Az ünnepek után az egyik legjellemzőbb probléma a túlsúly. Ez nem is csoda, hiszen a karácsonyi asztalon egymást követik a sültek, a zsíros, nehéz ételek, a cukros üdítők, és persze a sütemények. Ráadásul ilyenkor gyakori, hogy akár kétszer is ebédelünk, vacsorázunk a vendégség miatt, és az esti süteménynassolás is többször jelentkezik. Ez pedig túlsúlyt okoz, amit nem érdemes félvárról venni.
A témában Pancsó Gergely, a Budai Endokrinközpont testnevelő edzője van a segítségünkre.
A túlsúly komoly gond
Persze az ünnepek alatt mindenki felszed egy pár kilót, de a szerencsésebbek gyorsan le is adják azt. Akiknek gondot okoz a plusztól való szabadulás, azok rendszerint már évek óta leszögezik az újévi fogadalmukban, hogy most lesz az az év, amikor formába hozzák magukat.
Mozgás télen
Igen, sajnos az is lehet, hogy a kiválasztott mozgásforma nem a legmegfelelőbb az ember számára. Azt, hogy melyik segíti leginkább a céljai elérését természetesen az egyéni ízlés határozza meg a leginkább, azonban az intenzitás, a kivitelezés mikéntje, valamit az olyan „apróságokra” való figyelés, mint a pulzus kontrollálása már szakértői feladat.Természetesen nem kötelező a konditermek padlóját koptatni, a természetben is nagyon jól lehet mozogni, ám a zimankóban a réteges öltözködésre mindenképpen figyelni kell.
Fontos tényező az is, hogy az ember milyen egészségi állapotban van. Az IR, vagy éppen a cukorbetegség ugyanis más és más intenzitású, és más időkorlátú edzést kíván, amiben mindenképpen érdemes a szakember tanácsaira támaszkodni.
A betegségek kezelése
A túlsúly egy olyan probléma, mely sok betegség kialakulásában játszik jelentős szerepet, nem csoda hát, ha az orvosok is sokat foglalkoznak vele. A fogyáshoz mindenképpen életmódváltásra van szükség, ám a teljes kép meglátásához az orvos segítségére is szükség lesz.
A túlsúly szövődményeként kialakult betegségeket ugyanis mindenképpen kezelni kell, ellenkező esetben sokszor más nem lesz elég egy tabletta, akár komoly változtatásokat is eszközölhet a mindennapjainkban – gondoljunk csak az injekciózásra, vagy a kezeletlen cukorbetegség egyik rettegett szövődményéra, a végtagvesztésre.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.