A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére.
Ebben az eljárásban a szokásos feltáró műtét helyett a göböt ultrahang vezérelt tűvel a kezelő orvos megszúrja, majd ez a tű a rádiófrekvenciának köszönhetően felmelegszik, ami elpusztítja a kóros sejteket ami a göböt alkotja, így szüntetve meg a pajzsmirigyen a különböző göböket. A rádiófrekvenicás pajzsmirgy göb eltávolítás teljesen steril körülményel között de helyi érzéstelenítés mellett történik ami kevésbé megterhelő a szervezet számára. Ez az eljárás olyanok esetében is elvégezhető akik számára a műtét túl nagy kockázattal járna.
Ezt az eljárást szokták hívni termoablációs pajzsmirigygöb kezelésnek is.
A nyitott műtéttel szemben a rádiófrekveniás műtét nem igényel altatást sem kórházi ellátást. A műtét után kissebb eséllyel alakulnak ki szövődmények így a felépülési idő is sokkal rövidebb, a páciens számára kevésbé megterhelő. Másodlagos előnye, hogy esztétikailag sem zavarja a pácienst, míg a hagyományos műtét esetében fájdalmas és hosszú ideig tart a gyógyulás.
A legfontosabb, hogy szövettanilag jóindulatú göbön végezhető el csak a rádiófrekvenciás beavatkozás, amit pajzsmirigy aspirációs citológia lelettel kell igazolni. További indikáció lehet, ha a göb panaszt okoz, mint például idegentestérzés, nyelési zavar, nyaki diszkomfort vagy fájdalom, ha esztétikai, lelki problémát okoz, vagy gyorsan növekszik. Alternatíva lehet olyan esetekben is, amikor a pajzsmirigyprobléma mellé más betegségek is társulnak, amelyek az operációt kockázatosabbá teszik, vagy akkor, ha a többszöri nyaki operáció miatt a műtét már nem kivitelezhető. Fontos megemlítenünk a fokozott pazsmirigyműködést okozó göböket, úgynevezett autonóm adenómákat, ezeknél szintén hatékony lehet ez a módszer.
A rádiófrekvenciás abláció a közép-kelet-európai régióban egyedülálló eljárás, melyet partnerintézményünk, a Premier Med Egészségközpont végez.
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.