Inzulinrezisztens? Ezeket érdemes tudnia róla!

Inzulinrezisztens? Ezeket érdemes tudnia róla!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.05.07 10:51

Statisztikák szerint egyre többen küzdenek manapság az inzulinrezisztenciával, amely nem csak kellemetlen tüneteket és meddőséget okozhat, de kezeletlenül akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistája a legfontosabb tudnivalókat ismerteti a betegségről és annak sikeres terápiájáról.

2-es típusú cukorbeteghez vezethet

Az inzulinrezisztenciát gyakran nevezik a cukorbetegség előszobájának, ugyanis az állapot megfelelő kezelés nélkül könnyen diabétes-be fordulhat át. Ennek oka, hogy IR esetén a hasnyálmirigy a kelleténél több inzulint termel, ám egy idő után a szerv kifárad, és akkor fellép a 2-es típusú cukorbetegség.

Gyakran ez áll a teherbe esési nehézségek és a menstruációs panaszok mögött

IR esetén a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, valamint az LH/FSH arány is felborul, melynek következtében domináns tüsző hiányában nem történik meg normál peteérés és tüszőrepedés. Ezért kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészekben és kialakul a PCOS. Mivel a hormonzavar miatt a ciklus során problémák adódnak, ezért a menstruációzavar és meddőség is jelezheti az inzulinrezisztencia fennállását.

Férfias jegyeket okozhat

Mivel a tesztoszteron túlsúlyba kerül, ezért a nőknél férfiakra jellemző tünetek is jelentkezhetnek, ami gyakran csorbítja a nők önbizalmát. Ilyen például a hajhullás, a bajusz és a szakáll területén vastagabb, sötétebb és erősebb szőrszálak megjelenése, aknék, a bőr zsírosodása, valamint hasi elhízás. Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetnie az inzulin szintjét!

Nem csak a nőket érinti

Az IR olykor úgy van beállítva, hogy csak a nőket érinti, ám ugyanúgy kialakulhat a férfiaknál is- igaz, náluk nehezebb észrevenni a tüneteket, mivel pl. a szakáll, bajusz területén lévő szőrszálak megjelenése természetes. Ellenben a kopaszodás, a libidó csökkenése, sörhas, fáradékonyság és a terméketlenség a férfiaknál komoly jelzésértékkel bír.

Menopauza után is kezelni kell

Mivel a legtöbben menstruációs panaszok és meddőség miatt fordulnak orvoshoz, sokan úgy hiszik, hogy a klimax után már nem kell a problémával foglalkozni. Pedig akkor is ugyanolyan veszélyes, sőt, ekkor még jobban megnő a cukorbetegség rizikója, ezért mindenképp kezelni kell, ráadásul a terápia hatására a súlyfeleslegtől is megszabadulhat az illető- mondja dr. Koppány Viktória.

Életmódváltás elengedhetetlen a gyógyuláshoz

Az inzulinrezisztencia kezelésében elsőszámú a megfelelő életmód követése, ami személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást jelent. Táplálkozás tekintetében dietetikus által meghatározott érend követése szükséges, melynek során kiemelt figyelmet kap többek között a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napi elosztása, valamint a fehér liszt és a cukor elhagyása.

 A diéta mellett a rendszeres, közepes intenzitású sportolásnak is nagy szerepe van az IR kezelésében, ami kardió (heti 150perc) és súlyzós edzéseket (heti 2-3 alkalom) is magában foglal. Ez előbbi ugyanis pozitív hatással van az anyagcserére, növeli az inzulin hatékonyságát, nő a glükóz felhasználása a sejtekben, segít a fogyásban, valamint növeli az inzulinérzékenységet. Külön jó oldala, hogy ezen hatások a sportolást követő 24-48 órán keresztül megmaradnak.  Sokan úgy gondolják, hogy a kardió mozgás mellett nincs szükség súlyzós edzésekre, pedig ennek is igen fontos szerepe van. Az izom ugyanis képes közvetlenül felvenni a glükózt, méghozzá inzulin jelenléte nélkül - vagyis minél nagyobb az izomtömegünk, annál kevesebb inzulinra van szükségünk.

További híreink>>>

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!

1hete kaptam meg az inzulin vizsgálatok eredményeit, melyeket a meddőségi specialistám kért. Ő a leleteket látva elküldött, hogy keressek fel egy endokrinológust mivel inzulinrezisztenciám van és vélhetőleg ez okozza a meddőségemet. (1éve nem volt vérzésem sem, 24éves vagyok) Felkerestem a körzeti endokrinológust és a beküldött leleteimet látva azt válaszolta nem kell elmennem rendelésre mert nem vagyok inzulinrezisztens éljek ugyanúgy ahogy eddig. Mivel már másfél éve nem esek teherbe és nem jöttek még mindig rá miért ezért kicsit rosszul érint már ha elzavarnak még mielőtt megvizsgálnának. Egy véleményt szeretnék csak kérni, a leleteimet értékelve, hogy keressek magánúton egy másik endokrinológust vagy tényleg nem kell vele foglalkoznom?

Az értékeim:

Éhgyomori glükóz: 5,4
Glükóz 60perc: 4,2
Glükóz 120perc: 6,7

Inzulin: 10,2
Inzulin 60perc: 21,1
Inzulin 120perc: 67,5
HOMA index: 2,45

Progeszteron: 1,93

Köszönettel és Tisztelettel: Lea

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Lea!
Eredmény kiértékelésre sajnos ezen a felületen nincs lehetőség, mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges. Központunkba a +3670-431-97-28-as telefonszámon tud bejelentkezni, vagy akár honlapon keresztül is foglalhat időpontot, leginkább Dr. Kollár Rékát javasoljuk.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hosszútávú gyógyulásomat segítette

Koppány Doktornő nagyon kedves volt. Segített abban, hogy problémáimat komplex módon tudjam én is kezelni, elfogadni. Hasznos életviteli útmutatást adott, hosszútávú gyógyulásomat ezzel is segítve. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK