Pajzsmirigy vizsgálat terhesség során-mikor indokolt?

Pajzsmirigy vizsgálat terhesség során-mikor indokolt?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2021.02.01 12:24

Számtalan tanulmány bizonyította már, hogy az anyai pajzsmirigyfunkciók elégtelen működése a babánál súlyos idegrendszeri és fejlődésbeli zavarokat okozhat, ezért a megfelelő kezelése elengedhetetlen. Azonban erre ma még a kismamákat nem szűrik általános jelleggel, pedig már többször felvetődött a szükségessége. A témáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

Súlyos károkat okozhat a babánál az anya pajzsmirigy alulműködése

Tanulmányok már többszörösen igazolták, miszerint az anya csökkent pajzsmirigy hormon termelése igen negatív hatást gyakorol a magzat fejlődésére. A probléma már magát a teherbe esést is nehezítetté teszi, valamint vetéléshez is vezethet. Amennyiben mégse szakad meg a terhesség, vagy ha a várandósság során lép fel pajzsmirigy alulműködés, akkor az fejlődési/idegrendszeri károsodást okozhat, valamint preeclampsia-hoz, koraszüléshez, placenta leváláshoz is vezethet.

Változások a terhesség alatt

Érdemes tudni, hogy a terhesség során természetes jelenség a pajzsmirigyfunkciók változása. Az első trimeszterben a TSH szintje a HCG emelkedésével némileg csökken, ám később a magzat a pajzsmirigy hormonokat (T3,T4) az anyától nyeri, és ez okozza a változást.

Látható tehát, hogy a várandósság alatt a TSH értéke változik, ám ha az ekkori referencia tartományon kívül esik a szintje, akkor mindenképp kezelni szükséges a problémát, hogy a baba megfelelő ütemben és módon fejlődhessen!

Pajzsmirigy-szűrés a terhesség alatt

Amennyiben az anya már a terhessége előtt is tudott a pajzsmirigyzavaráról, úgy érdemes a várandósság alatt rendszeresen ellenőriztetnie a pajzsmirigy funkcióit, hogy szükség esetén módosítani lehessen az addigi dózison. Más esetben sajnos nincs kötelező szűrés, annak ellenére, hogy már több országban (hazánkban is) felvetődött erre az igény.

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint a már diagnosztizált, terhes pajzsmirigy betegeknek havonta célszerű ellenőriztetniük a TSH, T3 és T4 értéküket, más esetekben ilyen gyakorisággal erre nincs szükség. Ellenben – mivel nagy károkat okozhat a probléma- érdemes másoknak is a várandósság alatt legalább egyszer vérvételre menniük, különösen akkor, ha az illető családjában előfordult már pajzsmirigy betegség, vagy ha az anyuka gluténérzékeny (az autoimmun pajzsmirigyzavar és a gluténérzékenység együtt járhat).

Ekkor ugyanis még idejében kiderülhet a probléma, még mielőtt visszafordíthatatlan károkat okozott volna. Amennyiben fennáll a pajzsmirigy alulműködés, úgy gyógyszeres kezeléssel orvosolható az állapot.

További híreink>>>

 

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Nő! Dr Úr!

A következő kérdésem lennei:

Radiojód I131 kapszulás kezelések általában mennyi idő után szokták "megszüntetni"
a pajzsmirigyben található forró göb működését. Nem arra gondolok, hogy mikorra áll helyre a TSH és a többi.
Magára a göb elpusztulására és így működésének megszűnésére gondolok. Lehet ezt nagyjából tudni?

Előre is köszönöm a választ!


Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A radiojód kezelést követően általában egy-két hónap alatt sikerül a forró göböt megszüntetni. Egy-egy esetben azonban szükség lehet a kezelés megismétlésére is.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló Skype konzultáció

A doktor úr nagyon segítőkész volt. A kialakult koronavírus helyzet miatt az online konzultációt választottam és igazán pozitív élmény volt számomra. Kiváló volt a Skype konzultáció, ahol lehetőségem nyílt megosztani a képernyőmet is, nem csak a kamerámat.

További vélemények

Hírek

Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

A magas prolaktin-szint igen kellemetlen tünetekkel járhat, mint például tejcsorgás, menstruációs problémák a nőknél, merevedési zavar, ritkuló szőrzet a férfiaknál. A vér magas prolaktin-szintjét az esetek kis részében az agyalapimirigy daganata okozza, nagyobb részben azonban bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. Mi a teendő ilyen esetben? A kérdést Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa válaszolta meg.

További részletek
Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK