Így ismerheti fel és szabadulhat meg a golyvától

Így ismerheti fel és szabadulhat meg a golyvától

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.05.02 Módosítva: 2016.05.02 17:24
A pajzsmirigy betegségek számtalan embert érintenek hazánkban, hiszen a jódhiányos terület kedvez a szerv megbetegedésének. A strumát érdemes komolyan venni, hiszen nem ritkán jár együtt a mirigy alul-illetve túlműködésével. A problémára dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája hívja fel a figyelmet.

A pajzsmirigy betegségek számtalan embert érintenek hazánkban, hiszen a jódhiányos terület kedvez a szerv megbetegedésének.  A strumát érdemes komolyan venni, hiszen nem ritkán jár együtt a mirigy alul-illetve túlműködésével. A problémára dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája hívja fel a figyelmet.

 

Jódhiány a megnagyobbodott pajzsmirigy hátterében

A jód kulcsfontosságú anyag a pajzsmirigy működése szempontjából, hiszen a szerv által előállított hormonok termelődéséhez elengedhetetlen szerepe van. Azonban ha a szervezet nem jut elegendő jódhoz, a test kompenzálni próbál, ezáltal a pajzsmirigy mérete megnő. Maga a struma lehet diffúz és göbös. Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodás hátterében nem csupán az ásványi anyag hiánya, de Basedow-kór, sőt, akár daganat is állhat. Előfordulhat várandósság során is a megnagyobbodás, hiszen ilyenkor fokozottabb a jódhiány és a szervezet több tiroxint termel- viszont ebben az esetben a panasz szülés után megszűnik.

A megnagyobbodás olyan mértéket is ölthet, hogy nem csupán szemmel látható lesz az elváltozás, de a légzést is nehezítheti, rekedtséget és nyelési problémákat is okozhat - gyakran e két tünet hívja fel a figyelmet a betegségre. A golyva továbbá az esetek nagy részében a pajzsmirigy diszfunkciójával jár, így alul-illetve túlműködés kísérheti.

Nem mindig van szükség plusz jódra

Mivel a golyva hátterében gyakran jódhiány áll, így sokan úgy gondolják, plusz jód bevitelével meg is oldódik a probléma. Ez azonban nincs így minden esetben, ezért még mielőtt táplálék kiegészítő vásárlására adná a fejét, mindenképp kérje ki orvosa tanácsát, hiszen amennyiben pl. Basedow-kór, vagy egyéb jellegű pajzsmirigy túlműködés okozza a bajt, így a gondot csak fokozza a plusz jód fogyasztása- figyelmeztet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, és hozzátette, éppen ezért kell mindenféle kezelés előtt vérvizsgálattal meggyőződni, mi is a probléma forrása. Emellett a struma alapos vizsgálata is szükséges, mely történhet orvosi vizsgálattal, ultrahanggal, izotóppal, illetve aspirációs citológiával.

Hogy mégis mi lehet a gyógyulás kulcsa? Amennyiben jódhiány húzódik a háttérben, úgy értelemszerűen plusz jód bevitele hozhat javulást, alulműködés esetén pajzsmirigy hormon adása, súlyos túlműködés fennállásakor pedig radiojód, illetve műtét lehet a betegek segítségére. 

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK