Mit jelent, ha fogamzásgátló letétele után az alábbi panaszokat tapasztalom?

Mit jelent, ha fogamzásgátló letétele után az alábbi panaszokat tapasztalom?

Dr. Hetényi Gábor Módosítva: 2018.03.14 14:38
A nők igen nagy százaléka fogamzásgátló tabletták szedésével védekezik a nem kívánt terhesség ellen. Azonban mihelyst abbahagyják a gyógyszer szedését, nem várt tüneteket tapasztalhatnak. Hogy melyek a leggyakoribb panaszok ekkor, és hogy mik állhatnak ezek hátterében, arról dr. Hetényi Gábort, az EndokrinKözpont nőgyógyászát kérdeztük.

Vérzészavar

A legtöbb nő a fogamzásgátló tabletta letétele után vérzészavarral küzd. Általában a menstruáció kimaradását, vagy meglepően hosszú ciklust tapasztalnak ekkor, ami anovulációra utalhat. A vérzészavar oka, hogy bár a mai készítmények igen kis hormonmennyiséget tartalmaznak, ám a szervezetnek egy kis időbe telhet visszaállnia a normál működésbe. Szerencsére a probléma csak 1-2 ciklus erejéig szokott tartani, utána a panasz rendszerint megszűnik (max. fél éven belül). Ha mégsem, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, ugyanis a fogamzásgátlók olyan betegségeket nyomhatnak el, mint pl. a PCOS, és sokan csak a készítmény letétele után szembesülnek az állapot meglétével.

Hajhullás, zsíros, pattanásos bőr

Sok, pubertáskorban lévő lánynak írnak fel bőrproblémáira fogamzásgátló tablettát, ami eltűnteti a zavaró pattanásokat. Ennek oka, hogy a benne található hormonoknak köszönhetően csökkenti a bőr zsírosságát, ami hozzájárul az aknék kialakulásához. Azonban, ha valaki hosszú idő után abbahagyja a tabletta szedését, akkor ismét előjöhetnek a pattanások, és akár fél évbe telhet, míg a bőr állapota ismét helyreáll. Érdemes tudni, hogy a túl sok tesztoszteron és a már említett PCOS szintén okozhat bőrproblémákat, így célszerű panasz esetén ezek irányba is vizsgálatokat végezni!

Fogyás

Bizonyára sokak számára igen kedvező mellékhatással is lehet számolni a fogamzásgátló letétele után- ez pedig a fogyás. Viszont ez rendszerint nem a zsír leadása, hanem csupán az ödéma megszűnése (néhány tabletta ödémát generálhat). Ez azonban jó lökést adhat arra, hogy az illető az esetleges súlyfeleslegétől is megszabaduljon - mondja dr. Hetényi Gábor, az EndokrinKözpont nőgyógyásza.

Érzékeny mellek

Amikor valaki fogamzásgátlót szed, úgy nem megy végbe normál peteérés, így nincs sem ovulációs fájdalom, sem pedig PMS. Ebből következik, hogy az abbahagyása után ezek bizony visszatérhetnek, főleg a mellek érzékenysége- jellemzően tüszőrepedés és menzesz előtt. A mell mirigyes szerkezete ugyanis reagál végbemenő hormonváltozásra. Az ösztrogén ugyanis a mirigyek megnagyobbodását, míg a progeszteron a zsírszövet ödémáját eredményezi.

Téma szakértői

Dr. Margitai Barnabás

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
Dr. Fülöp Viktor

Dr. Fülöp Viktor

endokrinológus, szülész-nőgyógyász
Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK