Pajzsmirigybeteg vagyok, milyen várandós vitamint szedhetek?

Pajzsmirigybeteg vagyok, milyen várandós vitamint szedhetek?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.06.29 Módosítva: 2017.08.10 17:39
Sokan már a teherbe esés előtt el kezdenek várandós vitamint szedni, hogy a lehető legjobban feltöltsék a vitamin és ásványi anyag raktáraikat, és ezáltal optimális feltételeket teremtsenek a magzatnak. A piacon megannyi ilyen készítményt találni, így a választás meglehetősen nehéz- pláne, ha az illető pajzsmirigyzavarral küzd. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát megkérdeztük arról, vajon mire érdemes nekik figyelni, ha terhesvitamint szeretnének venni.

A kulcskérdés: legyen benne jód vagy sem?

A várandós vitaminoknak több fajtájuk is van, ám lényeges szempont a választásnál a pajzsmirigybetegeknek, hogy tartalmaz-e jódot az adott készítmény, vagy sem. Ugyanis a jód igen fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy hormonok előállításában, mivel azok lényeges alkotórésze. Hiány esetén nem képződik elegendő mennyiségű hormon, így pajzsmirigy alulműködés alakul ki (mivel hazánk jódhiányos területnek számít, ezért ez igen gyakori). Ennek tudatában, sok pajzsmirigy alulműködésben szenvedő beteg egyből a magas jódtartalmú vitaminhoz nyúl, pedig meglehet, ezzel többet árt, mint használ!

Mikor válasszon jód nélküli készítményt?

Pajzsmirigy túlműködés esetén egyértelmű, hogy kerülni kell a fokozott jódbevitelt, így ekkor mindenképp jódnélküli változatot válasszon! Viszont, hogy pajzsmirigy gyulladás, illetve pajzsmirigy alulműködés fennállásakor milyet célszerű venni, az már bonyolultabb kérdés.

Pajzsmirigy alulműködés esetén sokan úgy gondolják, jót tesznek az állapotuknak, ha fokozzák a jódbevitelt. Pedig ha autoimmun eredetű a zavar (Hashimoto) és nem jódhiány okozza, akkor a plusz jód fogyasztása csak ronthat értékeken! Ugyanez a helyzet az autoimmun pajzsmirigy gyulladással is, a jód csak fokozza a gyulladást, és ez súlyosbíthatja a kóros autoimmun folyamatokat- figyelmeztet dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Kérje ki kezelőorvosa véleményét!

Látható tehát, hogy nem mindegy, milyen vitamint is választ, ezért még a vásárlás előtt kérje ki kezelőorvosa véleményét, milyen készítményt javasol! Ehhez részletes laborvizsgálatra van szükség, hogy kiderüljön, mi is áll a pajzsmirigyzavar hátterében: ehhez a TSH, T4 és a T3 értékein kívül ATPO szintjének ellenőrzése is indokolt.

Dr. Koppány Viktória hozzátette, hogy várandós vitamin választásának ügyeljen arra is, hogy tartalmazzon D-vitamint is, ugyanis amellett, hogy igen pozitív hatással van a szervezet hormonháztartására, a pajzsmirigyzavarokkal gyakran együtt járó inzulinrezisztenciára/PCOS-re is kedvező hatást gyakorol.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdv,
Nekem egy olyan kèrdèsem lenne,2 hònapja kiderült inzulinrezisztenciàm van.Endokrinològushoz voltam ès ő írt fel merkformint ,hogy szedjem ès 3 hònap mùlva kellene vissza mennem hozzà.Közben viszont terhes lettem ès nem tudom most szedhetem e a merkformint.Van időpontom hozzà de csak egy hònap mùlva az meg elèg sokàra van ezèrt írtam ide.Egy kèt helyen utàna olvastam de nagyon megoszlanak a vèlemènyek a szedèsèről ezèrt is kèrnèk tanàcsot.
Vàlaszàt előre is köszönöm

Tisztelt Mecz-Soltèsz Adrienn!

Mielőbb jelezze szakorvosának a terhességet, sajnos ezzel valóban nem tud várni egy hónapot.

Üdvözlettel,
Dr. Iványi Tibor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló távkonzultáció

Nagyon értékelem, hogy a doktornővel tudntam telefonon is konzultálni, és nem kellett terhesen emberek közé mennem a koronavírus idején. Remek kezdeményezésnek tartom a Távkonzultáció lehetőségét. Mindenkinek csak ajánlom!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek
Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK