A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.
Mindkét gyümölcs kiváló A- és C-vitamin forrás, emellett rost- és flavonoid koncentrációja is magas. A kedvező tulajdonságokról senkinek sem kell lemondania, ám figyelni kell rá, hogy ne a gyógyszerekkel egy időben fogyasszuk a gyümölcsöket – figyelmeztet prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása ugyanis több tényezőtő függ, erre Balázs professzor egy közelmúltban történt eset kapcsán hívja fel a figyelmet.
„Egy több éve jól beállított gyógyszerekkel kezelt, tünetmentes pajzsmirigy alulműködő betegemnél újra hízás, fáradékonyság, hajhullás, menzeszzavar jelentkezett. A háttérben álló okok kutatása során kiderült, hogy a hölgynél időközben allergia is kialakult, aminél a korábban bevált antihisztamin kezelés hatékonysága szintén csökkent, a szénanáthás tünetei ismét erősödtek. A beszélgetésünk során elmondta, hogy időközben orvosi tanács mellett kezdett reggelente grépfrútot és pomelot fogyasztani. Ezt követően egyértelművé vált, hogy a hatástalanná váló kezeléséket mindkét betegség esetében ez okozta.”
A jelenség magyarázata, hogy ezek a gyümölcsök jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják a citokróm enzimek működését. Ez az enzim többek között a szervezetbe kerülő idegen anyagok lebontásában játszik szerepet. A lassabb lebomlás azonban nem jelent jót, mert ezzel egyidejűleg a citokróm nem tudja ellátni másik fontos funkcióját sem, ezért csökken a gyógyszerek felszívódása. Az említett esetnél tehát csökkent a pajzsmirigy és allergia gyógyszerek felszívódása, másrészt fokozódott azok lebontása.
Senkinek sem kell kiiktatnia az étrendből a két gyümölcsöt, azonban lényeges, hogy csak 1-2 órával a gyógyszer bevételét követően fogyassza, így nem okoznak problémát – hangsúlyozza Balázs professzor. Ez igaz a pajzsmirigy gyógyszerek és az allergia elleni antihisztamin készítmények mellett a szívbetegség és maga vérnyomás esetén alkalmazott béta-blokkolók szedésére is, a grépfrút és a pomelo fogyasztása ezeknek a készítmények a hatását is befolyásolhatja.
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.