A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.
Mindkét gyümölcs kiváló A- és C-vitamin forrás, emellett rost- és flavonoid koncentrációja is magas. A kedvező tulajdonságokról senkinek sem kell lemondania, ám figyelni kell rá, hogy ne a gyógyszerekkel egy időben fogyasszuk a gyümölcsöket – figyelmeztet prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása ugyanis több tényezőtő függ, erre Balázs professzor egy közelmúltban történt eset kapcsán hívja fel a figyelmet.
„Egy több éve jól beállított gyógyszerekkel kezelt, tünetmentes pajzsmirigy alulműködő betegemnél újra hízás, fáradékonyság, hajhullás, menzeszzavar jelentkezett. A háttérben álló okok kutatása során kiderült, hogy a hölgynél időközben allergia is kialakult, aminél a korábban bevált antihisztamin kezelés hatékonysága szintén csökkent, a szénanáthás tünetei ismét erősödtek. A beszélgetésünk során elmondta, hogy időközben orvosi tanács mellett kezdett reggelente grépfrútot és pomelot fogyasztani. Ezt követően egyértelművé vált, hogy a hatástalanná váló kezeléséket mindkét betegség esetében ez okozta.”
A jelenség magyarázata, hogy ezek a gyümölcsök jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják a citokróm enzimek működését. Ez az enzim többek között a szervezetbe kerülő idegen anyagok lebontásában játszik szerepet. A lassabb lebomlás azonban nem jelent jót, mert ezzel egyidejűleg a citokróm nem tudja ellátni másik fontos funkcióját sem, ezért csökken a gyógyszerek felszívódása. Az említett esetnél tehát csökkent a pajzsmirigy és allergia gyógyszerek felszívódása, másrészt fokozódott azok lebontása.
Senkinek sem kell kiiktatnia az étrendből a két gyümölcsöt, azonban lényeges, hogy csak 1-2 órával a gyógyszer bevételét követően fogyassza, így nem okoznak problémát – hangsúlyozza Balázs professzor. Ez igaz a pajzsmirigy gyógyszerek és az allergia elleni antihisztamin készítmények mellett a szívbetegség és maga vérnyomás esetén alkalmazott béta-blokkolók szedésére is, a grépfrút és a pomelo fogyasztása ezeknek a készítmények a hatását is befolyásolhatja.
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában.