A D-vitamin igen fontos vitaminunk, mely nem csak a jó közérzetért, de az egészséges hormonális rendszer működéséért is felelős. Bizonyos betegségek esélye megnő D-vitamin hiányakor, így nem csupán a felnőtteknek érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelére, de dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa szerint a gyermekek számára is igen fontos anyagról van szó.
A D-vitamint a legtöbben a napfény vitaminjaként ismerik- hiszen UVB sugárzás által termelődik-, ám számos pozitív hatást gyakorol az emberi szervrendszer működésére, így ma már az egyik legfontosabb vitaminként tartják számon. A jó közérzet mellett a legfontosabb szerepe a kalciumháztartás szabályozásában van, így elengedhetetlen a normális csontképződéshez, ami a gyermekek esetében kiemelt jelentőséggel bír. Emellett az egészséges immunrendszer fenntartásában is segít, mivel aktivizálja az a T-limfocitákat, amelyek az kórokozókkal szembeni védekezés fő katonái. Azonban csakis elegendő D-vitamin jelenlétében képesek megfelelően működni, így értelemszerűen minél alacsonyabb a szervezetben a kalciferol (D-vitamin) szintje, az immunrendszer annál kevésbé tudja ellátni a feladatát. Így tehát nem csak a felnőtteknek, hanem a fiatalabbaknak is szükségük van megfelelő mennyiségben D-vitaminra, hiszen nélküle nagyobb eséllyel alakul ki megfázás vagy influenza- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
A D-vitamin hiánya tehát fokozza a megfázásos megbetegedések kialakulásának kockázatát, és még több probléma kialakulásáért is felelős. Mivel fontos szerepe van a csontképződésben, így a növekedési fázisban alacsony szintje a csontok gyengeségét, esetleg görbeségét eredményezi. Tanulmányok szerint továbbá összefüggést mutat a vitamin hiánya a cukorbetegség és az azt megelőző inzulinrezisztencia megjelenésében, de az allergiás ekcéma és az asztma kialakulásában is szerepe van, csakúgy, mint bizonyos daganatok (pl. vastagbélrák) és hormonális zavarok keletkezésében.
A D-vitamin hiánytünetei
Ajánlások szerint gyermekeknek 3 éves korukig ajánlott a plusz D-vitamin bevitele (általában csepp formájában). Azonban a későbbiekben sem célszerű elhagyni, a fiataloknak is napi 400-1000 NE (nemzetközi egység) D-vitaminra van szükségük. Hogy pontosan kinek és mennyit érdemes pluszban táplálékkiegészítő formájában bejuttatni, arról csakis vérvétel után lehet bármit is javasolni, hiszen zsírban oldódó vitaminként lehetséges a túladagolása. Viszont általánosságban elmondható, hogy az őszi hónapoktól érdemes tablettaként is bevinni, hiszen ekkor már jelentősen csökken a napsütéses órák száma, ráadásul élelmiszerekkel csupán minimális mennyiségben juthatnak hozzá.
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.