Jó étvágya mellett sem gyarapodik a testsúlya? Gondoljon pajzsmirigy túlműködésre!

Jó étvágya mellett sem gyarapodik a testsúlya? Gondoljon pajzsmirigy túlműködésre!

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2019.04.01 10:18

A szerencsések közé tartozik, aki jó étvággyal rendelkezik, és egyáltalán nem hízékony. Az azonban már elgondolkodtató, ha ennek ellenére csökken a testsúlya. Előfordulhat, hogy pajzsmirigy túlműködés áll a probléma hátterében, ezt pedig minél hamarabb ki kell deríteni fizikális- és laborvizsgálattal, illetve szükség lehet ultrahang diagnosztikára. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

 

Pajzsmirigy túlműködés, azaz hipertireózis esetén nem csupán a jó étvágy melletti testsúlycsökkenés okozhat problémát, hanem egyebek mellett a hasmenés, hányás, fokozott izzadékonyság, idegesség, illetve csökkenő libidó, nőknél pedig jelentkezhetnek menstruációs zavarok – sorolja az igen hamar jelentkező tüneteket a Budai Endokrinközpont orvosa, aki hangsúlyozza: hipertireózis esetén olyan betegségekre kell gondolnunk, mint a pajzsmirigy gyulladása; a pajzsmirigy immunbetegsége, a Basedow-kór; valamint a túl sok jód bevitele is okozhat problémát.

Ezt figyelik túlműködésnél!

pajzsmirigy, pajzsmirigy túlműködés, fogyás, tünetek, diagnosztika, endokrinközpontA felmerülő pajzsmirigy túlműködés diagnosztikája többlépcsős folyamat:

  • A beteg kikérdezése a tüneteiről.
  • Fizikális vizsgálat (a kidülledt szem árulkodó jel, a pajzsmirigy kitapintása is fontos).
  • Laboratóriumi vérvétel (a TSH-szint meghatározása mellett megnézik a T3 és T4 pajzsmirigyhormonok szintjét, a vérképből megállapítható a pajzsmirigy-túlműködésre való hajlam, illetve a koleszterinszint is fontos információ).
  • Ultrahang vizsgálattal a pajzsmirigy méretére, szerkezetére, vérellátására, esetleges göbjeire és cisztáira, gyulladására lehet következtetni.

A hipertireózis kezelésének sikeressége

A betegség súlyosságától függően gyógyszeres kezelés, valamint bizonyos esetekben műtéti megoldás javasolható, ennek során eltávolítják a pajzsmirigy egy részét, csökkentve a mirigy hormontermelését.

A terápia hangsúlyos része az életmódváltás megfelelő étrend kialakításával, dietetikus közreműködésével.

  • Amennyiben dohányzik, fontolóra kell venni annak elhagyását.
  • Ha megengedhető, tartson pihenőt, menjen el szabadságra.

Dr. Békési Gábor PhD elmondta azt is, a pajzsmirigy túlműködés kezelésének időszakában nagyon fontos a rendszeres kontroll vizsgálat, ennek során laboratóriumi vérvétel történik. Szembetűnő változás indulhat meg a sikeres kezelés hatására, amennyiben rendeződik a pajzsmirigy működése, elindul a súlygyarapodás. Ebben az időszakban is lényeges a táplálkozástudományi szakember feladata, arra is figyelni kell ugyanis, nehogy az elhízás okozzon problémát.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Téma szakértői

Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Molnár Jeannette

Dr. Molnár Jeannette

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/ Doktor Nő!

26 éves nő vagyok, problémáim másfél éve kezdődtek.
A legjellemzőbb tünet, ami nagyon zavaró számomra, a foltlátás (üvegtesti homály). Természetes fénynél nagyon sok úszó foltot, pálcikát látok, és ehhez nem kell világos felületre néznem, sajnos bármilyen körülmények között látom. Mesterséges fénynél viszont jóval halványabban jelennek meg.
Egyéb tünetek közé tartoznak a kézzsibbadás, heves szívdobogás, enyhébb ízületi fájdalmak, fáradékonyság, migrénes fejfájás.
Tavaly óta rengeteg kivizsgáláson voltam, készítettek koponya MRI-t, szív-,hasi- és nyaki UH-t. Kiderült, hogy mitralis prolapsusom van, refluxom, illetve egy allergiavizsgálat alkalmával fény derült a glutén-és laktózérzékenységemre is. Diétámat 3 hónapja kezdtem el, de sajnos a foltlátásom illetve a fáradékonyság, kábaság érzése nem múlt el.

Kíváncsi lennék a véleményére, hogy a pajzsmirigyemmel is állhatnak-e összefüggésben ezek a zavaró panaszok, annak ellenére, ha az általános vérképen a TSH szintnél nem voltak eltérések.

Válaszát előre is köszönöm.

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A heves szívdobogás és a fáradékonyság pajzsmirigy túlműködés tünete lehet. Ez ellen szól viszont, hogy a TSH normális értékű. A látási problémák miatt szemészeti vizsgálat szükséges, ezek nem függnek össze a pajzsmiriggyel. Amennyiben glutén és laktóz érzékenysége igazolva van, a diétát tartani kell, de ez nem változtat a szemészeti tüneteken. A mitrális prolapsus kardiológiai ellenőrzést igényel. A reflux, ha panaszt okoz, gyógyszeresen kezelhető. Keresse fel ez ügyben gastroenterológusát!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK