Bőrproblémák hormonzavar miatt – mely probléma mit jelezhet?

Bőrproblémák hormonzavar miatt – mely probléma mit jelezhet?

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.11.16

A bőrproblémák igen zavaróak tudnak lenni, pláne akkor, ha nem is lehet őket elkendőzni. Az esetek egy részében a kellemetlen probléma hátterében a hormonok játéka áll, melyet, ha kezelnek, a panaszok is javulnak. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát arról kérdeztük, bizonyos hormonok zavarai milyen tüneteket okozhatnak.

Akne

A pattanások rendszerint a tinédzserek életét keserítik meg, ám sajnos a felnőtt korosztály tagjainál is megjelenthetnek. Általában az androgének (tesztoszteron, DHEA) fokozott jelenléte okozza a panaszt. Ezek ugyanis nagyban befolyásolják a faggyúmirigy működését, így az zsíros, aknés bőrt eredményez. Ráadásul pórusok ekkor kitágulnak, amiben a baktériumok és a szennyeződések remekül meg tudnak telepedni, így nem ritka, amikor a bőr mindemellett gyulladásos állapotba is kerül. A tesztoszteron szintjének emelkedése menstruáció előtt normálisnak számít (ezért jelennek meg sokaknál pattanásos a vérzés előtt), ám ha folyamatos problémát okoz, akkor érdemes inzulinrezisztenciára/PCOS-re gyanakodni, mivel ezen állapotok során is magasabb az androgének jelenléte.

Száraz bőr

A bőr hidratáltsága nagyban függ attól, ki mennyi folyadékot fogyaszt a nap folyamán, mennyit tartózkodik a napon, milyen arcápolási termékeket használ stb. Azonban ha mindenre odafigyel, mégis kellemetlenül feszül a bőre, viszket és hámlik, akkor az hormonzavart jelezhet. Ezt több állapot is okozhatja, ám igen gyakori pajzsmirigy alulműködés esetén, valamint, ha túl kevés az ösztrogén szintje (ez klimax során fordul elő legtöbbször).

Rosacea

A rosacea leginkább a középkorú nőket és férfiakat sújtja, ami az arc pillangószerű kipirosodásával, égő érzésével jár az erek tágulata miatt. Később gennyes csomók is megjelenhetnek az érintett területeken. A menopauza során végbemenő hormonális változások gyakran idézik elő a kellemetlen bőrbetegséget, ám tanulmányok szerint kortizolhiány is kiválthatja, ugyanis a probléma fokozza a gyulladásos folyamatokat.

Ezen kívül IR/PCOS is állhat a rosacea hátterében, mivel ekkor a magas tesztoszteronszint miatt a pórusok kitágulnak, és bennük a baktériumok és atkák könnyen elszaporodhatnak, gyulladást genergálva - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Szemhéjon lévő sárgás csomó

Igen zavaró tud lenni, amikor a szemhéjakon a bőrből kiemelkedő, sárgás csomók keletkeznek. Ez a xanthelasma, mely gyakran magas koleszterinszintre utal. A probléma hátterében jellemzően a nem megfelelő életmód áll, ám az is lehet, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza- ez főleg akkor lehetséges, ha diéta és mozgás hatására sem csökkennek az értékek.

Mit lehet tenni?

Amennyiben zavaró bőrproblémája van, érdemes endokrinológus szakemberhez fordulni, ugyanis meglehet, hogy hormonzavar okozza a problémát. Ekkor könnyen előfordulhat, hogy hiába a kozmetikus és a bőrgyógyász alapos kezelése, a panasz nem szűnik vagy pedig folyton visszatér. Hogy kiderüljön, mi is áll a bőrprobléma hátterében, arról laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni, elsősorban a TSH, T3, T4, inzulin, tesztoszteron, ösztrogén és a kortizol szintjére fókuszálva. Amennyiben indokolt, úgy a kezelőorvos további vizsgálatokat javasolhat, és ha bebizonyosodik a hormonzavar, úgy legtöbbször gyógyszeres kezeléssel a panaszok megszűntethetőek/csökkentetőek.

További híreink>>> 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Koppány Viktória Doktornő!
2013-ban súlyos fejlődési rendellenesség miatt 20 hetes terhességemet meg kellett szakítani. A megszakítás után pár nappal megindult a tejem, melyet gyógyszerrel elapasztottak. 2 hónap múlva vérvételen magas TSH-t (5.4)értékem lett (t3,t4 hormonom mindig normális tartományban volt.), melyet először homeopátiával (fucus vesiciolosus) sikerült normál tartományra levinni és 2014-ben 13 hetes terhesen az akkori vérvételen derült ki, hogy picit magas a TSH-m, így felkerestem Önt, nagyon kedves volt és a terhességem alatt végig szedtem az Ön által felírt Letrox 50-et (egészséges kisfiam született). Azóta szedtem a gyógyszert és nem is volt gond, háziorvos évente pajzsmirigy ultrahangra küldött (Hashimotot állapított meg a doktornő, göb nincs) Anti TPO-t nézett (ami magas volt). Az elmúlt 2 vérvételem (6-8 hetente volt) eredménye alapján a TSH-m 10-re ugrott. A háziorvos emelte az adagot Letrox 50 mg maradt, de szerdán és szombaton 100at kellett szednem. Ma jött meg a vérvételi eredmény magasabb lett 10.2 (emelt adaggal), pedig pontosan szedtem a gyógyszert, reggel éhgyomorra vízzel fél óráig nem ettem, nem ittam. Kicsit el vagyok keseredve, nem értem miért nem volt hatása. Most azt javasolta, hogy L-Thyroxint napi 100mg-ot szedjek (véleménye szerint a Letrox nem mindenkinek jó...). Az általános vérképemre a háziorvos azt mondta, hogy a májfunkcióm picit eltér (bilirubin szintem picit magas), a fehérjevérsejt számom is jelentéktelenül eltér, valamint a vércukorszintem volt egy picit alacsony. Ön szerint mi lehet a baj, miért nincs hatása a gyógyszernek? Szívesen felkeresném Önt a rendelésén.
Tisztelettel:
Palkó Kata

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kata!

Kérem, hogy nézessen prolaktin szintet és ATPO szintet is!
Várom a leletekkel, megbeszélünk mindent és levisszük a TSH-t!

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Csak ajánlani tudom

Koppány doktornőt mindenkinek csak ajánlani tudom, udvarias, empatikus és mindenre kiterjed a figyelme. Szerintem (laikusként mondom!) jó szakember, minden kérdésemre körültekintően válaszolt. Kellemes, pozitív beállítottságú személyiség.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek
A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.  

További részletek
Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok