A koleszterin az emberi szervezetben egy zsírszerű anyag, amely az életben maradásunkhoz elengedhetetlen. Részt vesz ugyanis az anyagcsere folyamatokban, a sejtek, az epesav egyik építőköve, valamint bizonyos hormonok és vitaminok előállításáért is felelős. A koleszterint a máj állítja elő, ám nagy mennyiségben jutunk hozzá táplálkozás útján is. Bár a legtöbben negatív vonatkozásban gondolnak rá, pedig létezik „jó” és „rossz” koleszterin is. Ez előbbi a HDL, amely a felesleges koleszterint szállítja az erekből a májba, ami ott vagy újrahasznosul, vagy epesavvá lesz. Ezzel szemben az LDL , avagy a „rossz” koleszterin az erekben lerakódik. Így amennyiben a vérben több az LDL, mint a HDL, úgy a HDL nem képes visszaszállítani az összes koleszterint, és ennek következtében érelmeszesedés, érszűkület alakulhat ki. Ez rossz esetben akár szívinfarktushoz, stroke- hoz is vezethet, hiszen egyrészt akadályozza a megfelelő véráramlást, másrészt elősegíti a vérrögök kialakulását is.
A koleszterinszint referencia tartománya
Amennyiben a koleszterinszint megemelkedik, azért a helytelen táplálkozás is felelőssé tehető, ezért életmódváltással sokat lehet tenni az állapot normalizálása és a szövődmények elkerülése érdekében. Ha az orvos indokoltnak tarja, úgy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.
Bár a magas koleszterinszintet sokszor a helytelen életmód okozza, előfordulhat másodlagos formája, vagyis amikor valamilyen betegség áll a hétterében. Ekkor sokszor pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnak, hiszen a szerv elégtelen működése szinte az egész szervezetre hatást gyakorol, többek között a kellő mennyiségű pajzsmirigy hormonok (T3, T4) a koleszterinszint csökkentésében segítenek, mivel részt vesznek a felesleges koleszterin eltávolításában. A Southwest Medical School, vizsgálata szerint ráadásul igen gyakran jár együtt a két állapot, hiszen azt figyelték meg, hogy a pajzsmirigy alulműködéssel küzdők 90%-ának magas volt a koleszterinszintje.
Éppen ezért, amennyiben magas az LDL szintje, úgy érdemes laborvizsgálattal meggyőződnie TSH, T3 és T4 értékeiről, hiszen könnyen lehet, hogy fény derül esetleges pajzsmirigy problémájára! Ha a betegség bebizonyosodik, úgy gyógyszeres terápiával könnyen kordában tartható, és ezáltal a koleszterinszintje is hamar normalizálódik - mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei lehetnek továbbá:
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.