A kezeletlen prediabetes nagy eséllyel cukorbetegséghez vezet

A kezeletlen prediabetes nagy eséllyel cukorbetegséghez vezet

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.11.04 Módosítva: 2017.08.09 16:42
A cukorbetegség ma népbetegségnek számít gyakorlatilag az egész nyugati civilizációban. Megfelelő körültekintéssel azonban elkerülhető, különösen akkor, ha odafigyelünk az azt megelőző állapotra! Ugyanis az idejében történő, személyre szabott terápiával jó eséllyel eredményesen küzdhetünk a betegség kialakulása ellen. A témában dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.

Betegség a diabétesz előtt

A 2-es típusú diabétesz, az egész életet megváltoztató betegség, ezért megelőzésére igen nagy hangsúlyt kell fordítani. A betegség előtti állapotot prediabetesnek nevezik- ekkor a vércukorértékek már megemelkedtek, de még nem érik el a kifejlett 2-es típusú cukorbetegségben előforduló szintet. Ebben az esetben tehát arról van szó, hogy a szervezet inzulintermelése még működik, ám a helytelen életmód, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény mindennapok egy idő után azt eredményezik, hogy teljes mértékben kialakul a diabétesz, mely nagyon komoly életminőségbeli változásokkal, és olyan súlyos szövődményekkel járhat, mint a végtagvesztés, a trombózis, a stroke, vagy a szívinfarktus.

Agresszív vércukorszint csökkentéssel kivédhető a cukorbetegség

Egy friss kutatás kimutatta, hogy azoknál a betegeknél, akik kezeltették prediabetes-üket, kb. 56%-al kisebb valószínűséggel alakult ki a betegség, míg a kezeletlen esetek közel kb. 70%-a végződik kettes típusú cukorbetegséggel.

A tanulmányban a résztvevők harmadát vércukorszint csökkentő gyógyszerrel, másik harmadát életmód változtatással, míg harmadik harmadát placebóval kezelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a gyógyszeres kezelésen, illetve az életmódváltozáson átesett betegek még akkor is nagy eséllyel kerülték el a betegség kifejlődését a kezelést követő közel hat évben, ha csak rövidebb időre sikerült csökkenteni a vércukorértékeket. A placebóval kezelt csoport ellenben nem mutatott pozitív változásokat.

Csak kicsit térnek el az értékeim, az is baj?

A kísérlet rámutatott arra, hogy már kisebb mértékű vércukorszint emelkedéssel is mindenképpen érdemes foglalkozni, hiszen megfelelő, személyre szabott kezeléssel – mely gyógyszereket és életmódbeli változásokat is jelenthet – a diabétesz kialakulása jó eséllyel elkerülhető – mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa, aki hozzátette, ebben a stádiumban még lényegesen könnyebb és eredményesebb a kezelés, mint a már kifejlődött 2-es típusú cukorbetegség esetén.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK