Az elhízás egyre több embert érint napjainkban, melynek olyan komoly egészségügyi szövődményei lehetnek, mint a szív-és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség kialakulása és különböző daganatok megjelenése. A túlsúly hátterének kivizsgálása azonban komplex feladat, ugyanis nemcsak az illető genetikai hátterét kell figyelembe venni, hanem az aktuális állapotát is, beleértve az esetleges betegségeit. Ez azért fontos szempont, mert ha a súlytöbbletet valamilyen kóros állapot okozza, akkor addig nem áll normál tartományba a testsúly, amíg az alap probléma nincs megfelelően kezelve. Lássuk, milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni, hogy kiderüljön, vajon mi is okozza azt, hogy többet mutat a mérleg nyelve!
Túlsúly esetén az első vizsgálatok közt szerepel a TSH szintjének a vizsgálata. Az agyalapi mirigyben termelődő TSH ugyanis a pajzsmirigy hormonok (T3, T4) termelődését serkenti. Amennyiben a pajzsmirigy alulműködik, akkor a TSH szintje megemelkedik, ami a vérben lévő kevés T3 és T4 szintet jelzi. Ennek egyik vezető tünete az elhízás és sikertelen fogyókúrák sorozata, ezért amennyiben Önnél is fennáll a probléma, érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodnia a pajzsmirigy funkcióiról. Amennyiben kiderül a zavar, úgy azt gyógyszeres kezeléssel könnyen lehet orvosolni, aminek következtében nagy eséllyel a súlyfeleslegtől is megszabadul majd- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A 2-es típusú cukorbetegség egyik lehetséges oka és gyakori tünete is az elhízás – főleg a hasi elhízás-, ezért súlyfelesleg esetén érdemes 3 pontos vércukormérést végeztetni, melyből hamar kiderül a diabetes és annak súlyossága. A cukorbetegség kezelésében nagy szerepe van a személyre szabott életmódprogramnak, ami magába foglalja a speciális diétát és a rendszeres testmozgást, valamint orvosi javallatra szükség lehet a gyógyszeres/inzulinos kezelésre is. Mindezek hatására a testtömeg kis idő múlva csökken, ami nem csak a szövődmények elkerülése miatt fontos, hanem a diabetes gyógyításában is.
A mellékvese által termelt kortizolt legtöbben a stressz kapcsán ismerik, hiszen szintje ilyen helyzetekben megemelkedik. Miután az illető megnyugszik, a kortizol szintje ismét lecsökken a normál tartományba. Azonban létezik egy olyan betegség, a Cushing szindróma, amikor a kortizol termelődése fokozottá válik. Ekkor a szénhidrát-anyagcsere zavart szenved, melynek egyik tünete a hasi elhízás, a kikerekedett arc, a toka megjelenése és a púpszerű zsírlerakódás a hát felső részén. A probléma hétterében sokszor az agyalapi mirigy daganata áll, ezért gyakran műtéttel orvosolható a probléma, ám előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.
KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.