A szerencsések közé tartozik, aki jó étvággyal rendelkezik, és egyáltalán nem hízékony. Az azonban már elgondolkodtató, ha ennek ellenére csökken a testsúlya. Előfordulhat, hogy pajzsmirigy túlműködés áll a probléma hátterében, ezt pedig minél hamarabb ki kell deríteni fizikális- és laborvizsgálattal, illetve szükség lehet ultrahang diagnosztikára. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
Pajzsmirigy túlműködés, azaz hipertireózis esetén nem csupán a jó étvágy melletti testsúlycsökkenés okozhat problémát, hanem egyebek mellett a hasmenés, hányás, fokozott izzadékonyság, idegesség, illetve csökkenő libidó, nőknél pedig jelentkezhetnek menstruációs zavarok – sorolja az igen hamar jelentkező tüneteket a Budai Endokrinközpont orvosa, aki hangsúlyozza: hipertireózis esetén olyan betegségekre kell gondolnunk, mint a pajzsmirigy gyulladása; a pajzsmirigy immunbetegsége, a Basedow-kór; valamint a túl sok jód bevitele is okozhat problémát.
A felmerülő pajzsmirigy túlműködés diagnosztikája többlépcsős folyamat:
A betegség súlyosságától függően gyógyszeres kezelés, valamint bizonyos esetekben műtéti megoldás javasolható, ennek során eltávolítják a pajzsmirigy egy részét, csökkentve a mirigy hormontermelését.
A terápia hangsúlyos része az életmódváltás megfelelő étrend kialakításával, dietetikus közreműködésével.
Dr. Békési Gábor PhD elmondta azt is, a pajzsmirigy túlműködés kezelésének időszakában nagyon fontos a rendszeres kontroll vizsgálat, ennek során laboratóriumi vérvétel történik. Szembetűnő változás indulhat meg a sikeres kezelés hatására, amennyiben rendeződik a pajzsmirigy működése, elindul a súlygyarapodás. Ebben az időszakban is lényeges a táplálkozástudományi szakember feladata, arra is figyelni kell ugyanis, nehogy az elhízás okozzon problémát.
Forrás: Budai Endokrinközpont
További vélemények"A Tanár úr magas szakmai felkészültsége, tapasztalati tudása azonnal megnyilvánult- nagyon tetszett a kedvessége, udvariassága, s mert nagyon feszült voltam, jólestek megnyugtató szavai. Először jártam nála, szakmai önéletrajza alapján választottam Őt, de nem bántam meg. Szívből ajánlom mindenkinek."
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.