet az inzulinrezisztencia mértéke, ami alacsonyabb tesztoszteron szinthez, és megfelelő peteéréshez vezet.


Hogy bizonyítsák elméletüket, 60 normál BMI-vel rendelkező PCOS-es nőt vizsgáltak, kiknek 1800 kalóriás ételeket adtak 90 napon keresztül. A résztvevőket két részre osztották úgy, hogy az egyik csoport 983 kalóriát fogyasztott reggelire, 645-öt ebédre, majd 190-et vacsorára. A B csoportnak mindezt fordítva tálalták, tehát ők 190 kalóriát ettek reggel, 645-öt ebédre és 983-at vacsorára. 90 nap után mindenkinek megvizsgálták a tesztoszteron, glükóz, az inzulin értékét, valamint a menstruációjukat és az ovulációjukat.


Ahogy az várható volt a BMI-ben egyik csoport sem mutatott változást, viszont azok, akik reggel jól belakmároztak, náluk 56 %-kal csökkent az inzulin érték, míg 50 százalékkal a tesztoszteron, így az ovulációjuk is kielégítő lett.

PCOS leggyakoribb tünetei:

  • fokozott szőrösödés (pl. bajusz, szakáll)
  • túlsúly
  • menstruációs problémák
  • meddőség
  • pattanások


Lehetséges a gyermekvállalás, de nem mindig megy könnyen

„A PCOS terápiája bár hosszú folyamat, azonban életmódváltással (megfelelő étkezés, testmozgás), valamint gyógyszeres úton orvosolhatóak a tünetek. A betegség szerencsére nem zárja ki a gyermekvállalást, de ehhez szükségesek az egyéni vizsgálati eredmények ismeretei is, így azt nem lehet megmondani, hogy a fogantatás milyen gyorsan következik majd be.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistája.

 

Téma szakértője

  • Dr. Fülöp Viktor

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • nőgyógyászati és endokrin kórképek együttes fennállása
    • policisztás ovarium szindróma (PCOS) gondozása
    • menstruációs zavarok
    • meddőség 
    • ösztrogén-dominancia
    • inzulinrezisztencia

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

OGTT vizsgálat során a következő eredmények születtek:

Glükóz- 0': 5,6
30': 5,6
60': 5,0
90': 5,4
120': 4,2

Inzulin- 0': 8,82
30': 40,67
60': 37,07
90': 34,19
120': 14,05
HOMA index: 2,2
HgbA1C (IFCC): 35 mmol/mol
HgbA1C: 5,4%

PCOS irányába folyamatban vannak a vizsgálatok, a betegségre jellemző klinikai tünetekkel és panaszokkal rendelkezem (hajhullás, a petefészkeken UH-os képen látható ciszták, férfias jellegű szőrzet jelenléte az az arcon, hízás).
A terheléses cukorvizsgálat eredményei alapján IR gyanúja is felmerülhet?

Válaszukat és segítségüket előre is hálásan köszönöm!

Tisztelettel:
KA

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Adrienn!

A vizsgálat eredménye alapján jelentős inzulin rezisztencia nem igazolható. Szénhidrát szegény étrend és rendszeres kardio jellegű testmozgás azonban a panaszok miatt és a felmerülő PCOS-re tekintettel is indokolt.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK